SKUTEČNOSTI PODSTATNÉ PRO VÝŠI ALIMENTŮ. SNÍŽENÍ VÝŽIVNÉHO ZPĚTNĚ?
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Bývalá žena mého partnera si zažádala o zvýšení alimentů na dceru (14 let) a to tři roky zpětně. V roce 2005 také žádala, alimenty jí byly navýšeny, otec souhlasil. Nyní po nás soud žádá doložení příjmů od roku 2006. Máme vztah druh-družka, žijeme ve společné domácnosti, máme jedno dítě, dceru 10 let.
Začátkem roku 2008 se naše situace změnila, měli jsme autonehodu, já jsem od té doby měla nemocenskou 9 měsíců, nyní jsem na ÚP bez příjmů. Bydlíme v pronajatém bytě za 5000,-Kč (i dříve) a muž změnil práci, kde má čistý příjem 8300,-Kč. Dříve měl příjem zhruba stejný. Pobíráme sociální příplatek + přídavky 1200,-Kč. Máme půjčky a další placení, dcera rovněž chce navštěvovat kroužky.
DOTAZ zní, zda toto soud zohlední a bude brát v potaz také další věci, jako to, že bývalá žena bydlí s přítelem ve dvougeneračním RD jeho rodičů, že nám brání ve styku s dcerou (výmluvy, nereagování na telefony, zapírají se, když přijedeme..). Jak lze doložit, že mají společnou domácnost, což bude zřejmě popírat (jako tomu bylo při dřívější žádosti a soud jí uvěřil i přesto, že nyní mají také společný trvalý pobyt). Oba jsou zaměstnaní a mají mnohem vyšší příjmy.
Ráda bych upozornila na to, že bychom dceru rádi vídali, protože když jsme si pro ni dříve jezdili, bylo vše v pořádku. Pak jsme přišli o auto a byl problém dceru jen odvést na zastávku. Od té doby nereaguje, pokud kontaktujeme přímo dceru, vymlouvá se, což plně chápu, zřejmě by nastaly hádky s matkou. Lze tedy zažádat o upravení styku s dítětem? Lze zažádat o snížení alimentů, také zpětně? Proč nejde použít alimenty např. na placení školného a pod., aby peníze byly použity opravdu na potřeby dítěte?
Mám dojem, že partnerova bývalá žena spíše dítě zneužívá jako pomstu bývalému partnerovi a záměrně mu takto chce škodit. Nemám pocit, že zde jde o zájmy dítěte. Myslím si, že práva a povinnosti by měli mít oba rodiče stejné.
Podle zákona o rodině oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů a dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. V případě posouzení majetkových poměrů rodičů je přitom vždy nutné přihlédnout nejen k fakticky dosahovaným příjmům, ale i k celkové sumě jejich movitého a nemovitého majetku a způsobu života, resp. životní úrovni.
Podle ustanovení § 99 zákona o rodině změní-li se poměry, může soud i bez návrhu změnit dohody a soudní rozhodnutí o výživném pro nezletilé děti. Takovou změnou může být jak zvýšení, tak i snížení výživného. Dojde-li ke zrušení nebo snížení tohoto výživného za minulou dobu, spotřebované výživné (tzn. výživné, které již bylo povinným uhrazeno oprávněnému) se nevrací.
Pokud bývalá žena vašeho partnera podala návrh na zahájení soudního řízení o zvýšení výživného, podejte v tomto řízení vyjádření, ve kterém naopak navrhnete snížení výživného, a to za dobu, od které došlo ke snížení vašich příjmů, resp. celkové životní úrovně (pokud by exmanželka návrh na zvýšení výživného nepodala, můžete návrh na snížení výživného podat sami). Úprava výživného se děje vždy podle stavu, který je zde v době vydání rozhodnutí soudu. Může dojít ke změně potřeb oprávněného, zejména v souvislosti s fyzickým dospíváním, školní docházkou, zdravotním stavem atd., ale může nastat i změna v možnostech povinného, zejména v souvislosti se zvýšením nebo poklesem v příjmech, změnou počtu vyživovacích povinností atd. Musí však jít o změnu poměrů závažnějšího rázu, nikoli jen přechodnou, například jednorázový pobyt dítěte v lázních. Soud při rozhodování o změně výše výživného posuzuje změnu poměrů, za nichž bylo vydáno předcházející rozhodnutí, a těch poměrů, vzhledem k nimž je změna soudního rozhodnutí navrhována.
Pokud jde o styk vašeho partnera s dcerou, může váš partner podat návrh k soudu na úpravu styku s dcerou, pokud zatím nebyl soudem upraven. Zákon o rodině zakotvuje právo dítěte stýkat se s oběma rodiči. Předpokladem je, že styk dítěte s druhým rodičem je v zájmu dítěte, rozvíjí jeho citový život a i jiným způsobem ho obohacuje, což se právě zkoumá v soudním řízení, pokud styk není uskutečňován dobrovolně. Návrh můžete podat v rámci probíhajícího řízení o změně výše výživného. Současně s tímto návrhem by váš partner event. mohl podat i návrh na vydání předběžného opatření, kterým by soud rozhodoval ještě před vydáním rozsudku a tedy před konečným rozhodnutím ve věci. Pokud by soud návrhu vyhověl a stanovil styk, je toto usnesení vykonatelné doručením, tj. ode dne doručení jste povinna je dodržovat. Máte však možnost podat proti rozhodnutí odvolání, o kterém by rozhodoval krajský soud.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 21.9.2009, www.azrodina.cz