SVĚŘENÍ DÍTĚTE DO PÉČE – JAK POSTUPOVAT
Autor: odpověď - Ivana Mikulášková, JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Asi rok a půl žiji s partnerem (nejsme svoji), se kterým mám dvouletou dcerku, v RL je jako otec uveden. Já jsem se nyní pro nepřekonatelné rozpory rozhodla od něj odejít. Ráda bych se i s dcerou odstěhovala zpět do rodného města (s partnerem žijeme asi o 50 km dál), kde máme obě hlášený trvalý pobyt, já byt, zaměstnání (jsem na RD) a stále ještě doktory. Prosím poraďte mi, jak mám postupovat, aby děti byly svěřeny do mé péče. Dopustím se nějakého přestupku, pokud se odstěhuji i s dcerkou jinam i proti vůli otce? Můj partner má dcerku moc rád a ona jeho a já chci, aby se stýkali jak jen to půjde (na návštěvách, víkendech apod. bych mu rozhodně vycházela vstříc), ale chci ji mít u sebe. Vím, že ji partner bude chtít také svěřit do své péče, takže dohoda mezi námi nejspíš nebude možná. Mám zajít na odbor péče o dítě nebo bude lepší jít k advokátovi? A jak to celé bude probíhat?
Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:
Oba rodiče mají stejná práva a povinnosti k dítěti narozenému tzv. mimomanželství. V tomto případě je navíc zřejmě v dohodnutém režimu běhu společné domácnosti i uplatňují.
Pokud se nesezdaní rodiče rozejdou a zruší společnou domácnost, pak je to důvod, aby soud upravil výkon rodičovské zodpovědnosti k dítěti a to na základě návrhu. Ten může sepsat i advokát. Může si ho podat i rodič sám na soud podle trvalého místa pobytu dítěte - v tomto případě podle mého názoru bude jednat ale soud, který je příslušný podle obvyklého bydliště celé rodiny.
Výkon rodičovské zodpovědnosti lze upravit svěřením do péče jednoho rodiče nebo do střídavé obou - bude lépe se podrobněji informovat na příslušném orgánu sociálně-právní ochrany dětí - zde také obvykle pomohou s podáním návrhu.
Všechno lze vyřešit u soudu schválením dohody rodičů. Pokud shoda mezi rodiči nebude, pak soud rozhodne po dokazování, který z rodičů má aktuálně pro dítě lepší podmínky - kdo lépe zajistí výchovu. Může se dokazovat i za pomoci znalců - budou i zkoumat kdo je lepší vychovatel pro dítě, jaké jsou vztahy mezi rodiči a dítětem apod.
.
Vždy je lépe se domluvit.
Pokud soud bude jednat o úpravě výkonu rodičovské zodpovědnosti - tedy o výchově a výživě - může součřasně rozhodnout i o tom, jaký bude styk dítěte s rodičem, který ho nebude mít ve výhově. Vhodnější je, aby se alespoň o styku domlouvali rodiče mimosoudně - je zde možnost více si vyjít vstříc, řešit aktuálně nepředvídatelné záležitosti. Mimosoudní dohodu o styku a pravidla si mohou rodiče sjednat mezi sebou - stačí ústně, lze ji sepsat na OSPOD, v poradně - někdy ji sepisují i advokáti /za úplatu/.
Způsob komunikace rodičů mezi sebou a dodržování dohod je odvislý od toho, jak si věří - jak splní, co slíbili sobě a v zájmu dítěte. Hlavně k němu by měli přihlížet.
Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko, http://www.blansko.cz/urad/odbory/socialni/ospo-ochrana-deti.php
Z POHLEDU PRÁVNÍKA:
V případě, že se s dcerou od partnera odstěhujete, žádného přestupku se nedopouštíte.
Podle ust. § 908 nového občanského zákoníku nežijí-li spolu rodiče nezletilého dítěte, které není plně svéprávné, a nedohodnou-li se o úpravě péče o takové dítě, rozhodne o ní i bez návrhu soud.
Při rozhodování o svěření dítěte do výchovy rodičů soud sleduje především zájem dítěte s ohledem na jeho osobnost, zejména vlohy, schopnosti a vývojové možnosti a se zřetelem na životní poměry rodičů.
Dbá, aby bylo respektováno právo dítěte na péči obou rodičů a udržování pravidelného osobního styku s nimi, a právo druhého rodiče, jemuž nebude dítě svěřeno, na pravidelnou informaci o dítěti. Soud přihlédne rovněž k citové orientaci a zázemí dítěte, výchovné schopnosti a odpovědnosti rodiče, stabilitě budoucího výchovného prostředí, ke schopnosti rodiče dohodnout se na výchově dítěte s druhým rodičem, k citovým vazbám dítěte na sourozence, prarodiče a další příbuzné a též k hmotnému zabezpečení ze strany rodiče včetně bytových poměrů.
Soud vždy vezme v úvahu, kdo dosud kromě řádné péče dbal o jeho výchovu po stránce citové, rozumové a mravní. Tyto podmínky soud zkoumá i v případě, že rodiče uzavřou dohodu.
Pokud chcete, aby dcera byla svěřena do vaší péče, podejte návrh na zahájení řízení s tím, že navrhnete právě toto rozhodnutí. Návrh můžete sepsat sama, nebo za pomoci orgánu sociálně právní ochrany dětí, případně za pomoci advokáta, který vás může v rámci celého řízení zastupovat. Je třeba vás upozornit na to, že stejnou možnost má i otec dcery.
V rámci řízení o úpravu poměrů dítěte se rozhoduje nejen o tom, komu se dítě svěřuje do péče, ale i o výživném pro dítě. Jeho výši můžete buďto navrhnout, nebo nechat rozhodnutí na uvážení soudu.
Stanovení rozsahu styku druhého rodiče s dítětem není povinnou součástí řízení o úpravu rodičovské zodpovědnosti k dítěti. Pokud zůstane tato otázka neupravená, bude záležet na vaší domluvě s otcem dcery na termínech styku. Každý z rodičů má pak v případě, že dohoda nefunguje, podat kdykoliv později návrh na soudní úpravu styku. V této souvislosti je třeba vás upozornit na to, že pokud byste otci neumožňovala setkávat se s dcerou, má právo podat návrh na předběžné opatření o úpravu styku s dcerou, o kterém soud rozhoduje ještě před vydání rozhodnutí ve věci samé a pokud návrhu soud vyhoví, je takové rozhodnutí vykonatelné již okamžikem doručení usnesení.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 24.9.2009, aktualizace 20.3.2015, www.azrodina.cz