Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAK ŽÁDAT O PORODNÉ A RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK ZE ZAHRANIČÍ - MIMO EU (UKRAJINA)

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc

DOTAZ Z PORADNY - Jsem občan ČR a moje manželka je občanka Ukrajiny, ale má trvalý pobyt na území ČR.
Nyní čekáme dítě, které se však narodí na Ukrajině, kde budeme ještě dva roky žít. Jedná se o zemi mimo EU. Má manželka nárok na PORODNÍ či RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK z České Republiky?
Prosím, zda můžete napsat, jaké případné doklady potřebuji k této žádosti a co máme všechno udělat pro kladné vyřízení rodičovského příspěvku, případně porodného. Nemáme teď možnost osobně přijet do ČR, a tak vše musíme vyřizovat na dálku z Ukrajiny.


Pokud má Vaše manželka na území České republiky povolen trvalý pobyt, může si požádat jak o porodné, tak o rodičovský příspěvek. O obě dávky musí požádat úřad práce podle toho, kde je v ČR přihlášena k pobytu (http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/local). Občanství a trvalý pobyt dítěte nejsou pro tyto dvě dávky rozhodné. V případě, že si dávky bude manželka vyřizovat korespondenčním způsobem, do dopisu je potřeba vložit samotnou žádost o porodné (https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=Porod090101105&SSID=13540), která musí být řádně a úplně vyplněná a podepsaná. Vzhledem k tomu, že uvádíte, že se ještě nějakou dobu nebudete zdržovat na území ČR, doporučuji vám jako způsob výplaty dávky uvést účet u některé z bank, které fungují na území ČR (do bank mimo území EU není možné dávky zasílat a složenku byste si nemohli vyzvednout). K žádosti je potřeba přiložit rodný list miminka, ve vašem případě doporučuji úředně ověřenou kopii. Je možné, že příslušný úřad práce bude vyžadovat i úředně ověřený překlad do češtiny, to byste si museli zjistit přímo tam (telefonicky, mailem). Dále je vhodné přiložit kopii stránek z dokladu (pasu, průkazu cizince), prokazující pobyt Vaší manželky na území ČR.
U rodičovského příspěvku (https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=RodP090101101&SSID=13567) platí v podstatě totéž; pokud budete obě žádosti posílat současně, přiložené dokumenty vložíte samozřejmě jen jednou. Navíc je ale nutné určit datum, od kterého bude Vaše žena o rodičovský příspěvek žádat. Vzhledem k tomu, že neuvádíte, zda je manželka nemocensky pojištěna v ČR a zda jí vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství popř. na nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, popř. zda jí budou vypláceny nějaké „mateřské dávky" z ukrajinské strany, nemohu odpovědět konkrétně. Jedná se o to, že tyto dávky mají před rodičovským příspěvkem přednost. Zpravidla tedy ženy čerpají peněžitou pomoc v mateřství ( častěji nazývanou jako mateřskou) a poté si žádají o rodičovský příspěvek. V případě, že rodič na žádnou takovou dávku nemá nárok, a to ani na obdobnou dávku z ciziny, je možné pobírat rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte. K žádosti o rodičovský příspěvek by tedy měla Vaše manželka doložit potvrzení příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=XRodPZ090101215&SSID=13596), popř. relevantní potvrzení z ukrajinské strany. Na přesném postupu je možné se domluvit na příslušném kontaktním místě státní sociální podpory daného úřadu práce. V případě, že Vaše paní bude pobírat rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte, neboť nebude mít nárok na některou „mateřskou dávku", bude automaticky zařazena do kategorie rodičů majících nárok na rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte, kdy výše dávky činí 7.600 Kč měsíčně do 21 měsíců věku dítěte, a poté 3.800 Kč měsíčně.
Na závěr podotýkám, že propadná lhůta činí u porodného 1 rok, u rodičovského příspěvku 3 měsíce.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci

19.10.2009


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359