TĚHOTNÁ PLNOLETÁ STUDENTKA A SOCIÁLNÍ DÁVKY, SPOLEČNĚ POSUZOVANÉ OSOBY
Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc
DOTAZ Z PORADNY - Jsem těhotná studentka vysoké školy. K dokončení studia mi chybí již jen poslední část státnic v červnu, jenže v mém současném zaměstnání, které se mi i přes těhotenství podařilo sehnat budu mít odpracováno pouze 5 měsíců a bylo mi řečeno, že nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Nejsem vdaná, proto doufám, že ke sníženému rodičovskému příspěvku budu mít právo alespoň na nějaký příspěvek na dítě. Problém je ten, že žiji ve dvougeneračním domě společně se svými rodiči. Platím vlastní inkaso, které je na mě přepsáno, ale mám strach, aby mi to nedělalo problémy a nebyla jsem nucena být posuzována s mými rodiči jako společná domácnost, přestože se jedná o dvě samostatné bytové jednotky, což by šlo dokázat pouze doložením inkas. V plánech domu žádná čísla bytů nejsou. Proto se chci zeptat, jak se tyto případy řeší.
Ve svém dotazu bohužel neuvádíte, zda žijete ve společné domácnosti s otcem svého ještě nenarozeného dítěte, popř. budete žít, případně zda žijete s druhem. Zda jste nebo nejste vdaná, nemá na stanovení okruhu společně posuzovaných osob pro dávky státní sociální podpory ve Vašem případě až takový vliv. Vezmeme tedy dávky státní sociální podpory, které připadají do úvahy, po pořádku. Jakmile se Vám miminko narodí, můžete si požádat o porodné.
Vzhledem k tomu, že nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, doporučuji Vám ještě před porodem se obrátit na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení s dotazem, zda Vám nevznikne nárok na nemocenské poskytované v souvislosti s porodem ( § 57 odst. 1 písm. f, § 59 odst. 1 písm. h zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění). Jedná se o nemocenskou dávku, poskytovanou šest týdnů před porodem a šest týdnů po porodu. V případě, že Vám na ni nevznikne nárok, můžete si ode dne narození dítěte požádat o rodičovský příspěvek, který Vám bude vyplácen ve výši 7.600 Kč měsíčně do 21 měsíců věku dítěte, a poté ve výši 3.800 Kč měsíčně do čtyř let věku dítěte (samozřejmě při splnění i ostatních podmínek zákona). I v případě, že by Vám vznikl nárok na nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, a toto nemocenské by bylo nižší než částka rodičovského příspěvku, máte možnost si ode dne narození miminka požádat o rodičovský příspěvek a byla by Vám doplácena částka do výše rodičovského příspěvku tj. do výše 7.600 Kč. Navíc, pokud by Vám na nemocenské v souvislosti s porodem vznikl nárok, měla byste možnost volit „tříletou variantu" pobírání rodičovského příspěvku tj. 7.600 Kč měsíčně do tří let věku dítěte.
Kromě porodného a rodičovského příspěvku si můžete na kontaktním místě státní sociální podpory příslušného úřadu práce požádat ode dne narození dítěte o přídavek na dítě a o sociální příplatek. Jedná se o dávky testované na příjem rodiny, z toho mimo jiné vyplývá, že je potřeba stanovit rodinu, která je v zákoně o státní sociální podpoře definována v § 7. Tento paragraf obsahuje odstavec 3, který lidově řečeno „natvrdo" stanovuje okruh společně posuzovaných osob, tj. osob, u kterých se vždy považuje za splněnou podmínku, že osoby spolu žijí a uhrazují náklady na své potřeby. Vždy se tedy například považují za rodinu nezletilé nezaopatřené děti a jejich rodiče. Ve Vašem případě by se jednalo o Vaše miminko, Vás a otce dítěte. Jedině v případě, že otec dítěte by nebyl uveden v rodném listě dítěte, nebylo by koho posuzovat a za rodinu byste se považovala Vy sama s dítětem (pokud byste samozřejmě nežila s druhem). V případě, že dítě sice bude mít otce dítěte uvedeného v rodném listě, ale otec nebude s ním a s Vámi tvořit společnou rodinu, je možné použít ustanovení § 7 odst. 7 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, kdy úřad práce může rozhodnout, že některé osoby se nepovažují za osoby společně posuzované, pokud spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí. Prokázat „nežití" byste musela úřadu Vy, navíc úřad práce může, ale nemusí tuto podmínku prominout.
Jiná situace ale „panuje" u příspěvku na bydlení. Zde se za rodinu považují všechny osoby, které mají v bytě přihlášen trvalý pobyt, byť by se jednalo o úplně cizí lidi. Nárok na tuto dávku mají nájemci nebo vlastníci bytu. Protože bydlíte v domě u rodičů, předpokládám, že vlastníkem domu jsou rodiče popř. jeden z nich. Vy byste mohla být nájemcem v tomtéž domě pouze v případě, že tento dům obsahuje více než jednu bytovou jednotku. Potvrzení o počtu bytových jednotek lze získat na příslušném stavebním úřadě. V opačném případě byste se skutečně pro účely příspěvku na bydlení posuzovali všichni společně, přičemž o dávku by mohl požádat vlastník bytu ( jeden z rodičů).
Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci
22.10.2009
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz