VÝŽIVNÉ PŘI STŘÍDAVÉ PÉČI
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Prosím o informaci ohledně placení výživného, pokud jsme se s bývalým manželem domluvili (mimosoudně) na střídavé péči.
Po rozvodu v roce 1995 si manžel brával syna (tehdy 2.letého) na víkendy a dle domluvy i na prázdniny nebo když měl volno. Platil výživné 700,-.
Zhruba od roku 2007 se ve 14ti denních intervalech (nebo dle domluvy) v péči o syna střídáme. Výživné toho času platil již 1000,- na kterých jsme se (opět mimosoudně) domluvili. Letos v září syn nastoupil na učiliště a výdaje nejen na školu stoupají. Mám tedy vůbec nárok manžela žádat o to, aby mi na syna přispíval větším výživným, když se nadále v péči budeme střídat? Již jsem mu toto navrhla a on oponoval, že pokud mám se synem větší výdaje, jako jsou např. školní pomůcky, lyžařské výcviky, kroužky, kredit na telefon atd., tak mu mám vždy říct a že mi přispěje polovinou vydaných nákladů.
Pravidelné výživné tedy navýšit nechce.
Pouze stručně uvádím výši platů: Můj výdělek činí 20 000,- měsíčně.
Bývalý manžel má měsíční příjem 22 000-23 000,-měsíčně. Jeho nynější manželka pracuje, příjem neznám. Mají 3leté dítě.
Podle zákona o rodině rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Při určení rozsahu jejich vyživovací povinnosti se přihlíží k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. I v případě střídavé péče je každému z rodičů je výše výživného stanovována samostatně a může se lišit.
Upozorňuji, že dohoda rodičů o výchově a výživě dětí vyžaduje schválení soudem. Pokud se na soud neobrátíte, je pouze na vůli vašeho bývalého manžela, jakým způsobem vám bude na syna přispívat. Pokud jde o výdaje na školu, kroužky atd., pak tyto jsou součástí výživného, nelze je na druhém rodiči vymáhat samostatně. Z vámi uváděných výdělků nemohu posoudit, jaká výše výživného by měla být správně placena. Neexistuje žádná tabulka pro výpočet výživného, konkrétní výše záleží vždy na konkrétních okolnostech jak na straně dítěte, tak na straně povinného rodiče. Nicméně je zřejmé, že s přibývajícím věkem se potřeby dítěte zvyšují a výživné by se mělo přiměřeně zvyšovat.
JUDr. Romana Lužná, 25.9.2009
c
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz