KDY MÁ NÁROK NA VÝŽIVNÉ MATKA DÍTĚTE
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Kamarádka mi poradila ať si k žádosti o výživné na 2měsíční dítě přidám žádost o výživné na matku. Prý že když kojím mám na to nárok. S přítelem jsme se teď rozešli a dohoda nepřipadá v úvahu, takže budu muset všechno řešit přes soud. Přítel je uveden jako otec dítěte, příjem má 16 000,- čistého. Jakou mám šanci a jak by měly žádosti vypadat? Nevím si s tím rady.
Pro případ, že jste s otcem vašeho dítěte neuzavřeli manželství, upravuje zákon o rodině možnost žádat o příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce. Podle § 95 je otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím. Právo žádat úhradu nákladů se promlčí ve třech letech ode dne slehnutí. K zajištění úhrady těchto nákladů, jakož i k zajištění výživy dítěte po dobu, po níž by zaměstnankyni podle zvláštního předpisu náležela mateřská dovolená, může soud na návrh těhotné ženy uložit tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem.
Při stanovení výše úhrady je nutné přihlédnout k potřebám matky a k možnostem, schopnostem a majetkovým poměrům povinného. Příspěvek má matce zajistit v zásadě takovou životní úroveň, jakou by měla v manželství s otcem dítěte, kdyby za něho byla provdána.
Náklady těhotenství a slehnutí, na jejichž úhradu je povinen přispět otec dítěte, jsou náklady, o které převyšují skutečné výlohy částky, které poskytuje stát. Jedná se o takové náklady, které bezprostředně souvisejí s těhotenstvím či porodem, a nikoliv též náklady na zajištění potřeb nutných pro vývin novorozeného dítěte, zejména tedy náklady na zlepšenou výživu, kterou spotřebovává matka nad běžnou potřebu, těhotenské šaty, prádlo, event doplatek některých léků v souvislosti s těhotenstvím atp. Proto matka dítěte nemůže uplatnit v rámci tohoto nároku náhradu nákladů spojených se zakoupením dětské výbavičky, kočárku apod., neboť zde jde o vlastní nároky dítěte, které se přiznávají přímo dítěti při úpravě jeho výživného.
Lhůta, po kterou je otec, za kterého není matka provdána, povinen přispívat jí na úhradu výživy, činí dva roky. Tato doba počíná běžet nejdříve s počátkem těhotenství a může tak spadat zčásti do doby těhotenství a zčásti do doby po slehnutí. K přiznání příspěvku na úhradu výživy neprovdané matce může však dojít nejpozději ode dne porodu.
Nárok matky na příspěvek vzniká, jakmile jí v souvislosti s těhotenstvím či porodem vznikly jakékoliv náklady, je přitom nerozhodné, zda je na takový příspěvek odkázána, zejména zda pobírá peněžitou pomoc v mateřství.
JUDr. Romana Lužná, 18.10.2009
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Se sepisem návrhu vám může bezplatně pomoci sociální pracovnice orgánu péče o dítě v místě Vašeho bydliště nebo se můžete obrátit na bezplatnou občanskou poradnu, jejichž seznam najdete zde: www.obcanskeporadny.cz
Související odkazy:
- VÝŽIVNÉ PRO SVOBODNOU MATKU (vzor návrhu)
- ŽÁDOST O VÝŽIVNÉ (vzor návrhu)
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz