Asekol_cervene_k_965x100px__04

ODSTUPNÉ

Autor: JUDr. Jaroslav Jakubka, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - K 18.5.2009 mi skončila rodičovská dovolená, můj syn dovršil 3 roky. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla na náhradním pracovním volnu bez náhrady mzdy v období od 19.5.2009 do 31.8.2009.
Domluvili jsme se na nástupu do zaměstnání k 1.9.2009. Během srpna mi zaměstnavatel oznámil, že došlo ke změně a nemají pro mne pracovní pozici pro moje dosažené vzdělání. Tak jsem si začala hledat práci, našla ji a 2.9.nastoupila do jiné firmy. Teď mi původní firma řekla, že se mnou rozváží pracovní smlouvu dohodou, a protože jsem si práci našla hned, tak mi nevyplatí odstupné. Zachovala se firma správně? Nebo je mohu žádat o vyplacení odstupného na základě nějakého paragrafu?


Související předpisy:
§ 49 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
§ 50 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
§ 52 písm. a) až c) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
§ 67 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.

Odpověď:
Podle § 67 odst. 1 zákoníku práce náleží odstupné při skončení pracovního poměru tomu zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) zákoníku práce (z důvodu tzv. organizačních změn) nebo dohodou z týchž důvodů. Pokud je zaměstnanci dána výpověď, je právní situace jasná, protože ve výpovědi, kterou dává zaměstnavatel, musí být podle § 50 odst. 4 zákoníku práce výpovědní důvod uveden a musí být vymezen tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným důvodem, jinak je výpověď neplatná. Na prvý pohled je proto u výpovědi zřejmé, že pracovní poměr končí z tzv. organizačních důvodů, a že zaměstnanci náleží odstupné ve smyslu § 67 zákoníku práce. Pokud však pracovní poměr končí dohodou, je nezbytné si mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem vyjasnit nejen otázku dne, kdy pracovní poměr skončí, ale i z jakého důvodu pracovní poměr končí. Zaměstnanec má určitou výhodu, protože podle § 49 odst. 2 zákoníku práce platí, že v dohodě musí být uvedeny důvody skončení pracovního poměru, požaduje-li to zaměstnanec. V uvedeném konkrétním případě však zřejmě došlo k tomu, že důvod skončení pracovního poměru v dohodě uveden není a pracovní poměr skončil dohodou z toho důvodu, že zaměstnankyně potřebovala nastoupit nové zaměstnání u jiného zaměstnavatele, čímž došlo k přerušení příčinné souvislosti mezi „nadbytečností" u původního zaměstnavatele a skončením pracovního poměru (i když na počátku byla důvodem ke změně zaměstnání existenční nejistota u původního zaměstnavatele). V takovém případě zaměstnankyni odstupné bohužel nenáleží.

JUDr. Jaroslav Jakubka, 18. 9. 2009,

Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Azrodina_portal_250x250

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359