Asekol_cervene_k_965x100px__04

NEMOCENSKÉ A PPM VE ZKUŠEBNÍ DOBĚ PO REGISTRACI NA ÚP

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ

DOTAZ Z PORADNY - Pobírám čtyřletou rodičovskou - do tří let 7600,- a od tří let do čtyř 3800,- (RD ještě trvá).
Synovi byly 25.1.2009 tři roky.
Od 1.2. do 6.2.009 jsem nastoupila do zaměstnání a přerušila jsem rodičovskou dovolenou. Od 7.2. jsem zpět na rodičovské a zároveň jsem se přihlásila na úřadě práce.
Ke dni 31.7. jsem ukončila registraci na úřadě práce a jsem zaměstnána. Je to práce z domova a proto dále pobírám rodičovskou.
Můj dotaz zní, kdybych teď podruhé otěhotněla, jaké dávky budu pobírat?
Rodičovská se synem mi končí 25.1.2010 (v jeho čtyřech letech). A otěhotním ve zkušební lhůtě.
Zaměstnavatel je malá organizace - jediný zaměstnanec jsem já. Kdo mi bude platit nemocenskou? Budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Na jaký rodičovský příspěvek budu mít nárok?


Podstatné je, zda vykonáváte zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění. Pokud máte uzavřený pracovní poměr či vykonáváte práci na základě dohody o pracovní činnosti, jste účastna na pojištění a tím splňujete základní podmínku nároku na dávky nemocenského pojištění, tj. nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Nárok na dávku máte, i pokud vám skončí pracovní poměr, a to v ochranné lhůtě. Ta činí obecně 7 kalendářních dní ode dne zániku pojištění; u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, plyne po dobu 180 kalendářních dní ode dne zániku pojištění. Jestliže však její zaměstnání trvalo kratší dobu, pak jen tolik dní, kolik dní toto zaměstnání (pojištění) trvalo. Je tedy třeba, abyste v den vzniku dočasné pracovní neschopnosti byla zaměstnána, či vám ještě plynula ochranná lhůta, a to samé platí pro peněžitou pomoc v mateřství, kdy podmínky musíte splňovat ke dni nástupu na tuto dávku, tj. 6-8 týdnů před očekávaným dnem porodu. Všechny dávky nemocenského pojištění vyplácí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení s tím, že veškeré doklady - tiskopisy uplatňujete přes svého zaměstnavatele, a to i bývalého. U peněžité pomoci v mateřství je třeba ještě splňovat podmínku 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství.

Kolektiv autorů ČSSZ, 16.9.2009, www.cssz.cz

Pokud Vám na OSSZ (v místě Vašeho bydliště) potvrdí nárok na PPM, můžete následně zvolit klasické (do 3 let věku dítěte) nebo pomalejší (do 4 let věku dítěte) čerpání rodičovského příspěvku. Zrychlené čerpání rodičovského příspěvku (do 2 let věku dítěte) může zvolit pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den.

Pokud byste nárok na PPM neměla, náležel by vám rodičovský příspěvek ode dne porodu a měla byste pouze možnost pomalejšího čerpání (do 4 let věku dítěte)

Viz:

TABULKA ČERPÁNÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU V SOUVISLOSTI S NÁROKEM NA PPM


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359