Asekol_cervene_k_965x100px__04

PLNOLETÝ SYN, NEJISTÉ STUDIUM A VÝŽIVNÉ

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Mám zletilého syna, který má již ukončenou střední školu. Po ukončení střední školy byl přijat na vyšší odbornou školu, kde studium v pololetí ukončil na vlastní žádost a nastoupil na brigádu a poté do zaměstnání. V září loňského roku mi oznámil, že nastupuje na vysokou školu a požaduje placení výživného. Sepsali jsme tedy dohodu o placení výživného. V letošním roce(v září) jsem se dozvěděl, že přestoupil na jinou vysokou školu stejného zaměření a opět do prvého ročníku. Zletilého syna jsem kontaktoval a požádal ho o informaci, kde tedy studuje. Odpověděl mi, že je stále studující a nepředložil mi žádný doklad, který by to potvrzoval. Mám z tohoto pocit, že řádně neplní povinnosti při studiu. Jsem tedy povinen platit nadále výživné?


V dotazu neuvádíte, jak dlouhá doba uplynula mezi ukončením střední školy, resp. vyšší odborné školy a nástupem syna na vysokou školu. Obecně podle zákona o rodině platí, že vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, než se děti stanou schopnými se samy živit. Soudy při rozhodování v takovýchto případech zkoumají, kdy nastala u dítěte schopnost samostatně se živit. Zpravidla to bývá ukončením učebního oboru nebo střední školy s odborným zaměřením a následným nástupem do zaměstnání. U střední školy s všeobecným zaměřením (typicky gymnázia) se většinou předpokládá další studium na škole vysoké. Vyživovací povinnost ale nemusí nutně končit tímto okamžikem - tomuto jevu se říká "elasticita vyživovací povinnosti rodičů k dětem" a znamená to, že vyživovací povinnost může být obnovena, pokud např. po ukončení střední školy a nepřijetí na školu vysokou nastoupí dítě do zaměstnání, a pak třeba po roce pokračuje ve studiu; v tom případě se vyživovací povinnost zásadně obnoví s tím, že za pokračování ve studiu lze považovat také další studium, jehož ukončení umožní absolventu najít si zaměstnání i v jiném oboru.
V každém případě, pokud bylo dítě přijato na vysokou školu, je zapotřebí vzít v úvahu to, zda k tomu došlo plynule po ukončení středoškolského vzdělávání, nebo později s určitým časovým odstupem. Pokud dítě nastoupilo do zaměstnání, nějakou dobu se samostatně živilo a až poté si podalo přihlášku ke studiu na vysoké škole (tedy další studium nelze považovat za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání), zpravidla pak nedochází k obnovení vyživovací povinnosti rodiče k dítěti.
Ovšem i v případě, že by se vyživovací povinnost mohla obnovit, je třeba zkoumat i jiné okolnosti, které mají pro správné posouzení případu význam. A těmi jsou např. skutečnosti, jakým způsobem dítě studuje - jaký má prospěch, jak zodpovědně ke studiu přistupuje, kolikátou školu už "vystřídalo" - skutečnost, že syn opakovaně začíná studovat v obdobných studijních programech a neplní si řádně své povinnosti, by neměla jít k tíži otce a nutit ho toto nadstandardní studium hradit a podporovat placením výživného.
V případě, že v současné době není vyživovací povinnost upravena rozsudkem, nejste povinen výživné platit, syna však ještě jednou v této věci kontaktujte, abyste se vyhnul případnému soudnímu řízení. Pokud se domníváte, že by v této věci mohl mezi vámi vzniknout spor, učiňte tak písemně. Pokud v současné době plníte vyživovací povinnost k synovi na základě pravomocného rozsudku, můžete k soudu podat návrh na zrušení této vyživovací povinnosti.

JUDr. Romana Lužná, 16.10.2009

advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

PORADNA - výživné a styk rodičů s dětmi

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359