Asekol_cervene_k_965x100px__04

PROBLEMATICKÝ STYK OTCE S DÍTĚTEM

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, PhDr. Ilona Špaňhelová

DOTAZ Z PORADNY - Jsem od října 2008 rozvedená, a od té doby také bydlíme se 4letým synem v podnájmu.
Rozvod proběhl dohodou, nemáme tedy soudně určená pravidla styku s dítětem.
Domluvili jsme se na víkendech po 14 dnech, ale kvůli nemocnosti synka nejsou intervaly pravidelné.
Otec mě atakuje, že si nemoci vymýšlím, syna navádí, ten se z návštěv poslední dobou vrací rozhozený a téměř po každé návštěvě onemocní, i když otci připomínám, že je po nemoci a potřebuje klid...
Také jsem žádala o zvýšení výživného, což otce rozčílilo, následoval křik a výhrůžky. Mám z něj strach.
Asi koncem září nás čeká soud. Úřady se ke mně již předem staví, že vzniklá situace je moje vina, nevím na koho se obrátit, jak postupovat.
Samozřejmě jsem chtěla a chci, aby syn s otcem měli vztah. Styku nebráním, ale nechci syna předávat nemocného, protože otec nedodržuje klidový režim a nemoci se vracejí. Také mám zatím obavy nechávat do v cizím prostředí přes noc, když pláče, že nechce. Bylo pro něj velmi těžké zvyknout si na školku a na nový režim, ještě je malý.
Prosím o radu, na co se připravit a jak postupovat, aby se soudní proces dítěte dotkl co nejméně.


Z POHLEDU PRÁVNÍKA:

Zákon o rodině zakotvuje právo dítěte stýkat se s oběma rodiči. Pokud rodič, který má dítě ve své péči, kontakty neumožňuje, nebo neumožňuje v dostatečném rozsahu, má druhý rodič právo obrátit se na soud, který styk s dítětem upraví. Předpokladem je, že styk dítěte s druhým rodičem je v zájmu dítěte, rozvíjí jeho citový život a i jiným způsobem ho obohacuje. V určitých případech však kontakt dítěte s rodičem nemusí být v zájmu dítěte a soud styk nemusí upravit vůbec, nebo může rozhodnout o styku dítěte s rodičem za přítomnosti třetí osoby a podobně.

V případě, že máte za to, že styk není v zájmu syna, můžete jej přestat do doby soudního rozhodnutí umožňovat úplně, nebo můžete otci nabídnout návštěvy syna za vaší přítomnosti, nebo je možné dohodnout styk za přítomnosti třetí osoby - tato forma bývá realizována například v rámci některých občanských sdružení nebo obecně prospěšných společností, která mají vyškolené sociální pracovníky, psychology apod. (např. Spondea o.p.s.).
V rámci soudního řízení máte možnost se vyjádřit a uvést, jakým způsobem úpravu styku navrhujete vy. Pokud jde o vaše současné zamezování styku z důvodu zdravotního stavu syna, je třeba předložit soudu (event. již nyní sociální pracovnici) lékařské zprávy, které vaše tvrzení potvrdí. V případě, že problémy syna jsou po návštěvách u otce především psychického rázu, je vhodné navštívit dětského psychologa, který může napsat zprávu pro soud, ve kterém stav syna nejen zhodnotí, ale především může uvést vhodná doporučení pro úpravu styku.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Z POHLEDU PSYCHOLOGA:

Z popsané otázky mám dojem, že nějaký konflikt nebo něco nedořešeného se objevuje v kontaktu vás a otce syna. Tento konflikt se pak přenáší do péče o syna - je zřejmě citlivý na změny i na jakékoliv neshody, které by viděl nebo zaslechl. Zkuste si nejdříve vy ujasnit - i např. za pomoci psychologa, co prožíváte. Mluvte o pocitech a pracujte s nimi. Mohou to být pocity zklamání, zrady, opuštěnosti ... Pokud je to možné, mluvte s jeho tatínkem. Na nějaké neutrální půdě, nevím, zda by on přišel také do poradny psychologa.
Připravte se na soudní jednání s jasnými a podloženými fakty - chcete, aby se syn setkával s otcem, uveďte důvody, z jakého důvodu to chcete. Mluvte o všem i se svým právníkem a dohodněte se, jak by bylo nejlepší se na toto soudní jednání připravit.
Krátce mluvte i se synem, co dělá u tatínka, jak se tam má. V mnoha případech vyjádřený a vyslovený problém před dítětem je i pro něho lehčí, protože o něm může také mluvit a vyjádřit se. Buduje se tím také vztah mezi dítětem a rodičem.

Držím palce

PhDr. Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 18.8.2009, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359