NÁROK NA NEMOCENSKÉ A PPM PO VÝPOVĚDI VE ZKUŠEBNÍ DOBĚ
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych Vás požádat o radu s následujícím:
Od prosince 2006 do 30. 4. 2008 jsem měla jednoho zaměstnavatele.
Od 1. 5. 2008 do 31. 7. 2009 jsem byla zaměstnána u jiného zaměstnavatele. V tomto období jsem byla od 28. 4. do 25. 6. 09 v pracovní neschopnosti z důvodu přerušení těhotenství.
Od 1. 8. do 15. 9. 09 jsem nebyla zaměstnána a ani jsem nebyla evidovaná na úřadu práce. Zdravotní pojištění jsem si hradila za toto období sama.
Od 15. 9. 09 jsem opět zaměstnána. Bohužel od 18. 10. 09 jsem zase v pracovní neschopnosti z důvodu krvácení v těhotenství.
Když jsem dnes svému zaměstnavateli nahlásila, že pokud bude těhotenství dále v pořádku probíhat, že už do práce nenastoupím, tak mi na to odpověděl, že se mám v pondělí 9.10.09 dostavit a že mi dá výpověď, jelikož jsem ve zkušební době a nemůže mi držet 3 roky místo. Pokud dostanu výpověď, na co budu mít právo ohledně nemocenské, mateřské atd.?
Nemocenské - nárok na nemocenské vzniká, pokud k dočasné pracovní neschopnosti, která je delší než 14 dnů, dojde v době trvání pracovního poměru nebo v ochranné lhůtě, která činí 7 dnů po skončení pracovního poměru.
Peněžitá pomoc v mateřství - pokud zaměstnání skončilo v době těhotenství, plyne od skončení zaměstnání ochranná lhůta v délce nejdéle 180 dní (pokud pojištění trvalo kratší dobu než 180 dní, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo).
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vznikne, jestliže v této ochranné lhůtě dojde k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Nastoupit na PPM lze 8-6 týdnů před plánovaným datem porodu, záleží tedy na tom, zda toto období spadá do ochranné lhůty.
Pokud by k nástupu na PPM nedošlo v ochranné lhůtě, měla byste ode dne porodu nárok na rodičovský příspěvek.
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
30.11.2009
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz