Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAK ZÍSKAT BEZPLATNÉHO ADVOKÁTA

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Zažádala jsem si o zvýšení výživného. Syn začal chodit do školy, letos je ve druhé třídě. U předešlého soudu mi bylo řečeno, že si o zvýšení mám zažádat až začne chodit do školy. Nemám finance na to, abych si k soudu vzala právníka. U předešlého soudního řízení expřítel měl s sebou právního zástupce, který tvrdil, že není povinností otce přispívat na synovy zájmy(pokud otec na to nemá). Vše jsem dosud financovala já, bohužel sama studuji dálkově vysokou školu, což mě finančně zatěžuje a mé příjmy mi na všechno nestačí. Myslím si ovšem, že pokud má otec na to, aby investoval do cigaret a chodil do hospody, měl by přispět i synovi na jeho zájmy. Chtěla jsem po něm pouze polovinu nákladů, abychom se na nákladech podíleli spolu, bohužel soud mi to neuznal...Nevím jak mám u soudu argumentovat ve prospěch syna. V současné době je mu 8 let a pobírám 1600,- výživné. Mám v péči ještě staršího syna (z předešlého manželství). Ten letos nastoupil na střední školu, i když se s jeho otcem podílíme na nákladech napůl, tak mi i tak vznikly větší finanční výdaje. Na co mám nárok?


Účelem výživného není jen úhrada základních životních potřeb dítěte, ale i zajištění kulturních, zájmových a dalších potřeb dítěte. Záleží na majetkových poměrech povinného rodiče, jak finančně náročné mohou potřeby dítěte být. Pokud není ve vašich finančních možnostech sjednat si u soudu právní zastoupení advokátem, můžete se obrátit o základní právní informace o průběhu řízení na sociální pracovnici na příslušném orgánu péče o děti, případně vyhledat občanské sdružení v místě vašeho bydliště, které právní pomoc poskytuje bezplatně. (existují např. občanské poradny - jejich seznam najdete zde:www.obcanskeporadny.cz)

Mimoto můžete u soudu požádat o ustanovení bezplatného advokáta. Pro žádost není stanovena žádná závazná forma. Uvedete k jakému soudnímu řízení právní zastoupení požadujete, z jakého důvodu si nemůžete právní zastoupení sama zajistit a z jakého důvodu nejste schopna soudní řízení bez právního zastoupení absolvovat. Na podatelně soudu si vyzvedněte formulář Prohlášení o majetkových poměrech, který vyplňte a přiložte k žádosti. Žádost se podává zpět na podatelně soudu.
V případě, že soud vaší žádosti o ustanovení advokáta nevyhoví, můžete se dále obrátit na Českou advokátní komoru v Brně, nám. Svobody 84/15. také s žádostí o ustanovení advokáta. Žádost se podává na formuláři, který si můžete vyžádat, nebo je ke stažení na adrese http://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=1680 . Zde jsou také uvedeny základní podmínky pro ustanovení advokáta:
- včasnost podané žádosti
- žadatel nesplňuje podmínky pro ustanovení advokáta soudem (tzv. ex-offo) a současně se žadatel nedomohl poskytnutí právní služby způsobem v zákoně uvedeným (prohlášení nejméně 2 advokátů, kteří odmítli právní pomoc poskytnout)
- jedná se o jednu konkrétní právní službu, která nezbytně nutně, resp.povinně vyžaduje zastoupení advokátem. Advokáty ČAK neurčuje k právním službám, kde není zastoupení advokátem vyžadováno a není nezbytně nutné a rovněž ne ke generálnímu zastupování žadatele v různých kauzách.
Prokáže-li žadatel že jeho příjmové, majetkové a sociální poměry odůvodňují poskytnutí bezplatné právní služby, příp. za sníženou odměnu, může být rozhodnuto o tom, že právní služba bude žadateli poskytnuta bezplatně nebo za sníženou odměnu. Majetkové, příjmové a sociální poměry se prokazují na formuláři Prohlášení o příjmových a majetkových poměrech žadatele o určení advokáta k poskytnutí bezplatné právní služby nebo za odměnu sníženou, který je také k dispozici na shora uvedené internetové adrese.

JUDr. Romana Lužná, 30.9.2009

advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359