KROUŽKY DÍTĚTE A STYK S OTCEM
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná a Ivana Mikulášková
DOTAZ Z PORADNY - Prosím Vás o radu ohledně přání mé dcery. Jsem už pět let rozvedená, moje dcera chodí do třetí třídy a musí se se svým otcem dohadovat a prosit jej, aby mohla v době styku s ním chodit do kroužku. Otec dceři původní termín zakázal, a tak se domluvila na začátku roku s kamáradkami, aby s ní chodily do kroužku v době, kdy nemá dojednaný styk s otcem. Ale jeden kroužek se bohužel v danou dobu nenaplnil, a tak všechny musely být zpět přeřazeny na den, kdy se má dcera stýkat s otcem. (kromě tohoto všedního dne se vidí také každé lichý víkend).Dcera na kroužek kvůli otci chodit nemůže a je jí to moc líto.
Byla jsem s ní i na odboru sociální péče, tam jí řekli, že si má s otcem znovu promluvit a pak jim máme říct, jak dopadla. Jenže sociální pracovnice jejímu otci zavolala, aby se na rozhovor připravil. On jí kroužek znovu zakázal a mě osočil, že jsem hnusná, že jsem s dcerou šla na sociálku.
Už v loňském roce jí neumožnil takto chodit na jeden kroužek, bojím se, že jí zakáže třeba i vystoupení (pokud bude v "jeho" termínu).
Může to udělat? Co se stane, když bude moje dcera kroužek přes jeho zákaz navštěvovat? Jaké povinnosti má její otec?
Z POHLEDU PRÁVNÍKA:
V případě, že byl styk dcery s otcem upraven soudním rozhodnutím, je třeba termíny stanovené soudem dodržovat a vy jste povinna dceru na tento styk připravit. K neuskutečnění styků může dojít pouze ze závažných důvodů a o této skutečnosti jste povinna, pokud je to možné, otce informovat předem. Pokud dochází k situacím, které uvádíte, bude nutné, abyste podala k soudu návrh na změnu úpravy styku dcery s otcem. V návrhu uvedete důvody, které jste uvedla ve svém dotazu, dále je návrh možné podpořit zprávou ze školy, případně zprávou sociální pracovnice. Pokud je nutnost úpravy styku naléhavá, můžete podat k soudu návrh na vydání předběžného opatření, což je však třeba v návrhu řádně odůvodnit.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:
Je mi především líto dívenky, která nemůže rozvíjet svoje zájmy a záliby za plné podpory odbou rodičů. Je to bolístka více dětí, jejichž rodiče se rozvedli a nyní spolu bojují přes dítě.
Bohužel ani ve fungujících rodinách - nerozvedených rodičů - dnes není často možná shoda na tom, do kterého kroužku bude dítě chodit. Často je to otázka finančních prostředků, která dítě omezí a nebo rozhodnutí rodičů, na čem ušetří.
V tomto konkrétním případě by rodiče neměli nechat rozhodování a volbu /zda jít k otci nebo do kroužku/ na dceři. Oni by se měli dohodnout, jak podpoří talent a zájem dcery a respektovat pak, že hodinu nebo hodinu a půl v daný den dcera může jít do kroužku, který si zvolila.
Pokud kroužek probíhá ve stejném čase, jako je doba styku s otcem, pak lze dohodnout mezi rodiči, že se styk uskuteční v jiné době - v jiný den - tzv. náhradní termín.
Možná je problém v tom, že styk upravený v době, kdy dcera ještě neměla zájmy a koníčky, už dceři a jejím zájmům nevyhovuje a je třeba hledat jinou úpravu - jiná pravidla. Buď si je stanoví rodiče sami a nebo znovu na návrh jednoho z nich rozhodne soud.
U dětí vyššího věku je běžné, že chtějí svůj čas trávit tím, co je baví a je ideální, když je v tom rodiče podporují. Styk s otcem by měl být pro dítě příjemnou záležitostí a ne dobou trávenou u něho z donucení - dobou, kdy dítě stále myslí jen na to, že mohlo či chtělo být v kroužku, na zápase, na tréninku,...
Ne každý rodič si to však plně uvědomuje a převládá sobecké hodnocení - jen jeho pohled na věci. Některý rodič si neuvědomuje, že jeho dítě roste a má jiné potřeby a zájmy. Jinou náplň má styk s dítětem ve věku 5 roků a jinou s dítětem ve věku 11 roků a nebo ve věku 15 a více roků.
D o p o r u č u j i v tomto případě, aby rodiče spolu jednali o novém styku - o nových pravidlech, jak styk bude probíhat při respektování zájmů dcery. Styk může být pohyblivý - podle toho, zda má dcera kroužek nebo ne, zda jede na vystoupení nebo ne.
Mimosoudní vyjednávání je možné jen mezi rodiči nebo s prostředníkem - tím může být orgán SPOD, poradna apod.
Může rozhodovat nově i soud. Lepší je se operativně domluvit - jiné potřeby má dítě v tomto školním roce a jiné bude mít v dalším školním roce.
Univerzální řešení neexistuje. Je nutná vstřícnost obou rodičů. Pro dítě je dobré, když se např. vystoupení zúčastní i rodič v rámci styku.
Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko,
http://www.blansko.cz/urad/odbory/socialni/ospo-ochrana-deti.php
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 16.12.2009, www.azrodina.cz