12838562__1_

DVOJČATA – TĚHOTENSTVÍ, POROD, KOJENÍ

Autor: kolektiv autorů

Občas rodiče dvojčat vyprávějí, že jsou jejich přátelé a blízcí, když se doslechnou novinku o dvojitém štěstí, zaskočeni. Když jim sdělí, že očekávají potomka, jsou nejdříve nadšeni, ale když jim pak řeknou, že se jedná vlastně o dva potomky, tedy o dvojčata, změní se radost v ohromení a úlek. Ani pro rodiče není pomyšlení na dvě děti z počátku jednoduché.

Dvojčata_tehotenstvi_porod_kojeni_normal

Mají smíšené pocity z toho, co přijde, odvahu a naději střídají pochyby a strach. A podobně se vede i rodinným přátelům, s tím rozdílem, že oni tyto pocity vyjádří s menšími obavami než budoucí rodiče. Ti se musí od počátku snažit s touto situací vyrovnat a hledat na ní pozitivní stránky. Takže se připravte na výroky: „Ach bože, hned dvě, já bych byla zoufalá." Vy, matka i otec, máte jistě dostatek sil, abyste svá dvojčata zvládli.

Těhotenství se bude podobat těhotenství normálnímu, ale obtíže a bolesti jsou přece jen trochu jiné. Budete kulatější, pohodlnější a budete potřebovat větší pomoc. Mnohočetné těhotenství bývá obvykle spojeno s většími riziky. Váš lékař Vás bude jistě zvát častěji na kontrolu, aby včas odhalil všechny zvláštnosti. Sama však dávejte pozor, aby vás k rizikovým těhotenstvím nezařadila již jen skutečnost, že čekáte dvojčata. Pokud příroda dovolí, aby žena očekávala dvojčata, pak jí také umožní, aby je donosila a porodila.

Od počátku byste se měla vyhýbat zbytečné námaze a hodně odpočívat, aby tělo mělo dost síly děti zaopatřit. Jakmile bude vaše povolání příliš náročné, promluvte se svým lékařem a požádejte ho, aby vám dal neschopenku. Klid a možnost sama si určit, kdy vykonáte potřebné práce, jsou důležité předpoklady pro dobré těhotenství.

Jednou z nejčastějších obtíží na počátku těhotenství jsou bolesti v kříži. Není divu, neboť již na začátku těhotenství tlačí velká děloha na křížovou kost. Trochu se vám uleví v pozdějším stadiu těhotenství, až bude děloha větší a břicho viditelně poroste. Do té doby můžete svému kříži ulevit v lehu na břiše. V průběhu celého těhotenství bude vhodná poloha na čtyřech (loktech a kolenou). Je možné si také obstarat speciální polštář pro pohodlné ležení těhotných. Správná poloha při spaní (vyhýbání se poloze na zádech) může pomoci předejít problému s močovým měchýřem a ledvinami, který se také často objevuje při vícečetném těhotenství.

Stahy se mnohdy objevují dříve. Nelekejte se však příliš, neboť není divu, že děloha nezvládá rychlý růst dětí a častějšími stahy chce zvýšit prokrvení. Dle doporučení německé porodní asistentky I. Stadelmann je vhodné mít doma tokolytický olej a jemně si jím namasírovat břicho vždy, když se objeví zesílené stahy. Stejně prospívá i večerní vlažná lázeň se zmíněným olejem.

Otcové by měli určitě při vícečetném těhotenství své ženy často utěšovat, pomáhat jim v domácnosti, ale také je čas od času pozvat na procházku, i když to zejména ke konci těhotenství bude zatěžující a náročné.

Matky při vícečetném těhotenství by měly počítat s eventuálním pobytem v nemocnici (většinou z důvodu předčasných kontrakcí). To ale zdaleka neznamená, že všechna dvojčata se narodí předčasně. Dříve byla běžnou praxí preventivní hospitalizace již kolem 28.týdne (z důvodu častých předčasných porodů). V současné době se od této praxe již upouští, protože se neprokázalo, že by měla výraznější efekt oproti dodržování klidového režimu doma. Pokud vám tedy lékař preventivní hospitalizaci doporučí, promluvte si s ním, zda existuje skutečný důvod k hospitalizaci a je opravdu nezbytně nutné ležet v nemocnici.

Porod dvojčat je vnímán jako rizikovější, způsob vedení porodu se v různých porodnicích liší. Některé porodnice dávají přednost normálnímu porodu před císařským řezem, jiné praktikují císařský řez u složitějších porodů automaticky. Normální porod se volí téměř vždy, pokud je v termínu a obě dvojčata jsou hlavičkami dolů. Průběh prvního porodu je prakticky stejný, jako u „mono" dítěte. Druhé dvojče se narodí obvykle 8 - 10 minut po prvním, nemělo by se však narodit po více než 20 minutách.
Císařský řez volí lékaři vždy, když je jedno z dvojčat v příčné poloze, když je první dvojče v poloze koncem pánevním a druhé hlavičkou dolů nebo když vykazuje jedno z dvojčat příznaky vážného opoždění nitroděložního vývoje. Další případy, které většinou končí císařským řezem (avšak není to pravidlo), jsou například zjizvená děloha, předčasný porod nebo porod obou dvojčat koncem pánevním.


Tip! Trápí Vás pooperační otoky? Víte, jak urychlit hojení po operacích a zajistit tvorbu menší jizvy? Více ...


Přes všechno těšení a probírání porodu byste se každopádně měli také zabývat tím, co přijde „potom" a organizovat vše potřebné dopředu, protože první týdny po porodu budou napínavější a náročnější než porod samotný.

Kojení dvojčat je úžasná zkušenost a stojí za to alespoň se o to pokusit. Přesto se můžete setkat s lidmi, kteří nevěří tomu, že je možné kojit dva novorozence najednou. Nenechte se však odradit!
Zkušenosti mnoha matek dokazují, že to možné je.
Nejlepší způsob, jak si může maminka vybudovat sebedůvěru ještě před narozením dětí, je zkontaktovat nějakou jinou matku, která kojí svá dvojčata. K získání pocitu, že se to dá zvládnout, je nejlepší pohled na kojící se děti a rozhovor s jejich matkou o způsobech, jakými se vyrovnávala s různými potížemi.

Mnoho maminek si klade otázku, zda bude mít dost mléka pro dva. Kojení je věc nabídky a poptávky - čím víc děti spotřebují, tím víc mléka se vytvoří. Dvě děti znamenají dvakrát větší stimulaci než jedno, takže se vytvoří dvakrát tolik mléka.
Nebojte se požádat o pomoc již v porodnici. Je-li to možné, určitě by měla maminka žádat o přiložení dětí k prsům hned po porodu, pomůže to sblížit se s nimi a stimulovat tvorbu mléka. Pokud to skutečně nelze, přiložte je k prsům, jak nejdřív to bude možné.
Co se týče podpory kojení u dvojčat, některé porodnice jsou pružnější, jiné méně. Jestliže se ukáže, že děti nemůžete kojit tak často, jak byste si přála, nezoufejte, věci vyřešíte, až budete doma.

Kojení každého dítěte odděleně je zpočátku pravděpodobně nejjednodušší způsob. Zkoordinovat časy kojení dvojčat může být obtížné, přesto stojí za pokus kojit společně už v porodnici, protože existují studie, že kojení obou dětí společně vytváří silný stimul k tvorbě mléka. Při společném kojení zprvu někoho požádejte, aby vám pomohl s umístěním dětí, jejich držením a výměnou.
Ačkoli některé matky považují za nejlepší prsy při každém kojení střídat, většina raději dává každému dítěti „jeho" prs, protože zásoby na každé straně jsou na sobě do určité míry nezávislé, a proto se dítěti přizpůsobují.
Nejpohodlnější polohu si najdete metodou pokusu a omylu. Vhodné je kojit na pohovce nebo v křesle, ale možná pro vás bude pohodlnější postel nebo podlaha. Výborným pomocníkem je kojící polštář.

Můžete volit různé polohy:

  • Boční fotbalové držení - do klína si můžete dát na podložení rukou polštář a hlavičky držíte v dlaních u prsou, nožky směřují od sebe vlevo a vpravo.
  • Polohu do kříže - hlavičky miminek spočívají na předloktích, která jsou podložena polštáři nebo opěradly křesla, jejich nožičky směřují k sobě, vám do klína
  • Paralelní tandemovou polohu - zejména u větších miminek. Obě děti směřují obličejíkem na jednu stranu a sedí vám každé na jednom stehně, jakoby za sebou.

Časem určitě vypozorujete vhodnou polohu, která bude vyhovovat vám i vašim dětem.

Jednovaječná nebo dvojvaječná?

Jednovaječná dvojčata vznikají „chybou" při dělení zárodečné buňky, tedy rozdělením jednoho vajíčka oplodněného jednou spermií a to v různých stádiích vývoje. Vzniknou tak dva jedinci s totožnou genetickou výbavou, kteří jsou vždy stejného pohlaví a kteří jsou si téměř k nerozeznání podobní.
Pokud se vajíčko rozdělí do 3 dnů po oplodnění, každý zárodek má svou vlastní placentu i obě plodové blány, podobně jako je tomu u dvojvaječných dvojčat, ale jejich genetická výbava je shodná. Dojde-li k rozdělení rýhujícího se vajíčka mezi 3. a 7. dnem od početí, mají oba zárodky pouze jednu placentu a jeden vnější plodový obal, ale dvě vnitřní plodové blány. Takto vzniká většina jednovaječných dvojčat. Nejvzácnějším případem (asi 1% všech jednovaječných dvojčat) je rozdělení oplozeného vajíčka mezi 8. a 12.dnem. Takováto dvojčata mají jednu společnou placentu a vyvíjejí se v jedné společné dutině plodového vejce (nejsou oddělena žádnou plodovou blánou)

Dvojvaječná dvojčata vznikají oplozením dvou zralých vajíček dvěma různými spermiemi. Každé dvojče má svou vlastní placentu i obě plodové blány, každé si nese svou vlastní odlišnou genetickou výbavu, tato dvojčata tudíž mohou být i různého pohlaví.

Dvojvaječná dvojčata se na ultrazvukovém vyšetření dají rozpoznat už okolo 6.týdne těhotenství (jednovaječná o něco málo později)

Riziko opětovného těhotenství s dvojčaty se zvyšuje u žen, které měly dvojvaječná dvojčata.

Nejpřesnější metodou určení vaječnosti je vyšetření DNA. Odběr vzorků je velmi snadný a dá se provést i v domácích podmínkách. Cena se pohybuje kolem 3 000 Kč.

 

Zdroj:

Knihy:

Ingeborg Stadelmann, ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ, PŘIROZENÝ POROD,

Klára Rulíková, DVOJČATA


Související odkazy:

 

12990150
11112922

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359