Asekol_cervene_k_965x100px__04

TĚHOTNÁ PLNOLETÁ STUDENTKA A SOCIÁLNÍ DÁVKY, SPOLEČNĚ POSUZOVANÉ OSOBY

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc

DOTAZ Z PORADNY - Jsem těhotná studentka vysoké školy. K dokončení studia mi chybí již jen poslední část státnic v červnu, jenže v mém současném zaměstnání, které se mi i přes těhotenství podařilo sehnat budu mít odpracováno pouze 5 měsíců a bylo mi řečeno, že nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Nejsem vdaná, proto doufám, že ke sníženému rodičovskému příspěvku budu mít právo alespoň na nějaký příspěvek na dítě. Problém je ten, že žiji ve dvougeneračním domě společně se svými rodiči. Platím vlastní inkaso, které je na mě přepsáno, ale mám strach, aby mi to nedělalo problémy a nebyla jsem nucena být posuzována s mými rodiči jako společná domácnost, přestože se jedná o dvě samostatné bytové jednotky, což by šlo dokázat pouze doložením inkas. V plánech domu žádná čísla bytů nejsou. Proto se chci zeptat, jak se tyto případy řeší.


Ve svém dotazu bohužel neuvádíte, zda žijete ve společné domácnosti s otcem svého ještě nenarozeného dítěte, popř. budete žít, případně zda žijete s druhem. Zda jste nebo nejste vdaná, nemá na stanovení okruhu společně posuzovaných osob pro dávky státní sociální podpory ve Vašem případě až takový vliv. Vezmeme tedy dávky státní sociální podpory, které připadají do úvahy, po pořádku. Jakmile se Vám miminko narodí, můžete si požádat o porodné.
Vzhledem k tomu, že nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, doporučuji Vám ještě před porodem se obrátit na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení s dotazem, zda Vám nevznikne nárok na nemocenské poskytované v souvislosti s porodem ( § 57 odst. 1 písm. f, § 59 odst. 1 písm. h zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění). Jedná se o nemocenskou dávku, poskytovanou šest týdnů před porodem a šest týdnů po porodu. V případě, že Vám na ni nevznikne nárok, můžete si ode dne narození dítěte požádat o rodičovský příspěvek, který Vám bude vyplácen ve výši 7.600 Kč měsíčně do 21 měsíců věku dítěte, a poté ve výši 3.800 Kč měsíčně do čtyř let věku dítěte (samozřejmě při splnění i ostatních podmínek zákona). I v případě, že by Vám vznikl nárok na nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, a toto nemocenské by bylo nižší než částka rodičovského příspěvku, máte možnost si ode dne narození miminka požádat o rodičovský příspěvek a byla by Vám doplácena částka do výše rodičovského příspěvku tj. do výše 7.600 Kč. Navíc, pokud by Vám na nemocenské v souvislosti s porodem vznikl nárok, měla byste možnost volit „tříletou variantu" pobírání rodičovského příspěvku tj. 7.600 Kč měsíčně do tří let věku dítěte.
Kromě porodného a rodičovského příspěvku si můžete na kontaktním místě státní sociální podpory příslušného úřadu práce požádat ode dne narození dítěte o přídavek na dítě a o sociální příplatek. Jedná se o dávky testované na příjem rodiny, z toho mimo jiné vyplývá, že je potřeba stanovit rodinu, která je v zákoně o státní sociální podpoře definována v § 7. Tento paragraf obsahuje odstavec 3, který lidově řečeno „natvrdo" stanovuje okruh společně posuzovaných osob, tj. osob, u kterých se vždy považuje za splněnou podmínku, že osoby spolu žijí a uhrazují náklady na své potřeby. Vždy se tedy například považují za rodinu nezletilé nezaopatřené děti a jejich rodiče. Ve Vašem případě by se jednalo o Vaše miminko, Vás a otce dítěte. Jedině v případě, že otec dítěte by nebyl uveden v rodném listě dítěte, nebylo by koho posuzovat a za rodinu byste se považovala Vy sama s dítětem (pokud byste samozřejmě nežila s druhem). V případě, že dítě sice bude mít otce dítěte uvedeného v rodném listě, ale otec nebude s ním a s Vámi tvořit společnou rodinu, je možné použít ustanovení § 7 odst. 7 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, kdy úřad práce může rozhodnout, že některé osoby se nepovažují za osoby společně posuzované, pokud spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí. Prokázat „nežití" byste musela úřadu Vy, navíc úřad práce může, ale nemusí tuto podmínku prominout.
Jiná situace ale „panuje" u příspěvku na bydlení. Zde se za rodinu považují všechny osoby, které mají v bytě přihlášen trvalý pobyt, byť by se jednalo o úplně cizí lidi. Nárok na tuto dávku mají nájemci nebo vlastníci bytu. Protože bydlíte v domě u rodičů, předpokládám, že vlastníkem domu jsou rodiče popř. jeden z nich. Vy byste mohla být nájemcem v tomtéž domě pouze v případě, že tento dům obsahuje více než jednu bytovou jednotku. Potvrzení o počtu bytových jednotek lze získat na příslušném stavebním úřadě. V opačném případě byste se skutečně pro účely příspěvku na bydlení posuzovali všichni společně, přičemž o dávku by mohl požádat vlastník bytu ( jeden z rodičů).

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci

22.10.2009


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359