Asekol_cervene_k_965x100px__04

OSVČ A ZÁLOHY NA POJIŠTĚNÍ V DOBĚ MD a RD

Autor: odpověď - Mgr. Jiří Rod

DOTAZ Z PORADNY - Jako OSVČ provozuji zubní ordinaci. V roce 2008 jsem vykázala zisk, a tedy se mi zvýšily zálohy na zdravotní a sociální pojištění. 14. 3. 2009 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, pobírala PPM, a do ordinace přijala zaměstnance. Nové vyšší zálohy jsem zaplatila ještě za březen, pak mi na pobočce VZP bylo sděleno, že je dále platit nemusím. Při přechodu na rodičovskou dovolenou jsem toto oznámila, na sociální zálohy mám opět začít platit, ale na VZP mi řekli, že platit nemusím. Chtěla jsem si toto ověřit i na jiném pracovišti VZP, a tam mi sdělili, že jsem zálohy měla platit i v době pobírání PPM. Jaká je tedy pravda a co mám dělat, pokud jsem 4 měsíce zálohy na zdravotní pojištění neplatila? Pokud zůstanu na rodičovské dovolené 2 roky mohu stále provozovat ordinaci a zároveň pozastavit výkon SVČ? Letos mi vzrostly se zaměstnancem náklady, je možné nějak snížit zálohy, které se určily podle loňského roku?


Mateřská a rodičovská dovolená se poskytuje podle Zákoníku práce a mají na ni tudíž nárok pouze osoby zaměstnané. Žena, která vykonává samostatnou výdělečnou činnost má nárok (při splnění zákonem daných podmínek) na peněžitou pomoc v mateřství a na výplatu rodičovského příspěvku.
Pokud pobíráte peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, je za Vás plátcem pojistného na zdravotní pojištění i stát. Jestliže máte zároveň příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, odvádíte pojistné ze skutečně dosažených příjmů, bez ohledu na minimální vyměřovací základ.
Za měsíce, kdy jste neodváděla zálohy na pojistné na zdravotní pojištění musíte pojistné doplatit.
Osoba samostatně výdělečně činná může požádat o snížení zálohy v případě, že příjmy po odpočtu výdajů připadající na jeden kalendářní měsíc jsou alespoň o jednu třetinu nižší než poměrný měsíční příjem v roce, podle kterého si stanovila výši zálohy.
Zdravotní pojišťovna na základě této žádosti sníží výši zálohy, nejdéle však na dobu následujících tří měsíců. Pokud důvody pro snížení zálohy trvají i po uplynutí těchto třech měsíců, musí osoba samostatně výdělečně činná požádat o snížení zálohy znovu.

Ještě poznámka: z dotazu není patrná výše neplacených záloh, takže nelze ani vyhodnotit dopad na penalizaci. Pokud by vypočtené penále bylo nižší než 100 Kč (to je reálné při zálohách ve výší v řádu stokorun), pak by se vůbec nepředepsalo.

Mgr. Jiří Rod, VZP ČR, www.vzp.cz

9.10.2009


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359