Asekol_cervene_k_965x100px__04

STYK OTCE S NEMOCNÝM DÍTĚTEM, INFORMACE O ZDRAVOTNÍM STAVU DÍTĚTE, JAK ZAJISTIT VYHOVUJÍCÍ PODMÍNKY

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Máme styk o syna upravený soudem. Synovi je 12 měsíců. Otec má syna o víkendech od 12 - 17 hodin. V tuto dobu většinou spí. Toto máme ustanovené půl roku. Vynucuje si, abych syna budila, i když je nemocný a předávala mu ho. Nemocný byl 2x. Proto se ptám:
Má syn právo na to, aby když je nemocný, zůstal doma?
Má ošetřující lékařka syna povinnost psát mi pro otce potvrzení, že je nemocný? Sama lékařka říká, že tuto povinnost nemá.
Má otec dítěte právo si ověřovat, že skutečně syn nemocný je? Má lékař povinnost sdělit po telefonu diagnózu dítěte?
Když není syn nemocný, v době předání většinou spí. Musím ho budit i za cenu, že se pak malý rozčiluje, tluče do mě pěstičkami ap. a když vím, že ho otec přes odpoledne znova usnout nenechá?
Jak mohu postupovat v naší záležitosti, když mi syna předává hladového, žíznivého a unaveného? Myslím si, že tyto situace nejsou zcela v zájmu syna. Styku ale nebráním a do budoucna bránit nechci, jen chci zkrátit dobu styku, aby se otec nemusel zabývat krmením a spaním. Mám šanci pozměnit znění rozsudku v novém řízení?


Zákon o rodině zakotvuje právo dítěte stýkat se s oběma rodiči. Předpokladem je, že styk dítěte s druhým rodičem je v zájmu dítěte, rozvíjí jeho citový život a i jiným způsobem ho obohacuje. V případě, že máte za to, že styk s otcem není v zájmu syna, resp. rozsah styku tak, jak byl stanoven, není v zájmu syna, můžete k soudu podat návrh na zahájení řízení o změnu úpravy styku. Pokud jde o vaše jednotlivé, konkrétní dotazy:
- podle současné soudní praxe není běžné onemocnění dítěte důvodem ke zrušení, resp. omezení styku oprávněného rodiče s dítětem. Oba rodiče mají k dítěti nadále rodičovská práva a povinnosti a rodič, který dítě nemá ve své péči je oprávněn a současně i povinen o dítě pečovat v době jeho nemoci. Nemoc dítěte je důvodem k omezení styku v případě, že zdravotní stav dítěte neumožňuje předání a převoz dítěte do místa bydliště druhého rodiče, příp. kdyby tyto skutečnosti mohly vést ke zhoršení zdravotního stavu dítěte. Rodič, který má dítě ve své péči, je však povinen druhého rodiče o těchto skutečnostech co nejdříve informovat, aby se tak předešlo vzniku výdajů spojených s cestou do místa předání dítěte apod.
- potvrzení přímo pro otce z důvodu realizace či nerealizace styku vám lékařka vydávat nemusí - zákon vysloveně nehovoří o povinnosti lékaře vydávat dokument s názvem „potvrzení". Lékař je však povinen vydat na žádost kopii lékařské zprávy. Lékařská zpráva obsahuje informace o zjištěném zdravotním stavu i o léčbě a jako taková je součástí zdravotnické dokumentace. Na kopii zdravotnické dokumentace (nebo i na její část) máte samozřejmě právo. Není proto důvod, aby Vám lékařka lékařskou zprávu na vaši žádost neposkytla.
- i když byl syn svěřen pouze do vaší péče, má otec syna nadále rodičovská práva a povinnosti k dítěti. Stále má právo na informace o zdravotním stavu dítěte a může se tedy o jeho zdravotním stavu kdykoliv informovat.
- sdělování informací po telefonu může být někdy problematické z důvodu ověření si totožnosti volajícího. Obecně lze doporučit, aby si lékař pro telefonní komunikaci s rodičem stanovil „heslo" (např. číselný kód), kterým si bude ověřovat jeho totožnost, aby nedošlo k porušení lékařského tajemství. Takto však v praxi obvykle postupováno není. Nic proto nebrání, aby byly informace otci dítěte po telefonu sděleny.
- rodič, který má dítě ve své péči, je povinen dítě na styk s druhým rodičem připravit. To znamená, že je nutné upravit denní režim syna tak, aby nebylo nutné jej v dobu předání otci budit apod. Pokud to není možné, resp. otec nespolupracuje tak, aby vše probíhalo s ohledem na potřeby syna, je nutné podat k soudu návrh, tak jak bylo shora uvedeno, s tím, že budete požadovat změnu hodiny předávání syna otci.
- pokud vám otec vrací syna ve špatném stavu, je to, jak jsem již uvedla shora, důvodem pro změnu styku otce s dítětem, záleží pochopitelně na závažnosti situace, četnosti těchto jevů apod. Celou záležitost můžete zkonzultovat se sociální pracovnicí na OSPOD, která se účastnila soudního jednání o svěření syna do vaší péče, která vám pomůže závažnost situace objektivně posoudit. Sociální pracovnice má také možnost pozvat si otce k jednání a pokusit se s ním situaci vyřešit domluvou, tj. mimosoudně.

JUDr. Romana Lužná

advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net

a

Kateřina Červená

právnička LLP, www.ferovanemocnice.cz

26.10.2009


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359