OCHRANA OTCŮ V SOUVISLOSTI S RODIČOVSTVÍM
Autor: odpověď - JUDr. Jaroslav Jakubka, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Ke konci roku bude manželka končit mateřskou dovolenou a v plánu je její návrat do práce. Na rodičovskou dovolenou bych měl nastoupit já a nevím, kdy toto oznámit zaměstnavateli. Korektní by bylo co nejdříve, aby byl schopný za mě sehnat náhradu, ale na druhou stranu situace ve firmě je taková, že probíhá neustálé propouštění. Mám obavy, že ve chvíli kdy oznámím mojí rodičovskou, dostanu ihned výpoveď. Existuje nějaká ochrana otců podobně jako matek, které jsou chráněné před propuštěním hned když otěhotní?
Související předpisy:
§ 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
§ 53, 54 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
Odpověď:
Zákoník práce v § 196 především jednoznačně stanoví, že k prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení její mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Rodičovskou dovolenou tedy mohou čerpat oba rodiče podle svého rozhodnutí buď střídavě, nebo oba najednou.
Zákoník práce poskytuje rodičům, kteří čerpají mateřskou nebo rodičovskou dovolenou ochranu v § 53 institutem, který je nazván - zákaz výpovědi dané zaměstnavatelem. Podle tohoto ustanovení nesmí zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, což je, kromě jiných situací, i v době kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou.
Pokud by snad došlo k tomu, že by zaměstnanci byla dána výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
Ovšem pozor, zákaz výpovědi podle § 53 zákoníku práce se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b) - (z důvodu, že dochází ke zrušení zaměstnavatele či části zaměstnavatele nebo k jeho přemístění). Zaměstnanec, který čerpá rodičovskou dovolenou je po dobu jejího čerpání tedy chráněn před výpovědí z důvodů tzv. jiných organizačních změn (§ 52 písm. c) zákoníku práce).
JUDr. Jaroslav Jakubka, 18. 9. 2009,
Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz