PLNOLETÝ SYN, NEJISTÉ STUDIUM A VÝŽIVNÉ
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Mám zletilého syna, který má již ukončenou střední školu. Po ukončení střední školy byl přijat na vyšší odbornou školu, kde studium v pololetí ukončil na vlastní žádost a nastoupil na brigádu a poté do zaměstnání. V září loňského roku mi oznámil, že nastupuje na vysokou školu a požaduje placení výživného. Sepsali jsme tedy dohodu o placení výživného. V letošním roce(v září) jsem se dozvěděl, že přestoupil na jinou vysokou školu stejného zaměření a opět do prvého ročníku. Zletilého syna jsem kontaktoval a požádal ho o informaci, kde tedy studuje. Odpověděl mi, že je stále studující a nepředložil mi žádný doklad, který by to potvrzoval. Mám z tohoto pocit, že řádně neplní povinnosti při studiu. Jsem tedy povinen platit nadále výživné?
V dotazu neuvádíte, jak dlouhá doba uplynula mezi ukončením střední školy, resp. vyšší odborné školy a nástupem syna na vysokou školu. Obecně podle zákona o rodině platí, že vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, než se děti stanou schopnými se samy živit. Soudy při rozhodování v takovýchto případech zkoumají, kdy nastala u dítěte schopnost samostatně se živit. Zpravidla to bývá ukončením učebního oboru nebo střední školy s odborným zaměřením a následným nástupem do zaměstnání. U střední školy s všeobecným zaměřením (typicky gymnázia) se většinou předpokládá další studium na škole vysoké. Vyživovací povinnost ale nemusí nutně končit tímto okamžikem - tomuto jevu se říká "elasticita vyživovací povinnosti rodičů k dětem" a znamená to, že vyživovací povinnost může být obnovena, pokud např. po ukončení střední školy a nepřijetí na školu vysokou nastoupí dítě do zaměstnání, a pak třeba po roce pokračuje ve studiu; v tom případě se vyživovací povinnost zásadně obnoví s tím, že za pokračování ve studiu lze považovat také další studium, jehož ukončení umožní absolventu najít si zaměstnání i v jiném oboru.
V každém případě, pokud bylo dítě přijato na vysokou školu, je zapotřebí vzít v úvahu to, zda k tomu došlo plynule po ukončení středoškolského vzdělávání, nebo později s určitým časovým odstupem. Pokud dítě nastoupilo do zaměstnání, nějakou dobu se samostatně živilo a až poté si podalo přihlášku ke studiu na vysoké škole (tedy další studium nelze považovat za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání), zpravidla pak nedochází k obnovení vyživovací povinnosti rodiče k dítěti.
Ovšem i v případě, že by se vyživovací povinnost mohla obnovit, je třeba zkoumat i jiné okolnosti, které mají pro správné posouzení případu význam. A těmi jsou např. skutečnosti, jakým způsobem dítě studuje - jaký má prospěch, jak zodpovědně ke studiu přistupuje, kolikátou školu už "vystřídalo" - skutečnost, že syn opakovaně začíná studovat v obdobných studijních programech a neplní si řádně své povinnosti, by neměla jít k tíži otce a nutit ho toto nadstandardní studium hradit a podporovat placením výživného.
V případě, že v současné době není vyživovací povinnost upravena rozsudkem, nejste povinen výživné platit, syna však ještě jednou v této věci kontaktujte, abyste se vyhnul případnému soudnímu řízení. Pokud se domníváte, že by v této věci mohl mezi vámi vzniknout spor, učiňte tak písemně. Pokud v současné době plníte vyživovací povinnost k synovi na základě pravomocného rozsudku, můžete k soudu podat návrh na zrušení této vyživovací povinnosti.
JUDr. Romana Lužná, 16.10.2009
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
PORADNA - výživné a styk rodičů s dětmi
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz