Asekol_cervene_k_965x100px__04

OTEC A VOLBA VARIANTY RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU U DÍTĚTE NAROZENÉHO DO 31.12.2008

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc

DOTAZ Z PORADNY - Může manžel provést volbu rodičkovského příspěvku, i když nebyl ani jeden den na mateřské dovolené? V době po porodu (dcera se narodila v květnu 2008), kdy by teoreticky mohl nastoupit na mateřskou ještě tato podmínka nebyla zákonem daná. Já volbu provést nemůžu, pracuji při rodičovském příspěvku jako OSVČ a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Chtěla bych "přehodit" rodičovský příspěvek na manžela a poté, co uskuteční volbu RD na 3 roky, bych opět chtěla jít na "rodičák" já. Jen nevím jestli je to vůbec možné.


Ano, Váš manžel může požádat o rodičovský příspěvek a provést „volbu do tří let". Zákon o státní sociální podpoře tuto variantu podporuje v ustanovení § 30 odst. 5. Takto ovšem lze postupovat pouze u dětí, které se narodily do 31.12.2008, což je Váš případ. Od 1.1.2009 ( v souvislosti s novým zákonem o nemocenském pojištění) musí i muži „nastoupit na mateřskou", čerpat peněžitou pomoc v mateřství a až poté si mohou požádat o rodičovský příspěvek. (Podrobněji v textu OTEC A VOLBA VARIANTY RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU)

Prakticky tedy můžete postupovat takto:

1) Manžel si musí nechat potvrdit u svého zaměstnavatele ( případně na OSSZ, pokud byl OSVČ nebo zaměstnancem malé organizace) tiskopis Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. Jedná se o starší verzi tiskopisu, která již není k dispozici na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, na vašem kontaktním místě státní sociální podpory by ale tento formulář ještě mohli mít. V tomto tiskopisu potvrdí zaměstnavatel manželovi v písmenku D druhou kolonku ( nevznikl nárok na peněžitou pomoc, jen proto, že rodič nesplnil....) a případně částku denní výše peněžité pomoci. Obě dvě skutečnosti potvrdí zaměstnavatel (nebo OSSZ) ke dni narození Vašeho dítěte.

2) Manžel si vyplní, podepíše a podá na kontaktním místě státní sociální podpory žádost o rodičovský příspěvek a žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek. Datum, od kterého tak učiní, si můžete zvolit, např. od 1.10., 1.11., 1.12. apod., nicméně je potřeba mít na paměti, že provést „volbu do tří let" je možné nejpozději v měsíci, ve kterém Vaše dítě dosáhne věku 21 měsíců. Pokud dobře počítám, tak u Vás tento termín připadá na únor 2010.

3) Vy, která pobíráte rodičovský příspěvek, si požádáte na vašem kontaktním místě o odejmutí této dávky, samozřejmě nejlépe k poslednímu dni měsíce, který předchází měsíci, od kterého bude o dávku žádat manžel.

4) Necháte uběhnout alespoň jeden měsíc, během kterého Vám bude rodičovský příspěvek odebrán a přiznán a vyplacen manželovi, a poté můžete absolvovat opačné „kolečko", tj. manžel požádá o odejmutí dávky a Vy si požádáte o rodičovský příspěvek.

Na závěr Vám doporučuji v měsíci, ve kterém nebudete poživatelkou rodičovského příspěvku, navštívit svoji zdravotní pojišťovnu, neboť je pravděpodobné, že budete přeřazena do jiné kategorie plátců zdravotního pojištění.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359