Asekol_cervene_k_965x100px__04

KROUŽKY DÍTĚTE A STYK S OTCEM

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná a Ivana Mikulášková

DOTAZ Z PORADNY - Prosím Vás o radu ohledně přání mé dcery. Jsem už pět let rozvedená, moje dcera chodí do třetí třídy a musí se se svým otcem dohadovat a prosit jej, aby mohla v době styku s ním chodit do kroužku. Otec dceři původní termín zakázal, a tak se domluvila na začátku roku s kamáradkami, aby s ní chodily do kroužku v době, kdy nemá dojednaný styk s otcem. Ale jeden kroužek se bohužel v danou dobu nenaplnil, a tak všechny musely být zpět přeřazeny na den, kdy se má dcera stýkat s otcem. (kromě tohoto všedního dne se vidí také každé lichý víkend).Dcera na kroužek kvůli otci chodit nemůže a je jí to moc líto.
Byla jsem s ní i na odboru sociální péče, tam jí řekli, že si má s otcem znovu promluvit a pak jim máme říct, jak dopadla. Jenže sociální pracovnice jejímu otci zavolala, aby se na rozhovor připravil. On jí kroužek znovu zakázal a mě osočil, že jsem hnusná, že jsem s dcerou šla na sociálku.
Už v loňském roce jí neumožnil takto chodit na jeden kroužek, bojím se, že jí zakáže třeba i vystoupení (pokud bude v "jeho" termínu).
Může to udělat? Co se stane, když bude moje dcera kroužek přes jeho zákaz navštěvovat? Jaké povinnosti má její otec?


Z POHLEDU PRÁVNÍKA:

V případě, že byl styk dcery s otcem upraven soudním rozhodnutím, je třeba termíny stanovené soudem dodržovat a vy jste povinna dceru na tento styk připravit. K neuskutečnění styků může dojít pouze ze závažných důvodů a o této skutečnosti jste povinna, pokud je to možné, otce informovat předem. Pokud dochází k situacím, které uvádíte, bude nutné, abyste podala k soudu návrh na změnu úpravy styku dcery s otcem. V návrhu uvedete důvody, které jste uvedla ve svém dotazu, dále je návrh možné podpořit zprávou ze školy, případně zprávou sociální pracovnice. Pokud je nutnost úpravy styku naléhavá, můžete podat k soudu návrh na vydání předběžného opatření, což je však třeba v návrhu řádně odůvodnit.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:

Je mi především líto dívenky, která nemůže rozvíjet svoje zájmy a záliby za plné podpory odbou rodičů. Je to bolístka více dětí, jejichž rodiče se rozvedli a nyní spolu bojují přes dítě.
Bohužel ani ve fungujících rodinách - nerozvedených rodičů - dnes není často možná shoda na tom, do kterého kroužku bude dítě chodit. Často je to otázka finančních prostředků, která dítě omezí a nebo rozhodnutí rodičů, na čem ušetří.

V tomto konkrétním případě by rodiče neměli nechat rozhodování a volbu /zda jít k otci nebo do kroužku/ na dceři. Oni by se měli dohodnout, jak podpoří talent a zájem dcery a respektovat pak, že hodinu nebo hodinu a půl v daný den dcera může jít do kroužku, který si zvolila.

Pokud kroužek probíhá ve stejném čase, jako je doba styku s otcem, pak lze dohodnout mezi rodiči, že se styk uskuteční v jiné době - v jiný den - tzv. náhradní termín.

Možná je problém v tom, že styk upravený v době, kdy dcera ještě neměla zájmy a koníčky, už dceři a jejím zájmům nevyhovuje a je třeba hledat jinou úpravu - jiná pravidla. Buď si je stanoví rodiče sami a nebo znovu na návrh jednoho z nich rozhodne soud.

U dětí vyššího věku je běžné, že chtějí svůj čas trávit tím, co je baví a je ideální, když je v tom rodiče podporují. Styk s otcem by měl být pro dítě příjemnou záležitostí a ne dobou trávenou u něho z donucení - dobou, kdy dítě stále myslí jen na to, že mohlo či chtělo být v kroužku, na zápase, na tréninku,...

Ne každý rodič si to však plně uvědomuje a převládá sobecké hodnocení - jen jeho pohled na věci. Některý rodič si neuvědomuje, že jeho dítě roste a má jiné potřeby a zájmy. Jinou náplň má styk s dítětem ve věku 5 roků a jinou s dítětem ve věku 11 roků a nebo ve věku 15 a více roků.

D o p o r u č u j i v tomto případě, aby rodiče spolu jednali o novém styku - o nových pravidlech, jak styk bude probíhat při respektování zájmů dcery. Styk může být pohyblivý - podle toho, zda má dcera kroužek nebo ne, zda jede na vystoupení nebo ne.

Mimosoudní vyjednávání je možné jen mezi rodiči nebo s prostředníkem - tím může být orgán SPOD, poradna apod.


Může rozhodovat nově i soud. Lepší je se operativně domluvit - jiné potřeby má dítě v tomto školním roce a jiné bude mít v dalším školním roce.

Univerzální řešení neexistuje. Je nutná vstřícnost obou rodičů. Pro dítě je dobré, když se např. vystoupení zúčastní i rodič v rámci styku.

Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko,

http://www.blansko.cz/urad/odbory/socialni/ospo-ochrana-deti.php


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 16.12.2009, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359