Asekol_cervene_k_965x100px__04

ZPOŽDĚNÁ VÝPLATA MZDY JAKO DŮVOD K OKAMŽITÉMU ZRUŠENÍ PP?

Autor: odpověď - JUDr. Jaroslav Jakubka, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - Za měsíc srpen mi nebyla vyplacena část mzdy. Účetní mi přislíbil, že ji do konce měsíce pošle. To se nestalo a poslal toto až v další výplatě... Účetní takto plete výplaty často a všem. Četla jsem, že "mzda či plat nejsou splatné ve výplatním termínu, ale na základě citovaného ustanovení teprve ke konci následujícího měsíce". Nerozumím tomu proč se tedy sjednává výplatní termín, když je vlastně nepovinný?? Jde o to, že jako samoživitelka mám pak problém s placením pravidelných plateb a např. na nájmu vzniká penále. V pracovní smlouvě mám jasně uveden den výplaty k.15 v měsíci.Chápala jsem to tak, že mohu dát výpověď okamžitě po dalších 15 dnech. Někde se ale uvádí, že v mém případě je to možné, až kdyby peníze za srpen nepřišly do 15.října??
Jak to tedy je?
1) PP lze zrušit po 15 dnech od sjednaného termínu v pracovní smlouvě nebo
2) PP lze zrušit po15 dnech od uplynutí celého následujícího měsíce, bez ohledu na sjednání výplaty ve smlouvě


Související předpisy:
§ 141 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. - o splatnosti mzdy nebo platu
§ 56 písm. b) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. - o okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem

Odpověď:
Podle § 141 odst. 1 zákoníku práce jsou mzda nebo plat splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku. V rámci zákonem stanovené doby splatnosti mzdy a platu (jde o kalendářní měsíc následující po měsíci, v němž byla práce vykonána) se zaměstnavateli ukládá, aby určil konkrétní výplatní termín, není-li tento termín sjednán v kolektivní smlouvě. Uložení této povinnosti v § 141 odst. 3 zákoníku práce má především zabránit případům, kdy zaměstnavatelé vyplácejí mzdu nepravidelně v neprospěch zaměstnance, který v důsledku tohoto postupu nemůže realizovat své pravidelné platby (nájem, inkaso atd.). Určením pravidelného termínu výplaty mzdy nebo platu tak odpadají pochybnosti o tom, odkdy je zaměstnavatel v prodlení, pokud se s výplatou mzdy nebo platu opozdí, což může mít své důsledky, pokud jde například o požadování úroků z prodlení. Je tudíž zřejmé, že zaměstnavatel se ocitá v prodlení, nevyplatí-li zaměstnanci mzdu nebo plat v obvyklém výplatním termínu, který je povinen sjednat nebo určit, a to navzdory tomu, že je pro účely okamžitého zrušení pracovního poměru podle § 56 písm. b) zákoníku práce relevantní až prodlení přesahující obecnou lhůtu splatnosti mzdy a platu stanovenou v § 141 odst. 1 zákoníku práce. Tato právní úprava do značné míry oslabuje „okamžitost" zrušení pracovního poměru z důvodu nevyplacení mzdy nebo platu, protože patnáctidenní lhůta stanovená pro tento účel, počíná běžet až uplynutím „celého kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo na některou jejich složku". Pokud jde tedy o konkrétní odpověď na položený dotaz, platí varianta uvedená pod bodem 2).

JUDr. Jaroslav Jakubka, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
17. 11. 2009


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359