Banner_rucne_tvorene

ÚSTNÍ DOHODA O VÝŽIVNÉM?

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Chci se zeptat, jestli je možné žádat po otci výživné na sebe, nejsme sezdáni, nyní otec dítěte a přítel od nás odešel. Dítě je staré 2,5 roku. Četla jsem, že je to možné 2 roky, ale nepochopila, jestli to platí dva roky od podání nebo pouze po dobu 2 let dítěte. Otec je osvč s nulovým daňovým a má 50 000 měsíčně, auto za půl milionu na splátky, bydlí u rodičů. Já v městském bytě platím komplet 8 000,-, rodičák činní 3.800,-. Chceme se dohodnut jen ústně. Nabízí mi 5 000,-, tak nevím, zda na to přistoupit a zda vůbec přistoupit na to, aby to bylo mimosoudně...Je možné, že by mi soud odsouhlasil pouze menší částku?


Lhůta, po kterou je otec, za kterého není matka provdána, povinen přispívat na úhradu její výživy, je skutečně dva roky, tak jak uvádíte. Tato doba počíná běžet nejdříve s počátkem těhotenství, může spadat zčásti do doby těhotenství a zčásti do doby po porodu. K přiznání příspěvku může dojít nejpozději ode dne porodu. Právo žádat úhradu těchto nákladů se promlčuje ve třech letech ode dne slehnutí, v této době tedy můžete úspěšně podat žalobu o přiznání příspěvku. Pokud jde o vaši otázku, zda je výhodnější mimosoudní dohoda, nebo žádat o příspěvek soudně, tak k tomu je možné uvést to, že samozřejmě nelze odhadnout, jak vysoký příspěvek by vám soud přiznal. Na druhou stranu je ovšem rozhodnutí soudu vykonatelné, tzn. že pokud by váš bývalý partner přestal příspěvek platit, můžete jej vymáhat exekučně. Toto je však možné ošetřit tak, že dohodu, kterou uzavřete mimosoudně, necháte opatřit doložkou přímé vykonatelnosti u notáře nebo exekutora.

JUDr. Romana Lužná,

advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net

18.11.2009


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

11482880__1_

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

MĚKKÁ NEBO TVRDÁ MATRACE? ZVOLTE VARIABILNÍ.

Na trhu je spousta matrací z různých materiálů, které se liší kromě jiného také různými stupni tuhosti. Pro laika je velmi těžké se v nabídce zorientovat. Často nevíme, jestli je pro nás vhodnější matrace tužší nebo měkčí, případně zda ji nebudeme později využívat pro jiného rodinného příslušníka, který může mít na matraci jiné požadavky. Ideálním řešením je variabilní matrace.

HLEDÁTE ZAJÍMAVÝ DÁREK PRO PŘÍTELE, MANŽELA NEBO KOLEGU?

Ať už potřebujete originální a nevšední dárek pro muže k narozeninám, životnímu jubileu či dárek pro obchodního partnera, nechte se inspirovat nabídkou na: http://eshop.dobrydarek.cz/.

VSTUPTE DO NOVÉ DIMENZE ŽENSTVÍ

V naší společnosti existuje mnoho mýtů a zkreslených představ o ženách. Ženy žijí v mužském světě a používají mužské kvality. Také si někdy říkáte toto? „Musím vyhovět ostatním, aby mě měli rádi" „Když chci být úspěšná, musím velmi tvrdě pracovat" „Když projevím své emoce, jsem slabá a ztrapním se"

V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359