Asekol_cervene_k_965x100px__04

OSAMĚLÝ RODIČ A SOCIÁLNÍ DÁVKY

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc

DOTAZ Z PORADNY - Jsem osamělý rodič pětiletého dítěte. Jsem v evidenci ÚP a svou situaci vidím dost černě. Věřte mi, že bych opravdu ráda pracovala, ale vzhledem k věku dítěte a faktu, že nemáme stálé hlídání, je to s hledáním práce v našem městě velmi složité. Pracovat můžu jen na ranní směny. Ideální by byl i poloviční úvazek. Sem už směřuje můj dotaz. Pokud si najdu brigádu nebo práci, kde výplata nedosáhne na životní minimum, mám nárok na nějaký doplatek? Také by mě zajímalo, když ani vypočítaná podpora v nezaměstnanosti společně s přídavkem na dítě nedosahuje životního minima (6 200,- Kč na měsíc) o co a kde můžu požádat? A co když ani po 5 měsících na ÚPnenajdu zaměstnání? Zažádám o příspěvek v hmotné nouzi u Městského úřadu? Jak dlouho budu mít na něj nárok? Zohledňuje vůbec úřad, že jsem osamělý rodič? Opravdu bych nerada skončila na hranici bídy jen kvůli tomu, že jsem sama s dítětem.


Z uvedeného dotazu usuzuji, že pobíráte podporu v nezaměstnanosti a ze systému dávek státní sociální podpory přídavek na dítě. Z tohoto systému je ale možné čerpat i sociální příplatek a příspěvek na bydlení. Pokud tedy tyto dvě dávky nepobíráte ani o ně nežádáte, bylo by vhodné se na ně informovat a požádat si o ně na kontaktním místě státní sociální podpory podle místa Vašeho trvalého pobytu (státní sociální podporu vykonávají úřady práce, které mají ve svém obvodu síť kontaktních míst ).

Orientačně: na sociální příplatek má nárok rodič, který pečuje alespoň o jedno nezaopatřené dítě, pokud rozhodný příjem rodiny není vyšší než dvojnásobek životního minima rodiny. Životní minimum rodiny ve složení matka a jedno dítě do šesti let = 4.480,- Kč. Tato dávka zohledňuje osamělost rodiče.

Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je zde hlášen k trvalému pobytu, jestliže jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 ( v Praze 0,35) a součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 ( v Praze 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení. Velmi zjednodušeně řečeno: pokud Vaše náklady na bydlení ( nájemné, elektřina, plyn, vodné a stočné, odvoz odpadu) tvoří cca více jak třetinu Vašich příjmů, má určitě smysl si o tuto dávku požádat.

Jak u sociálního příplatku, tak u příspěvku na bydlení se vychází z příjmů za předcházející kalendářní čtvrtletí, do příjmů se kromě jiného započítává také podpora v nezaměstnanosti, přídavek na dítě a výživné.

Dále je možné se na příslušném městském úřadě informovat o dávkách v hmotné nouzi, tamní úředník sociálního odboru je nejlépe kvalifikován k tomu, aby posoudil, zda by Vám vznikl nárok na příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení nebo zda Vaše situace vyžaduje poskytnutí dávky mimořádná okamžitá pomoc. V případě, že byste byla žadatelkou o dávky pomoci v hmotné nouzi, budete muset kromě jiného městskému úřadu předložit doklad, že máte požádáno, popř. v jaké výši Vám byly přiznány dávky státní sociální podpory od úřadu práce ( z kontaktního místa státní sociální podpory), neboť tyto dávky „mají přednost v jízdě" před dávkami v hmotné nouzi.

Na závěr je možné Vám ještě doporučit informovat se na Vašem úřadě práce na možnosti rekvalifikace, popř. jestli by pro Vás nebyla vhodná účast v některém z projektů Evropského sociálního fondu. Tyto otázky byste mohla probrat s Vaší zprostředkovatelkou zaměstnání.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 21.9.2009, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359