JAK A KDY UKONČIT PLACENÍ ALIMENTŮ
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Manžel má studující dceru na VŠ z prvního manželství na kterou platí alimenty. Věk dcery je 21 let, žádné zdravotní potíže. Bydlí se svým přítelem, ne u matky. V roce 2010 ukončí studium s titulem Bc. Od září chce nastoupit do práce a při práci dálkově studovat vysokou školu. Co to znamená pro manžela ohledně vyplácení alimentů? Má je ukončit až dcera bude Bc nebo musí ještě platit i po tu dobu, co bude dálkově studovat při práci? Pokud má ukončit vyplácení, tak ke kterému datu? Až nastoupí do práce nebo jakmile skončí školní rok? Slyšela jsem, že o ukončení se musí žádat ( podat „Návrh na zrušení vyživovací povinnosti") na soud. Je to tak vždycky? Myslela jsem si, že otec přestane platit automaticky, když se na tom dohodne s dcerou. Pokud ne, probíhá nějaké soudní řízení nebo je to jen papírová záležitost?
Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do doby, dokud děti nejsou samy schopny se živit. Toto ustanovení však neznamená, že vyživovací povinnost pomíjí vždy hned, jakmile dítě dosáhne jakýchkoli výdělečných schopností a možností. Rodiče mají mimo jiné prostřednictvím vyživovací povinnost dbát o do, aby dítě našlo zdroj své budoucí obživy v takovém oboru, pro který má schopnosti a nadání a v němž se může náležitě uplatnit. Ve vašem případě tedy záleží, do jakého zaměstnání dcera vašeho manžela po ukončení bakalářského studia nastoupí. Jestliže bude pracovat v řádném pracovním poměru a na plný úvazek v oboru, který studuje a na pozici, u které lze předpokládat, že by na ni nastoupila i po ukončení celého magisterského studia, lze mít za to, že vyživovací povinnost manžela k dceři skončila ukončením jejího bakalářského studia.
Pokud dcera nyní nastoupí do zaměstnání, které lze považovat spíše za brigádu, či je jinak zřejmé, že se jedná pouze o dočasnou práci, která po ukončení magisterského studia bude jejímu vzdělání evidentně neadekvátní, lze spíše usuzovat na to, že vyživovací povinnost vašeho manžela bude trvat i po dobu dálkového studia. V tomto případě by však nejspíše došlo ke snížení výše výživného, které by byl váš manžel povinen dceři poskytovat, neboť by bylo nutné započítat příjmy, kterých bude dcera dosahovat a dále lze předpokládat, že vzhledem k pouze dálkové formě studia by došlo i ke snížení výdajů dcery, spojených se studiem.
Pokud jde o okamžik této změny, tj. ukončení vyživovací povinnosti, event. jejího snížení, pak platí, že prázdniny jsou součástí školního roku, vyživovací povinnost tedy platí i po dobu prázdnin, které náležejí k danému školnímu roku, pokud ovšem dítě nenastoupilo dříve do zaměstnání. Pak vyživovací povinnost končí okamžikem nástupu do zaměstnání, tj. získáním schopnosti samo se živit.
K ukončení vyživovací povinnost, event. snížení, jak bylo shora uvedeno, může dojít mezi rodičem a zletilým dítětem mimosoudně dohodou. V případě, že by dohoda s dcerou vašeho manžela nebyla možná nebo byste očekávali problémy v případě pouhého faktického ukončení placení výživného, máte možnost podat k soudu návrh (žalobu) na zrušení vyživovací povinnosti, event. na snížení výživného.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
20.11.2009, aktualizace 3.2015
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz