OTEC PRACUJÍCÍ "NA ČERNO" A VÝŽIVNÉ
Autor: odpověď - členové Ligy posluchačů PF UP v Olomouci, odborná garance - JUDr. Maxim Tomoszek
DOTAZ Z PORADNY - Jsem pracující samoživitelka, starám se o svého 5letého syna. Otec má soudně stanovené alimenty „pouze" ve výši: Kč 500,-. Jsou tak nízké, jelikož byl propuštěn z práce, nebral žádnou podporu a nebere ani žádné sociální dávky. Žije se svou matkou, která ho má údajně živit. Vím, že otec syna pracuje načerno, alimenty dostávám s velkým zpožděním. Teď mi dluží za 2 měsíce. Chci si i přesto nechat zvýšit alimenty, ale nevím, jestli můžu, když otec nemá žádný příjem.
Dají se alimenty (dokonce i zvýšení) požadovat po jeho matce, u které žije (nemá zde ale trvalé bydliště). Má ho nahlášeno na Úřadu v Ostravě-Jih.
Jsem z toho docela nešťastná, 500Kč je v dnešní době hodně málo.
Můžete mi prosím poradit?
Pokud byl otec propuštěn z práce svou vinou, soud přihlédne k tomu, kolik by byl jeho průměrný výdělek, kdyby stále pracoval a podle toho stanoví výši výživného, bude ale hodnotit i jeho schopnosti, možnosti a současné majetkové poměry. Co se týče příjmů, musí prokázat veškeré své příjmy, např. i to, proč nebere sociální dávky, neboť i z těch by mohl výživné platit.
V případě, že by otec neplatil výživné déle než 6 měsíců (od ledna už jen 4 měsíce), je možné podat trestní oznámení, ale ponechám na Vašem zvážení, zda zrovna tento krok je vhodný k řešení Vaší situace - hrozba trestu většinou nemá moc velký účinek a může naopak situaci ještě zhoršit.
Pro rozhodnutí o zvýšení výživného by musela nastat nějaká podstatná změna poměrů na straně otce, např. zvýšení platu nebo jiných příjmů, nebo také na straně dítěte (např. školní docházka apod.), což by se muselo nějak prokázat. Návrh je samozřejmě vhodné podat, nicméně v situaci, kdy otec pracuje na černo, asi nebude snadné prokazovat výši jeho příjmů.
Samozřejmě úplně nejlepší by bylo se s otcem nějak mimosoudně dohodnout. Můžete mu např. sdělit, že víte o jeho práci „na černo" a že pokud Vám z těchto příjmů bude platit na syna nějakou částku, navíc k těm 500Kč, nebudete to řešit soudně. Není rozhodující, zda k penězům přišel načerno, zkrátka je to jeho příjem, který dítěti na výživné může poskytnout a to, že jeho zaměstnání není legální, to není Váš problém.
Zvýšení vyživného by se dalo za určitých okolností požadovat i na „babičce" na základě ustanovení § 88 odst. 2 zákona o rodině o vyživovací povinnosti mezi ostatními příbuznými, ale musela byste návrh na zvýšení výživného podat proti všem prarodičům dítěte.
Členové Ligy posluchačů PF UP v Olomouci, odoborná garance JUDr. Maxim Tomoszek
12.11.2009
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz