DLOUHÉ KOJENÍ, ŠPATNÉ USÍNÁNÍ A DENNÍ SPÁNEK 3 MĚSÍČNÍHO MIMINKA
Autor: odpověď - MUDr. Judita Hofhanzlová
DOTAZ Z PORADNY - Mám 3 měsíčního syna, 6 300g,67cm, plně ho kojím, chlapeček prospívá (podle mě i dětské lékařky), pořád se směje. Problém je ale v tom, že přes den vůbec nespí, což mNě přijde divné u tak malého miminka. Kojím přes den po 2-3 hodinách, kojím dlouho, minimálně 20 min. Někdy nechce jít od prsa a nemůžu ho odtrhnout a pak kojím i hodinu, což je síla...
Ve finále při kojení usne, přenesu ho do postýlky spícího a on spí, ale většinou jen 5-15min. Pak se vzbudí s pláčem. Takhle to je celý den.
Je pravda, že ho pořádně trápily prdíky, ale teď je to podstatně lepší.
Večer ho vykoupu, nakojím, opět usíná u prsa a jde do postýlky, kde spí od 22 hod. do 4hod. do rána, pak se vzbudí na kojení a spí další 3 hodiny.
Není schopný sám večer usnout v postýlce (což by podle mě měl). Když ho tam dám, buď pláče nebo nespí a dělá neplechu.
Chtěla bych vědět, jestli už ho mám v tomto věku učit spát v určitou dobu, aby si zvykl.
Přes den v postýlce není, mám ho buď v košíku nebo v sedačce. Prostě sám neusne jen u prsa!!!
Nevím co s tím, jinak je hodný, ale vyžaduje hodně pozornosti, v postýlce se nudí, i když tam má různé hračky.
Od příštího měsíce asi budeme dávat kaši, podle mé dětské lékařky, mlíčko už mu asi nestačí, všechno stráví, kaká jen 1x za 5 - 6 dní.
Prosím poraďte.
Ilustrační foto: Matýsek, archiv Hany Žalmanové
Kojit dítě ve 3 měsících 20 minut je naprosto normální doba kojení, v tuto dobu může být kojení i delší, ¾ hodiny je pořád normální doba kojení. Rovněž usínání při kojení svému děťátku dopřejte, pokud samo nepřejde na samostatné usínání, na nějaké odnaučování bych pomýšlela až u ročního dítěte. Dítě podle uvedených údajů velmi dobře prospívá, proto naprosto nechápu, proč by mělo dostávat ve 4 měsíci kaši, jen kvůli tomu, že má stolici 1x týdně. Toto je u kojených dětí docela běžná záležitost a pokud dítě nemá zažívací potíže většina pediatrů tomu nevěnuje pozornost. I intervaly mezi kojením ve dne i v noci neodpovídají tomu, že by dítě mělo málo mléka.
Zato denní spánek opravdu není standardní. Jsou však děti, kterým stačí několikrát denně spát jen velmi krátce. Poruchy spánku u kojenců řeším podáním individuálně podaného konstitučního homeopatického léku přímo dítěti. Někdy mohou tímto způsobem reagovat děti po těžkém porodu, po oddělení od maminky po porodu, prostě mají obavy, že maminka odejde a neustále vyžadují kontakt s ní. Tuto situaci též řeším homeopatickým lékem. Proto doporučuji ohledně denního spánku, aby maminka vyhledala dobrého homeopata, který jejímu dítěti může pomoct. Někdy pomůže, když maminka (alespoň na čas) nosí dítě v šátku.
MUDr. Judita Hofhanzlová, 12.10.2009, www.calendula.cz
Související odkazy:
- ŠPATNÝ SPÁNEK MIMINKA
- KDYŽ DÍTĚ NECHCE SPÁT
- SPANÍ S DĚTMI
- CO DĚLAT, KDYŽ SE DÍTĚ V NOCI BUDÍ
- PLÁČ BEZ DŮVODU?
- DENNÍ NESPAVOST MIMINKA
- VŠICHNI V JEDNÉ POSTELI
- NOČNÍ KOJENÍ - VLIV NA ZUBY?
- ČASTÉ NOČNÍ KOJENÍ MIMINKA (5 MĚSÍCŮ)
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz