STYK OTCE S NEMOCNÝM DÍTĚTEM, INFORMACE O ZDRAVOTNÍM STAVU DÍTĚTE, JAK ZAJISTIT VYHOVUJÍCÍ PODMÍNKY
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Máme styk o syna upravený soudem. Synovi je 12 měsíců. Otec má syna o víkendech od 12 - 17 hodin. V tuto dobu většinou spí. Toto máme ustanovené půl roku. Vynucuje si, abych syna budila, i když je nemocný a předávala mu ho. Nemocný byl 2x. Proto se ptám:
Má syn právo na to, aby když je nemocný, zůstal doma?
Má ošetřující lékařka syna povinnost psát mi pro otce potvrzení, že je nemocný? Sama lékařka říká, že tuto povinnost nemá.
Má otec dítěte právo si ověřovat, že skutečně syn nemocný je? Má lékař povinnost sdělit po telefonu diagnózu dítěte?
Když není syn nemocný, v době předání většinou spí. Musím ho budit i za cenu, že se pak malý rozčiluje, tluče do mě pěstičkami ap. a když vím, že ho otec přes odpoledne znova usnout nenechá?
Jak mohu postupovat v naší záležitosti, když mi syna předává hladového, žíznivého a unaveného? Myslím si, že tyto situace nejsou zcela v zájmu syna. Styku ale nebráním a do budoucna bránit nechci, jen chci zkrátit dobu styku, aby se otec nemusel zabývat krmením a spaním. Mám šanci pozměnit znění rozsudku v novém řízení?
Zákon o rodině zakotvuje právo dítěte stýkat se s oběma rodiči. Předpokladem je, že styk dítěte s druhým rodičem je v zájmu dítěte, rozvíjí jeho citový život a i jiným způsobem ho obohacuje. V případě, že máte za to, že styk s otcem není v zájmu syna, resp. rozsah styku tak, jak byl stanoven, není v zájmu syna, můžete k soudu podat návrh na zahájení řízení o změnu úpravy styku. Pokud jde o vaše jednotlivé, konkrétní dotazy:
- podle současné soudní praxe není běžné onemocnění dítěte důvodem ke zrušení, resp. omezení styku oprávněného rodiče s dítětem. Oba rodiče mají k dítěti nadále rodičovská práva a povinnosti a rodič, který dítě nemá ve své péči je oprávněn a současně i povinen o dítě pečovat v době jeho nemoci. Nemoc dítěte je důvodem k omezení styku v případě, že zdravotní stav dítěte neumožňuje předání a převoz dítěte do místa bydliště druhého rodiče, příp. kdyby tyto skutečnosti mohly vést ke zhoršení zdravotního stavu dítěte. Rodič, který má dítě ve své péči, je však povinen druhého rodiče o těchto skutečnostech co nejdříve informovat, aby se tak předešlo vzniku výdajů spojených s cestou do místa předání dítěte apod.
- potvrzení přímo pro otce z důvodu realizace či nerealizace styku vám lékařka vydávat nemusí - zákon vysloveně nehovoří o povinnosti lékaře vydávat dokument s názvem „potvrzení". Lékař je však povinen vydat na žádost kopii lékařské zprávy. Lékařská zpráva obsahuje informace o zjištěném zdravotním stavu i o léčbě a jako taková je součástí zdravotnické dokumentace. Na kopii zdravotnické dokumentace (nebo i na její část) máte samozřejmě právo. Není proto důvod, aby Vám lékařka lékařskou zprávu na vaši žádost neposkytla.
- i když byl syn svěřen pouze do vaší péče, má otec syna nadále rodičovská práva a povinnosti k dítěti. Stále má právo na informace o zdravotním stavu dítěte a může se tedy o jeho zdravotním stavu kdykoliv informovat.
- sdělování informací po telefonu může být někdy problematické z důvodu ověření si totožnosti volajícího. Obecně lze doporučit, aby si lékař pro telefonní komunikaci s rodičem stanovil „heslo" (např. číselný kód), kterým si bude ověřovat jeho totožnost, aby nedošlo k porušení lékařského tajemství. Takto však v praxi obvykle postupováno není. Nic proto nebrání, aby byly informace otci dítěte po telefonu sděleny.
- rodič, který má dítě ve své péči, je povinen dítě na styk s druhým rodičem připravit. To znamená, že je nutné upravit denní režim syna tak, aby nebylo nutné jej v dobu předání otci budit apod. Pokud to není možné, resp. otec nespolupracuje tak, aby vše probíhalo s ohledem na potřeby syna, je nutné podat k soudu návrh, tak jak bylo shora uvedeno, s tím, že budete požadovat změnu hodiny předávání syna otci.
- pokud vám otec vrací syna ve špatném stavu, je to, jak jsem již uvedla shora, důvodem pro změnu styku otce s dítětem, záleží pochopitelně na závažnosti situace, četnosti těchto jevů apod. Celou záležitost můžete zkonzultovat se sociální pracovnicí na OSPOD, která se účastnila soudního jednání o svěření syna do vaší péče, která vám pomůže závažnost situace objektivně posoudit. Sociální pracovnice má také možnost pozvat si otce k jednání a pokusit se s ním situaci vyřešit domluvou, tj. mimosoudně.
JUDr. Romana Lužná
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
a
Kateřina Červená
právnička LLP, www.ferovanemocnice.cz
26.10.2009
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz