OSAMĚLÝ RODIČ A SOCIÁLNÍ DÁVKY
Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc
DOTAZ Z PORADNY - Jsem osamělý rodič pětiletého dítěte. Jsem v evidenci ÚP a svou situaci vidím dost černě. Věřte mi, že bych opravdu ráda pracovala, ale vzhledem k věku dítěte a faktu, že nemáme stálé hlídání, je to s hledáním práce v našem městě velmi složité. Pracovat můžu jen na ranní směny. Ideální by byl i poloviční úvazek. Sem už směřuje můj dotaz. Pokud si najdu brigádu nebo práci, kde výplata nedosáhne na životní minimum, mám nárok na nějaký doplatek? Také by mě zajímalo, když ani vypočítaná podpora v nezaměstnanosti společně s přídavkem na dítě nedosahuje životního minima (6 200,- Kč na měsíc) o co a kde můžu požádat? A co když ani po 5 měsících na ÚPnenajdu zaměstnání? Zažádám o příspěvek v hmotné nouzi u Městského úřadu? Jak dlouho budu mít na něj nárok? Zohledňuje vůbec úřad, že jsem osamělý rodič? Opravdu bych nerada skončila na hranici bídy jen kvůli tomu, že jsem sama s dítětem.
Z uvedeného dotazu usuzuji, že pobíráte podporu v nezaměstnanosti a ze systému dávek státní sociální podpory přídavek na dítě. Z tohoto systému je ale možné čerpat i sociální příplatek a příspěvek na bydlení. Pokud tedy tyto dvě dávky nepobíráte ani o ně nežádáte, bylo by vhodné se na ně informovat a požádat si o ně na kontaktním místě státní sociální podpory podle místa Vašeho trvalého pobytu (státní sociální podporu vykonávají úřady práce, které mají ve svém obvodu síť kontaktních míst ).
Orientačně: na sociální příplatek má nárok rodič, který pečuje alespoň o jedno nezaopatřené dítě, pokud rozhodný příjem rodiny není vyšší než dvojnásobek životního minima rodiny. Životní minimum rodiny ve složení matka a jedno dítě do šesti let = 4.480,- Kč. Tato dávka zohledňuje osamělost rodiče.
Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je zde hlášen k trvalému pobytu, jestliže jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 ( v Praze 0,35) a součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 ( v Praze 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení. Velmi zjednodušeně řečeno: pokud Vaše náklady na bydlení ( nájemné, elektřina, plyn, vodné a stočné, odvoz odpadu) tvoří cca více jak třetinu Vašich příjmů, má určitě smysl si o tuto dávku požádat.
Jak u sociálního příplatku, tak u příspěvku na bydlení se vychází z příjmů za předcházející kalendářní čtvrtletí, do příjmů se kromě jiného započítává také podpora v nezaměstnanosti, přídavek na dítě a výživné.
Dále je možné se na příslušném městském úřadě informovat o dávkách v hmotné nouzi, tamní úředník sociálního odboru je nejlépe kvalifikován k tomu, aby posoudil, zda by Vám vznikl nárok na příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení nebo zda Vaše situace vyžaduje poskytnutí dávky mimořádná okamžitá pomoc. V případě, že byste byla žadatelkou o dávky pomoci v hmotné nouzi, budete muset kromě jiného městskému úřadu předložit doklad, že máte požádáno, popř. v jaké výši Vám byly přiznány dávky státní sociální podpory od úřadu práce ( z kontaktního místa státní sociální podpory), neboť tyto dávky „mají přednost v jízdě" před dávkami v hmotné nouzi.
Na závěr je možné Vám ještě doporučit informovat se na Vašem úřadě práce na možnosti rekvalifikace, popř. jestli by pro Vás nebyla vhodná účast v některém z projektů Evropského sociálního fondu. Tyto otázky byste mohla probrat s Vaší zprostředkovatelkou zaměstnání.
Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 21.9.2009, www.azrodina.cz