PŘÍSPĚVKY VE FINANČNÍ TÍSNI
Autor: odpověď - KÚ Libereckého kraje
DOTAZ Z PORADNY - Do 8.července letošního roku jsem pobírala na našeho syna rodičovský příspěvek ve výši 7800 Kč. Poté jsme se zaevidovala na úřad práce. Podporu v nezaměstnanosti mi vypočítali na dobu 5 měsíců. A to ve výši 3442,- Kč po dobu dvou měsíců. 2 754,- Kč další dva měsíce. A 2 524,- Kč poslední měsíc. Přítel je také na úřadu práce, ale bez podpory (nemá tedy žádný příjem). Dále pobíráme 500 Kč přídavek na dítě a sociální příplatek 685 Kč. Na příspěvek na bydlení nemám nárok, jelikož mám trvalý pobyt u rodičů.
Zažádali jsme si o příspěvek v hmotné nouzi. Ten mi vypočítali od srpna ve výši 447,- Kč. Prý se mi při výpočtu (za tři měsíce zpětně) ještě započítal rodičovský příspěvek. To by ale znamenalo, že by náš příjem při našem životním minimu 7 080,- Kč, byl jen první dva měsíce okolo 5000,- Kč.
Neměla bych nárok ještě na nějaký příspěvek?
Dle zákona o pomoci v hmotné nouzi jsou 3 druhy dávek: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc. Dle zákona o pomoci v hmotné nouzi může pověřený obecní úřad poskytnout doplatek na bydlení ve výjimečných případech i žadateli, který nemá nárok na příspěvek na bydlení, protože využívá jinou než nájemní formu bydlení. Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů za dodávky energií) zůstala osobě či rodině částka živobytí. Mimořádná okamžitá pomoc je poskytována osobám, které se ocitnou v situacích, které je nutno bezodkladně řešit. Zákon stanoví pět takových situací:
1. Nejsou plněny podmínky hmotné nouze, ale v případě neposkytnutí pomoci osobě hrozí vážná újma na zdraví. Dávku lze poskytnout v částce, která doplní příjem osoby do výše existenčního minima (v případě nezaopatřeného dítěte do životního minima).
2. Postižení vážnou mimořádnou událostí (živelní pohroma, větrná pohroma, ekologická havárie, požár apod.) Dávku lze poskytnout až do výše 15násobku částky životního minima jednotlivce, tj. až do výše 46 890 Kč.
3. Nedostatek prostředků k úhradě jednorázového výdaje spojeného např. se zaplacením poplatku za vystavení duplikátů osobních dokladů nebo v případě ztráty peněžních prostředků. Dávku lze poskytnout až do výše tohoto jednorázového výdaje.
4. Nedostatek prostředků k nákupu nebo opravě předmětů dlouhodobé potřeby nebo k uhrazení odůvodněných nákladů vznikajících v souvislosti se vzděláním nebo se zájmovou činností nezaopatřených dětí. Dávku lze poskytnout až do výše těchto výdajů, maximálně však v průběhu kalendářního roku do výše 10násobku částky životního minima jednotlivce, tj. až do částky 31 260 Kč.
5. Ohrožení sociálním vyloučením. Jde např. o situace osob vracejících se z vězení, z dětského domova a z pěstounské péče po dosažení zletilosti nebo po ukončení léčby chorobných závislostí. Dávku lze poskytnout až do výše 1000 Kč. V průběhu roku může být poskytnuta opakovaně, součet však nesmí překročit 4násobek částky životního minima jednotlivce, tj. maximálně částku 12 504 Kč.
KÚ Libereckého kraje, 22.9.2009
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz