Asekol_cervene_k_965x100px__04

PROBLÉM S JÍDLEM U 2 LETÉHO DÍTĚTE

Autor: odpověď - MUDr. Judita Hofhanzlová

DOTAZ Z PORADNY - Mám dvouletého syna, odmítá jíst cokoliv mu dám, jen co to vidí, hned začne dělat scény, aniž by to ochutnal...Je jedno, zda je jídlo sladké
nebo "slané", nedostanu to do něho ani po dobrém ani po zlém. Občas se mi povede, že sní 1 - 2 lžičky. Jediné co jí jsou jogurty a piškoty. Co s ním mám dělat? Je nějaká rada na tenhle problém nebo prostě jen počkat, až ho to přejde? Už je to celkem dlouho, asi 2 měsíce. Rozhodně ale nevypadá na to, že by nejedl...

Problem_s_jidlem_u_dvouleteho_normal


Ilustrační foto: archiv AZ RODINA.cz


Na otázku této maminky nemohu jednoznačně odpovědět, pokud neznám příčinu vzniku odmítání jídla. Dítě může začít odmítat jídlo, pokud vycítí, že maminka věnuje jeho stravování eminentní pozornost, nadměrně se zabývá tím, jak její potomek jí. Myslím si, že jídlo u dětí i dospělých by mělo být naprosto přirozenou a uspokojení přinášející činností, v podstatě pudovou záležitostí, nutnou k zachování života. Pokud se dítě do jídla nutí a ještě vycítí nervozitu maminky, jídlo začne odmítat.

Touto reakcí se projevuje též dětský vzdor. Na všechno u čeho dítě vycítí, že to maminka chce, má dítě své NE. Ne úplně pro okolí příjemným způsobem se takto děťátko odděluje od své maminky a vymezuje se ve svém já.
V prvém i druhém případě je řešení poměrně jednoduché. Jídlo se předloží ne samotnému dítěti, ale celé rodině nebo prostě těm, kdo jsou doma, v době jídla. Je třeba, aby všichni bez velkého pobízení jídlo s chutí snědli. Pokud se dítě ke společnému jídlu nepřidá, jídlo se sklidí a dítě zůstane bez jídla. Maminka musí v tomto případě projevit svou pevnost a rozhodnost a nedovolit dítěti žádné jídlo až do dalšího společného jídla. Déle než den to naši maličcí nevydrží a maminky nemusí mít strach, že by tento vynucený půst dítě poškodil. Naopak, dítě nabude jistoty, že jeho máma je silná, rozhodná matka, na kterou je spolehnutí, a u které mu ve všech situacích bude dobře. Prostě často naše děti až do své dospělosti zkoušejí co vydržíme.
V jiném případě může jít o dítě „malý jedlík". Pokud těmto dětem dáme cokoliv mezi dobou jídla, třeba jen oslazené pití nebo nějaké drobné „zobání", odmítají hlavní jídlo.
A v neposlední řadě může jít při odmítání jídla o nějaký problém ve vztazích v rodině, na které dítě tímto způsobem reaguje.
V tomto případě je však nutný pohovor s maminkou, nalezení příčiny a její odstranění, či jiná práce na vyřešení nevhodné situace.
V tomto případě může maminka popřemýšlet nad tím, co se stalo před dvěma měsíci a co mohlo nastartovat u dítěte odmítání jídla.

MUDr. Judita Hofhanzlová, 12.10.2009, www.calendula.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359