Asekol_cervene_k_965x100px__04

SKUTEČNOSTI PODSTATNÉ PRO VÝŠI ALIMENTŮ. SNÍŽENÍ VÝŽIVNÉHO ZPĚTNĚ?

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Bývalá žena mého partnera si zažádala o zvýšení alimentů na dceru (14 let) a to tři roky zpětně. V roce 2005 také žádala, alimenty jí byly navýšeny, otec souhlasil. Nyní po nás soud žádá doložení příjmů od roku 2006. Máme vztah druh-družka, žijeme ve společné domácnosti, máme jedno dítě, dceru 10 let.
Začátkem roku 2008 se naše situace změnila, měli jsme autonehodu, já jsem od té doby měla nemocenskou 9 měsíců, nyní jsem na ÚP bez příjmů. Bydlíme v pronajatém bytě za 5000,-Kč (i dříve) a muž změnil práci, kde má čistý příjem 8300,-Kč. Dříve měl příjem zhruba stejný. Pobíráme sociální příplatek + přídavky 1200,-Kč. Máme půjčky a další placení, dcera rovněž chce navštěvovat kroužky.
DOTAZ zní, zda toto soud zohlední a bude brát v potaz také další věci, jako to, že bývalá žena bydlí s přítelem ve dvougeneračním RD jeho rodičů, že nám brání ve styku s dcerou (výmluvy, nereagování na telefony, zapírají se, když přijedeme..). Jak lze doložit, že mají společnou domácnost, což bude zřejmě popírat (jako tomu bylo při dřívější žádosti a soud jí uvěřil i přesto, že nyní mají také společný trvalý pobyt). Oba jsou zaměstnaní a mají mnohem vyšší příjmy.
Ráda bych upozornila na to, že bychom dceru rádi vídali, protože když jsme si pro ni dříve jezdili, bylo vše v pořádku. Pak jsme přišli o auto a byl problém dceru jen odvést na zastávku. Od té doby nereaguje, pokud kontaktujeme přímo dceru, vymlouvá se, což plně chápu, zřejmě by nastaly hádky s matkou. Lze tedy zažádat o upravení styku s dítětem? Lze zažádat o snížení alimentů, také zpětně? Proč nejde použít alimenty např. na placení školného a pod., aby peníze byly použity opravdu na potřeby dítěte?
Mám dojem, že partnerova bývalá žena spíše dítě zneužívá jako pomstu bývalému partnerovi a záměrně mu takto chce škodit. Nemám pocit, že zde jde o zájmy dítěte. Myslím si, že práva a povinnosti by měli mít oba rodiče stejné.


Podle zákona o rodině oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů a dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. V případě posouzení majetkových poměrů rodičů je přitom vždy nutné přihlédnout nejen k fakticky dosahovaným příjmům, ale i k celkové sumě jejich movitého a nemovitého majetku a způsobu života, resp. životní úrovni.
Podle ustanovení § 99 zákona o rodině změní-li se poměry, může soud i bez návrhu změnit dohody a soudní rozhodnutí o výživném pro nezletilé děti. Takovou změnou může být jak zvýšení, tak i snížení výživného. Dojde-li ke zrušení nebo snížení tohoto výživného za minulou dobu, spotřebované výživné (tzn. výživné, které již bylo povinným uhrazeno oprávněnému) se nevrací.
Pokud bývalá žena vašeho partnera podala návrh na zahájení soudního řízení o zvýšení výživného, podejte v tomto řízení vyjádření, ve kterém naopak navrhnete snížení výživného, a to za dobu, od které došlo ke snížení vašich příjmů, resp. celkové životní úrovně (pokud by exmanželka návrh na zvýšení výživného nepodala, můžete návrh na snížení výživného podat sami). Úprava výživného se děje vždy podle stavu, který je zde v době vydání rozhodnutí soudu. Může dojít ke změně potřeb oprávněného, zejména v souvislosti s fyzickým dospíváním, školní docházkou, zdravotním stavem atd., ale může nastat i změna v možnostech povinného, zejména v souvislosti se zvýšením nebo poklesem v příjmech, změnou počtu vyživovacích povinností atd. Musí však jít o změnu poměrů závažnějšího rázu, nikoli jen přechodnou, například jednorázový pobyt dítěte v lázních. Soud při rozhodování o změně výše výživného posuzuje změnu poměrů, za nichž bylo vydáno předcházející rozhodnutí, a těch poměrů, vzhledem k nimž je změna soudního rozhodnutí navrhována.

Pokud jde o styk vašeho partnera s dcerou, může váš partner podat návrh k soudu na úpravu styku s dcerou, pokud zatím nebyl soudem upraven. Zákon o rodině zakotvuje právo dítěte stýkat se s oběma rodiči. Předpokladem je, že styk dítěte s druhým rodičem je v zájmu dítěte, rozvíjí jeho citový život a i jiným způsobem ho obohacuje, což se právě zkoumá v soudním řízení, pokud styk není uskutečňován dobrovolně. Návrh můžete podat v rámci probíhajícího řízení o změně výše výživného. Současně s tímto návrhem by váš partner event. mohl podat i návrh na vydání předběžného opatření, kterým by soud rozhodoval ještě před vydáním rozsudku a tedy před konečným rozhodnutím ve věci. Pokud by soud návrhu vyhověl a stanovil styk, je toto usnesení vykonatelné doručením, tj. ode dne doručení jste povinna je dodržovat. Máte však možnost podat proti rozhodnutí odvolání, o kterém by rozhodoval krajský soud.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 21.9.2009, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359