Asekol_cervene_k_965x100px__04

RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK - 10 NEJČASTĚJŠÍCH OTÁZEK

Autor: MPSV

Osmadvacet týdnů mateřské dovolené uteče s miminkem jako voda, a najednou je tu úřední změna. Pobyt doma s miminkem se náhle jmenuje rodičovská dovolená. Blesk zjišťoval nejčastější otázky k rodičovské dovolené.

1. Musím si o rodičovský příspěvek sama požádat, nebo je vyplácen automaticky? A kde se o něj vlastně žádá?

O rodičovský příspěvek si skutečně musíte sama požádat, nejlépe ještě před koncem své mateřské dovolené. Stačí zajít a požádat na úřadu práce - odbor státní sociální podpory, pod který spadáte podle místa svého trvalého bydliště.

2. Jak je to s délkou mateřské?

Pokud budete mít nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství, můžete si vybrat, na výběr máte tři možnosti. Čím déle budete doma, tím méně budete brát (ale delší dobu).

* Rychlé čerpání
Na rodičovské dovolené budete jen do 2 let věku dítěte a měsíčně budete dostávat 11 400 Kč.

* Klasické čerpání
Doma budete do tří let věku dítěte (36 měsíců) a měsíčně budete dostávat 7600 Kč.

* Pomalejší čerpání
Do 21 měsíců věku dítěte budete brát 7600 Kč a potom až do jeho 4 let budete dostávat 3800 Kč.

3. Dokdy se musím rozhodnout, jakou rychlost si vyberu?

Pokud chcete rychlou variantu (tzn. 11 400 Kč měsíčně po dobu dvou let), tak o ni musíte požádat nejpozději do 30 týdnů věku dítěte. Pokud se rozhodnete pro klasické čerpání (tedy 7600 Kč měsíčně po dobu tří let), musíte o něj požádat v tom měsíci, kdy bude vašemu miminku 21 měsíců.

4. Co se stane, když si nemůžu vybrat nebo si zapomenu požádat?

O rodičovský příspěvek nepřijdete, ale výběr za vás udělá stát. Pokud si totiž nepožádáte, automaticky dostanete pomalejší variantu (tedy budete rodičovský příspěvek pobírat 4 roky).

5. Kam mám nahlásit, že jsem změnila své rozhodnutí a chci mít jinou rychlost?

Jednou zvolenou rychlost už změnit nemůžete. Dokonce ani pokud se budete s partnerem střídat při pobírání rodičovského příspěvku.

6. Jsem na rodičovské dovolené a ráda bych dítě dávala do školky. Prý je tam nějaké omezení?

Pokud máte dítě mladší než 3 roky, můžete ho dávat do jeslí nebo školky maximálně na 5 dní v měsíci. Jestli máte dítě starší než 3 roky, můžete ho dávat do školky na 4 hodiny denně nebo 5 dní měsíčně.

7. Když pobírám rodičovskou a čekám další dítě, mám nárok opět na mateřskou?

Až vám lékař potvrdí formulář Žádost o peněžitou pomoc v mateřství, vy ho dovyplníte a předáte svému zaměstnavateli. To, že začínáte pobírat peněžitou pomoc v mateřství, zároveň nahlásíte na úřadu práce. Ten pozastaví vyplácení rodičovského příspěvku. Na konci mateřské dovolené o něj opět požádáte.

8. Jsem na rodičovské dovolené a ráda bych si přivydělala. Kolik si můžu vydělat, abych nepřišla o příspěvek?

Výše rodičovského příspěvku nezáleží na tom, kolik si vyděláte. Jediné, co musíte, je řádně zajistit péči o své dítě jinou dospělou osobou.

9. Skončila mi mateřská dovolená a u zaměstnavatele mám ještě nevybranou dovolenou. Můžu si ji vybrat?

Zbývající dovolenou si můžete vybrat bezprostředně po skončení mateřské dovolené tak, že na ni naváže. Zaměstnavatel je povinen žádosti o čerpání dovolené po skončení mateřské vyhovět.

10. Nastoupila jsem na rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel mi proplatil nevybranou dovolenou. Neovlivní to výši příspěvku?

Ne. Sice příjem musíte uvést a nechat potvrdit zaměstnavatelem, ale při rodičovské dovolené je neomezený přivýdělek. Jeho výši udáváte jen kvůli vypočtení celkového příjmu rodiny, kdybyste např. žádala o některou z dávek hmotné nouze.

 

Zdroj:

BLESK, 3.8.2009, www.mpsv.cz

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 5.8.2009


Související odkazy:

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359