PROBLEMATICKÝ STYK OTCE S DÍTĚTEM
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, PhDr. Ilona Špaňhelová
DOTAZ Z PORADNY - Jsem od října 2008 rozvedená, a od té doby také bydlíme se 4letým synem v podnájmu.
Rozvod proběhl dohodou, nemáme tedy soudně určená pravidla styku s dítětem.
Domluvili jsme se na víkendech po 14 dnech, ale kvůli nemocnosti synka nejsou intervaly pravidelné.
Otec mě atakuje, že si nemoci vymýšlím, syna navádí, ten se z návštěv poslední dobou vrací rozhozený a téměř po každé návštěvě onemocní, i když otci připomínám, že je po nemoci a potřebuje klid...
Také jsem žádala o zvýšení výživného, což otce rozčílilo, následoval křik a výhrůžky. Mám z něj strach.
Asi koncem září nás čeká soud. Úřady se ke mně již předem staví, že vzniklá situace je moje vina, nevím na koho se obrátit, jak postupovat.
Samozřejmě jsem chtěla a chci, aby syn s otcem měli vztah. Styku nebráním, ale nechci syna předávat nemocného, protože otec nedodržuje klidový režim a nemoci se vracejí. Také mám zatím obavy nechávat do v cizím prostředí přes noc, když pláče, že nechce. Bylo pro něj velmi těžké zvyknout si na školku a na nový režim, ještě je malý.
Prosím o radu, na co se připravit a jak postupovat, aby se soudní proces dítěte dotkl co nejméně.
Z POHLEDU PRÁVNÍKA:
Zákon o rodině zakotvuje právo dítěte stýkat se s oběma rodiči. Pokud rodič, který má dítě ve své péči, kontakty neumožňuje, nebo neumožňuje v dostatečném rozsahu, má druhý rodič právo obrátit se na soud, který styk s dítětem upraví. Předpokladem je, že styk dítěte s druhým rodičem je v zájmu dítěte, rozvíjí jeho citový život a i jiným způsobem ho obohacuje. V určitých případech však kontakt dítěte s rodičem nemusí být v zájmu dítěte a soud styk nemusí upravit vůbec, nebo může rozhodnout o styku dítěte s rodičem za přítomnosti třetí osoby a podobně.
V případě, že máte za to, že styk není v zájmu syna, můžete jej přestat do doby soudního rozhodnutí umožňovat úplně, nebo můžete otci nabídnout návštěvy syna za vaší přítomnosti, nebo je možné dohodnout styk za přítomnosti třetí osoby - tato forma bývá realizována například v rámci některých občanských sdružení nebo obecně prospěšných společností, která mají vyškolené sociální pracovníky, psychology apod. (např. Spondea o.p.s.).
V rámci soudního řízení máte možnost se vyjádřit a uvést, jakým způsobem úpravu styku navrhujete vy. Pokud jde o vaše současné zamezování styku z důvodu zdravotního stavu syna, je třeba předložit soudu (event. již nyní sociální pracovnici) lékařské zprávy, které vaše tvrzení potvrdí. V případě, že problémy syna jsou po návštěvách u otce především psychického rázu, je vhodné navštívit dětského psychologa, který může napsat zprávu pro soud, ve kterém stav syna nejen zhodnotí, ale především může uvést vhodná doporučení pro úpravu styku.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Z POHLEDU PSYCHOLOGA:
Z popsané otázky mám dojem, že nějaký konflikt nebo něco nedořešeného se objevuje v kontaktu vás a otce syna. Tento konflikt se pak přenáší do péče o syna - je zřejmě citlivý na změny i na jakékoliv neshody, které by viděl nebo zaslechl. Zkuste si nejdříve vy ujasnit - i např. za pomoci psychologa, co prožíváte. Mluvte o pocitech a pracujte s nimi. Mohou to být pocity zklamání, zrady, opuštěnosti ... Pokud je to možné, mluvte s jeho tatínkem. Na nějaké neutrální půdě, nevím, zda by on přišel také do poradny psychologa.
Připravte se na soudní jednání s jasnými a podloženými fakty - chcete, aby se syn setkával s otcem, uveďte důvody, z jakého důvodu to chcete. Mluvte o všem i se svým právníkem a dohodněte se, jak by bylo nejlepší se na toto soudní jednání připravit.
Krátce mluvte i se synem, co dělá u tatínka, jak se tam má. V mnoha případech vyjádřený a vyslovený problém před dítětem je i pro něho lehčí, protože o něm může také mluvit a vyjádřit se. Buduje se tím také vztah mezi dítětem a rodičem.
Držím palce
PhDr. Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 18.8.2009, www.azrodina.cz