Banner-965-x-100-v2

JAK ŽÁDAT O PORODNÉ A RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK ZE ZAHRANIČÍ - MIMO EU (UKRAJINA)

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc

DOTAZ Z PORADNY - Jsem občan ČR a moje manželka je občanka Ukrajiny, ale má trvalý pobyt na území ČR.
Nyní čekáme dítě, které se však narodí na Ukrajině, kde budeme ještě dva roky žít. Jedná se o zemi mimo EU. Má manželka nárok na PORODNÍ či RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK z České Republiky?
Prosím, zda můžete napsat, jaké případné doklady potřebuji k této žádosti a co máme všechno udělat pro kladné vyřízení rodičovského příspěvku, případně porodného. Nemáme teď možnost osobně přijet do ČR, a tak vše musíme vyřizovat na dálku z Ukrajiny.


Pokud má Vaše manželka na území České republiky povolen trvalý pobyt, může si požádat jak o porodné, tak o rodičovský příspěvek. O obě dávky musí požádat úřad práce podle toho, kde je v ČR přihlášena k pobytu (http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/local). Občanství a trvalý pobyt dítěte nejsou pro tyto dvě dávky rozhodné. V případě, že si dávky bude manželka vyřizovat korespondenčním způsobem, do dopisu je potřeba vložit samotnou žádost o porodné (https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=Porod090101105&SSID=13540), která musí být řádně a úplně vyplněná a podepsaná. Vzhledem k tomu, že uvádíte, že se ještě nějakou dobu nebudete zdržovat na území ČR, doporučuji vám jako způsob výplaty dávky uvést účet u některé z bank, které fungují na území ČR (do bank mimo území EU není možné dávky zasílat a složenku byste si nemohli vyzvednout). K žádosti je potřeba přiložit rodný list miminka, ve vašem případě doporučuji úředně ověřenou kopii. Je možné, že příslušný úřad práce bude vyžadovat i úředně ověřený překlad do češtiny, to byste si museli zjistit přímo tam (telefonicky, mailem). Dále je vhodné přiložit kopii stránek z dokladu (pasu, průkazu cizince), prokazující pobyt Vaší manželky na území ČR.
U rodičovského příspěvku (https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=RodP090101101&SSID=13567) platí v podstatě totéž; pokud budete obě žádosti posílat současně, přiložené dokumenty vložíte samozřejmě jen jednou. Navíc je ale nutné určit datum, od kterého bude Vaše žena o rodičovský příspěvek žádat. Vzhledem k tomu, že neuvádíte, zda je manželka nemocensky pojištěna v ČR a zda jí vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství popř. na nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, popř. zda jí budou vypláceny nějaké „mateřské dávky" z ukrajinské strany, nemohu odpovědět konkrétně. Jedná se o to, že tyto dávky mají před rodičovským příspěvkem přednost. Zpravidla tedy ženy čerpají peněžitou pomoc v mateřství ( častěji nazývanou jako mateřskou) a poté si žádají o rodičovský příspěvek. V případě, že rodič na žádnou takovou dávku nemá nárok, a to ani na obdobnou dávku z ciziny, je možné pobírat rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte. K žádosti o rodičovský příspěvek by tedy měla Vaše manželka doložit potvrzení příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=XRodPZ090101215&SSID=13596), popř. relevantní potvrzení z ukrajinské strany. Na přesném postupu je možné se domluvit na příslušném kontaktním místě státní sociální podpory daného úřadu práce. V případě, že Vaše paní bude pobírat rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte, neboť nebude mít nárok na některou „mateřskou dávku", bude automaticky zařazena do kategorie rodičů majících nárok na rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte, kdy výše dávky činí 7.600 Kč měsíčně do 21 měsíců věku dítěte, a poté 3.800 Kč měsíčně.
Na závěr podotýkám, že propadná lhůta činí u porodného 1 rok, u rodičovského příspěvku 3 měsíce.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci

19.10.2009


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Fast_sencor_250x250_prosinec2016

Jak ušetřit - praktické tipy pro snížení nákladů na vodu a energie

Platby za energie tvoří významnou část nákladů každé domácnosti. Pokud potřebujete ušetřit, je na místě se na tyto položky zaměřit a připomenout si, co vše vám může pomoct na energiích ušetřit. Další významnou položkou bývá platba za vodu. Jaké jsou možnosti úspor?

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny. Do 3.7. se navíc nákupem vybraných telefonů zapojíte do soutěže o 100 jízdních kol!

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

MĚKKÁ NEBO TVRDÁ MATRACE? ZVOLTE VARIABILNÍ.

Na trhu je spousta matrací z různých materiálů, které se liší kromě jiného také různými stupni tuhosti. Pro laika je velmi těžké se v nabídce zorientovat. Často nevíme, jestli je pro nás vhodnější matrace tužší nebo měkčí, případně zda ji nebudeme později využívat pro jiného rodinného příslušníka, který může mít na matraci jiné požadavky. Ideálním řešením je variabilní matrace.

HLEDÁTE ZAJÍMAVÝ DÁREK PRO PŘÍTELE, MANŽELA NEBO KOLEGU?

Ať už potřebujete originální a nevšední dárek pro muže k narozeninám, životnímu jubileu či dárek pro obchodního partnera, nechte se inspirovat nabídkou na: http://eshop.dobrydarek.cz/.

VSTUPTE DO NOVÉ DIMENZE ŽENSTVÍ

V naší společnosti existuje mnoho mýtů a zkreslených představ o ženách. Ženy žijí v mužském světě a používají mužské kvality. Také si někdy říkáte toto? „Musím vyhovět ostatním, aby mě měli rádi" „Když chci být úspěšná, musím velmi tvrdě pracovat" „Když projevím své emoce, jsem slabá a ztrapním se"

V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359