Kaloba_baner_965x100

ELIXÍRY PODZIMU ŽIVOTA

Autor: Mgr. Pavla Kurková

Existují byliny a přírodní látky, které jako by byly stvořené přímo pro toto životní období. Jejich pozoruhodné účinky jsou prověřeny mnoha staletími.

Preslicka_normal

Foto: archiv AZ RODINA.cz


Celkové posílení organismu, zpomalení stárnutí, udržení dobrého zdravotního stavu, prevence „nemocí stáří" a regenerace pohybového aparátu. Tady všude mohou přírodní látky sehrát významnou roli.
Přestože ve světě se užití léčivých rostlin pro seniory těší velké popularitě (příkladem může být konference „Užití alternativních terapií v péči o seniory" v australském Brisbane), v České republice se fytoterapie (léčba rostlinami) pro osoby nad 60 let zatím aplikuje velmi zřídka.

„Vzhledem k tomu, že mnoho seniorů užívá léky, je důležité se o nasazení určitého produktu z bylinek vždy poradit se zkušeným fytoterapeutem. Některé rostliny jsou totiž kontraindikovány s určitými léky a může dojít k nežádoucí interakci, například s přípravky na ředění krve, na vysoký krevní tlak a podobně," vybízí k nutné opatrnosti Mgr. Pavla Kurková.

Poklady tradiční medicíny

Pupečník asijský (Centella asiatica)

Ačkoli patří od dávných časů do léčiv čínské a indické medicíny, Evropané se s ním seznámili až na konci 19. století. Pupečník asijský, nazývaný též „gotukola", sice není tak populární jako třeba jinan dvoulaločný, ale moderní výzkum rychle pokračuje a zdá se, že by rostlina mohla svým významem předčit i proslavený ženšen. Její indikace má široké pole působnosti, od léčby lymfatického, trávicího, pohybového a hormonálního systému až po kožní onemocnění.
Pupečník je velmi bohatým zdrojem dobře vstřebatelného, organicky vázaného vápníku, ale i hořčíku, selenu, vitaminu A, C a skupiny B. Aktivuje stagnující periferní krevní oběh (studené ruce a nohy), rozšiřováním cév v hlavě omezuje bolesti hlavy či migrény. Zlepšuje prokrvení mozku, paměť i schopnost učit se a v kombinaci s tinkturou z jinanu dvoulaločného a gemmoterapeutikem (gemma = poupě, pupen) z rozmarýnu nemá v této indikaci konkurenci (stejně tak i v léčbě mozkové ischemie a některých typů závratí).
Pokud již proběhne mozková příhoda, zařazuje se pupečník do kúry na rekonvalescenci, která posiluje prokrvení mozku, vedení vzruchu nervem, čistí, regeneruje cévy (zkvalitní se jejich pevnost a pružnost), nervovou soustavu a samozřejmě napomáhá předcházet opakování další mozkové příhody. Postižená osoba pak lépe rehabilituje, zmírňují se svalové atrofie, ztráty hybnosti, parézy (obrny) a dotyčný člověk se rychleji navrací do běžného života. V psychické oblasti rostlina působí jako antidepresivum, tlumí úzkosti a posiluje nervový systém, což je přínosné nejen pro pacienty po mozkové příhodě, ale i pro ostatní seniory trápící se těmito problémy.

Gotukolu lze užívat formou nálevu (1 čajovou lžičku spaříme 2,5 dl vroucí vody a deset minut vyluhujeme pod pokličkou, pijeme 2-3x denně asi 20 minut před jídlem) nebo v podobě tinktur (dle doporučeného dávkování na návodu).

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)

Už název vypovídá, že jeho domovem je oblast východního Bajkalu, ovšem i v našich klimatických podmínkách roste dobře. Rostlina s fialovomodrými květy patří stejně jako pupečník mezi prastaré léčivé rostliny. Obsahuje účinné látky zvané flavonové glykosidy (mezi nejvýznamnější patří baicalin a wogonosid). Nalezneme je v kořenech a pro užívání nám poslouží odvar, tinktura nebo kapsle s rozemletým práškem.
Poslední výzkumy hovoří o tom, že šišák můžeme zařadit mezi velmi silné antioxidanty, imunostimulanty, a dokonce i cytostatika (zejména při rakovině žaludku, prostaty, kůže a prsu). Prospívá srdci, tlumí arytmii a je součástí kúr na rekonvalescenci po infarktu myokardu. Aplikuje se při arterioskleróze, vysokém krevním tlaku a osvědčil se při stavech nespavosti, podrážděnosti nebo duševní vyčerpanosti. Stejně tak má pozitivní vliv na játra, ochraňuje jaterní buňky, regeneruje tento orgán po hepatitidě a také pomáhá snižovat vysokou hladinu LDL cholesterolu. Zevně se šišák používá při popáleninách a kožních vyrážkách.
Pokud se rozhodnete pro odvar, vhodíte jednu čajovou lžičku sušeného kořene do vroucí vody a 5 minut povaříte. Poté stáhnete z ohně a ještě deset minut vyluhujete pod pokličkou. Pijte neslazené, 3x denně zhruba 20 minut před jídlem. Při užívání tinktury nebo kapslí se řiďte návodem na výrobku.

Dobrodinci pohybového systému

V průběhu života dochází k opotřebování kloubů, vysychání kloubního maziva, zánětům, bolestem, ke ztuhlosti, zhoršení pohyblivosti a celkovému stárnutí pohybového aparátu.

Problémům s pohybovým aparátem lze předcházet, ještě než dosáhnete seniorského věku, později je můžete už jen zmírňovat.

Přeslička rolní - zásobárna křemíku

Jedním z nejdůležitějších prvků v lidské výživě je křemík. S věkem ho v organismu ubývá, proto by jej pravidelně měli užívat lidé nad 30 let. Ze všech známých rostlin obsahujících křemík zaujímá přeslička rolní (Equisetum arvense) první místo. Křemík je v této rostlině nejrozpustnější, nejstravitelnější a nejúčinnější pro lidský organismus. Výrazně jej ocení pohybový systém, neboť napomáhá stavbě kostí, tvorbě vláknitých tkání v kloubech, které umožňují jejich snadné ohýbání, urychluje léčbu zlomenin, zranění měkkých tkání, zlepšuje stav chrupavek, kloubů a v neposlední řadě pomáhá při léčbě artritidy a zánětlivých stavech svalů a kloubů. Chcete-li pomoci svému pohybovému aparátu, pijte nálev z této rostliny (jednu čajovou lžičku zalít 2,5 dl vařící vody, 10 minut vyluhovat pod pokličkou) asi 20 minut před jídlem 2x denně. Stejnou službu vykonají i kapsle s rozemletým práškem. Pamatujte, že „přesličkovou kúru" byste neměli užívat déle než 2 měsíce!

Černý rybíz, borovice a vinná réva

Stav pohybového aparátu lze také významným způsobem zlepšit užíváním gemmoterapeutik z uvedených dřevin. Výtažky z pupenů rostlin vyživují a regenerují chrupavky, působí proti zánětům, bolestem, zlepšují pevnost a pružnost vazů, šlach, omezují tvorbu výrůstků a tuhnutí kloubů.


Tajuplná hmota mumio

Ačkoli mnozí z vás asi slyší o mumiu poprvé, ve starověké medicíně bylo známé už před 4 tisíci lety. Jeho léčivé vlastnosti popsal řecký učenec Aristotelés a recepty arabského lékaře Avicenny se využívají dodnes. Mumio bychom mohli zařadit do zvláštní skupiny, jelikož se jedná o směs aminokyselin, včelího jedu (zajímavé je, že nevyvolává alergické reakce, neboť nepochází ze včelího žihadla, ale byl vhodně transformován v průběhu přírodního procesu), rostlinných silic, vitaminu B1, B12, provitaminu D, minerálních látek a stopových prvků. Takzvané „skalní slzy" jsou vlastně hnědošedou látkou, která se vyskytuje na skalách ve formě krápníků. Objevují se pouze ojediněle na několika místech na světě (Altaj, Pamír, Kavkaz, jižní Sibiř), kde vznikly specifické geologické, biologické a klimatické podmínky. Tajemství jejich vzniku dosud nebylo jednoznačně objasněno. Výraz „mumio" doslova znamená „chránící tělo před nemocemi", „tělo uchovávající". V čem je tato vzácná látka tak výjimečná? Urychluje regeneraci poškozených tkání (vykloubeniny, naraženiny, natažené vazy, natržené svaly) a kostí (u zlomenin zkracuje čas srůstání až 2,5krát), léčí choroby obvodových nervových kmenů pohybového ústrojí (zánět kořínků dřeňových nervů, neuralgie, zánět nervového plexu), dále posiluje oběhový systém, srdce, obnovuje procesy krvetvorby. Celkově zvyšuje tělesný a duševní výkon, dodává energii, odstraňuje únavu a v neposlední řadě likviduje virové a bakteriální infekce (včetně streptokoků a stafylokoků).

Mgr. Pavla Kurková fytoterapeutka, aromaterapeutka

Další informace najdete také na:

www.bylinarstvi-korenarstvi.cz

Zdroj:

Časopis MOJE ZDRAVÍ, únor 2009,

na AZ RODINA.cz zveřejněno 3.11.2009


Související odkazy:

 

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359