Asekol_cervene_k_965x100px__04

TĚHOTNÁ ČEŠKA V JIŽNÍ AFRICE BEZ ČESKÉHO ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ. JAK TO BUDE S PORODEM, RODIČOVSKÝMI DÁVKAMI A STÁTNÍM OBČANSTVÍM DÍTĚTE?

Autor: odpověď - JUDr. Markéta Nováková, Ing. Pavlína Hedererová, Mgr. Jiří Rod

DOTAZ Z PORADNY - Z České republiky jsem se odstěhovala v roce 2001 do Velké Británie, kde jsem pracovala po dobu 7let. Poté jsem se krátkodobě vrátila do Čech, kdy jsem si obnovila české pojištění a zaplatila penále s tímto spojené, jelikož jsem nebyla pojištěna po celou dobu pobytu v UK.

Po 3 měsících v České republice jsem opět odcestovala do Velké Británie (a zrušila zdravotní pojištění v Čechách), kde jsem pracovala a tudíž za mě odváděl zdravotní pojištění zaměstnavatel. Během této doby jsem s přítelem odletěla do Jižní Afriky, kde jsme se vzali, a vcelku nečekaně jsme zůstali. Já ovšem nezaměstnaná po dobu jednoho roku, a tudíž bez zdravotního pojištění. Až nedávno jsme si zajistili zdejší zdravotní pojištění, když jsme zjistili, že čekáme rodinu.  Já jsem zatím v druhém měsíci těhotenství, ale uvažujeme s manželem (JihoAfričan), že by bylo nejlepší porodit v Čechách, abych byla blízko své rodině.

V Čechách mám stále trvalé bydliště, avšak zdravotní pojištění si tam nehradím.

Můžete mi prosím poradit, zda mohu rodit v Čechách, a kolik mě to bude stát nebo zda je možné se přihlásit zpět na VZP k úhradě porodu?
Budu mít nárok na porodné a rodičovský příspěvek?

Mohu zažádat o českou národnost dítěte, i kdyby bylo narozené v Africe?


Nepochybně máte na mysli státní občanství. Národnost záleží pouze na vlastním rozhodnutí a není upravena žádným právním předpisem. V angličtině se ovšem pojmem „nationality" obvykle míní státní občanství, čímž mohou vznikat překladové nejasnosti.

Podle zákona o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky (zákon č. 40/1993 Sb.) nabývá dítě narozením státní občanství České republiky, je-li alespoň jeden rodič státním občanem České republiky. Dokonce i tehdy, narodí-li se dítě českému občanu v cizině, státní občanství získá automaticky. Aby však bylo možné toto státní občanství prokázat a např. získat pro dítě český cestovní doklad, je nutné dát zapsat narození dítěte do zvláštní matriky v Brně. Zvláštní matrika je centrální pro celou ČR a působí v rámci Úřadu městské části Brno-střed. Více informací mohou rodiče nalézt na http://www.stred.brno.cz/showpage.php?name=umc_matrika#Organiza%C4%8Dn%C3%AD%20struktura%20ekonomick%C3%A9ho%20odboru.

JUDr. Markéta Nováková

Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, www.umpod.cz


Porodné a rodičovský příspěvek jsou dávky ze systému státní sociální podpory, který není pojistným systémem, tzn., že podmínkou nároku na dávky není účast na některém z pojištění. Je potřeba pouze splnit podmínky, které zákon o státní sociální podpoře uvádí. Oprávněnou osobou u porodného je matka, která dítě porodila a u rodičovského příspěvku rodič dítěte, což je v daném konkrétním případě jedna a tatáž osoba. Pokud máte na území České republiky trvalý pobyt, nic Vám nebrání v tom, abyste si na kontaktním místě státní sociální podpory podle místa svého trvalého pobytu požádala o porodné a rodičovský příspěvek. Kde se dítě narodí a jaké bude mít občanství popř. trvalý pobyt, není pro tyto dvě dávky rozhodující.

Ing. Pavlína Hedererová, ÚP Olomouc


Účast v systému veřejného zdravotního pojištění v ČR je podmíněna trvalým pobytem na území ČR. Pokud tazatelka stále má trvalý pobyt na území ČR, může se po návratu přihlásit na zdravotní pojišťovně a obnovit zdravotní pojištění. Její dítě narozené v České republice bude také osobou s trvalým pobytem a českým občanem. Za těchto podmínek je dítě od data narození zdravotně pojištěno a pojistné za něj hradí stát.

Tazatelka musí při opětovném přihlášení ke zdravotnímu pojištění počítat s tím, že zdravotní pojišťovna bude v souladu s našimi zákony požadovat doklady o existenci zdravotního pojištění v době pobytu mimo ČR a bude při tom vycházet z údajů a dokladů, které klientka předložila při odhlášení před odjezdem do zahraničí. Takže je třeba počítat s případnou nutností doplacení pojistného včetně penále za dobu, kdy nebyla v zahraničí pojištěna.

Mgr. Jiří Rod, VZP, www.vzp.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359