JAK ZAJISTIT STYK S DÍTĚTEM, KTERÉ JE I S MATKOU NEZVĚSTNÉ
Autor: Členové Ligy posluchačů PF UP v Olomouci, odoborná garance JUDr. Maxim Tomoszek
DOTAZ Z PORADNY - Po rozvodu v r. 2003 dostala moje žena do péče mého syna, já platil výživné a se synem jsem se normálně stýkal, vše probíhalo v pořádku. Od prázdnin 2004 jsem však svého syna neviděl, matka se přestěhovala, adresu nesdělila, nebere telefony a nevím kde se oba v současné době zdržují. V březnu 2005 jsem podal u soudu návrh na úpravu styku a soud rozhodl, že jsem oprávněn se se synem stýkat a uvedl kdy. Bývalá manželka se k soudu nedostavila a soud uvedl, že se ji nepodařilo vypátrat. Rozhodnutím soudu jí byl stanoven opatrovník.
Moje advokátka se snažila dotazem na Odboru školství zjistit adresu syna, ale nepodařilo se. Na její doporučení jsem se snažil donutit bývalou maželku ke komunikaci neplacením alimentů, ale ani to nebylo účinné. Peníze jsem posílal na účet, který jsem zřídil synovi (stavební spoření). Střídavě jsem je poslal někdy jí a někdy na tento účet. Manželka peníze nevymáhá a o synovi se mnou nekomunikuje.
Nyní jsem se rozhodl opět alimenty platit, ale chtěl bych poradit jakým způsobem se domoci také svých rodičovských práv. Slyšel jsem, že je možné peníze posílat na účet soudu a pokud i manželka dodrží Rozhodnutí soudu, pak by jí je Soud převedl. Všechny peníze, které dlužím, jsou na samostatném účtě. Vracím se k tomu, že neplacení výživného bylo na doporučení advokátky, které mám písemně, ale nerad bych se dostal do Registru dlužníků a samozřejmě nechci svému synovi nic upírat.
Můžete mi prosím poradit jak dál postupovat, jak můžu zjistit bydliště svého syna a jak donutit bývalou manželku k plnění rozhodnutí soudu? Může pomoci policie?
Z Vašeho dotazu nevyplývá, jestli byl podán návrh na výkon zmiňovaného rozhodnutí. Pokud by ani tento postup nebyl úspěšný, je možné podat na manželku trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu podle §171 odst. 3 trestního zákona, tedy maření výkonu úředního rozhodnutí, konkrétně rozsudku o výchově a výživě dítěte. Trestní oznámení můžete podat na všech služebnách Policie ČR nebo na státním zastupitelství. Policie má zřejmě nejlepší možnosti při hledání nezvěstných osob. Pro civilní soud je obvykle nezvěstná ta osoba, které nelze doručit a která se nezdržuje na adrese trvalého bydliště. Obavy, že by vás mohlo neplacení výživného vážněji poškodit, jsou liché. V případě, že by vaše manželka podala trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy podle § 213 trestního zákona, je možné dlužné výživné ihned zaplatit a tím by zanikla trestnost trestného činu (ustanovení o účinné lítosti § 214 TZ). Pokud by je vymáhala jiným způsobem (výkonem rozhodnutí), musela by k tomu podat návrh soudu, ale okamžitým zaplacením dlužné částky byste se také vyhnul vážnějším následkům včetně exekuce.
Členové Ligy posluchačů PF UP v Olomouci, odoborná garance JUDr. Maxim Tomoszek
20.11.2009
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz