JAKÉ MŮŽE MÍT DÍTĚ PŘÍJMENÍ
Autor: odpověď - Kateřina Nebeská
DOTAZ Z PORADNY - Rozvedla jsem se v březnu a s mým novým přítelem čekáme miminko na začátku prosince. Vzala jsem si zpátky mé dívčí příjmení. Chtěli bychom, aby se miminko jmenovalo po biologickém otci. Jinak bychom měli každý jiné příjmení, protože nemám po ochranné lhůtě 300 dnů po rozvodu. Šlo by alespoň, aby se jmenovalo po matce? Přece se nemůžeme jemnovat každý jinak. Co mohu udělat?
V tomto případě se při určování příjmení dítěte bude vycházet ze zákona o rodině č. 94/1963 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to dle § 38, odst. 1. Ze znění tohoto paragrafu je dané, že děti mají společné příjmení rodičů nebo příjmení jednoho z nich určené dohodou při uzavření manželství. Tedy pokud jste se s bývalým manželem dohodli při sňatku, že jeho příjmení bude příjmením společným pro Vás i děti narozené z tohoto manželství, dítě narozené ve lhůtě 300 dnů od zániku manželství ponese toto příjmení. Je to proto, že dle shora citovaného zákona § 51 je za otce dítěte v této lhůtě považován bývalý manžel matky. On bude i v rodném listě dítěte zapsán jako otec dítěte. Vaše příjmení bude zapsáno již nové.
Řešením je, a opět se bude vycházet ze stejného zákona a to dle § 57odst 1) a § 59, podat návrh u příslušného soudu na popření otcovství. Jakmile rozsudek o popření otcovství nabyde právní moci, dítě získá příjmení jaké měla matka v době jeho narození a bývalý manžel již nebude zapsán jako otec dítěte. Pak máte možnost se svým přítelem na matrice sepsat souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství, jehož součástí je i dohoda na příjmení dítěte. V rodném listě bude pak již přítel zapsán jako otec dítěte a dítě ponese příjmení matky nebo příjmení přítele, tedy biologickégo otce.
Kateřina Nebeská, ÚMČ Praha 2, 5.10.2009
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz