Asekol_cervene_k_965x100px__04

PRÁCE V RAKOUSKU, POROD A MD V ČR. NA JAKÉ DÁVKY MÁM NÁROK?

Autor: odpověď - KM SSP Praha 6 a kolektiv autorů ČSSZ

Pracuji v Rakousku a v současné době mám vyřízen formulář E 106. Navštěvuji tedy lék 25 % pracovního času v ČR a zbytek v Rakousku. Nyní jsem v 3. měsíci těhotenství. Pracovní poměr bude trvat i nadále, neplánuji jej ukončit. Porod a mateřskou dovolenou plánuji v České republice. Zajímalo by mě, jaký mám nárok a z jaře primárně v ČR, protože trávím víc nežakého státu na peněžní pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek a porodné. U jaké pojišťovny bude pojištěno dítě?

 


Porodné se vyplácí všem občankám trvale hlášeným na území ČR, porodné není "rodinnou dávkou" ve smyslu Nařízení 1408/71, nelze proto uplatnit pravidla pro překrývání dávek, jedná se o "sociální výhodu", ve smyslu Nařízení 1612/68, které nemá ustanovení o překrývání dávek.
Pro rodinné dávky je hlavním pravidlem - stát výkonu zaměstnání je primárně kompetentním státem pro výplatu rodinných dávek. V případě, kdy kompetentní instituce nevyplácí určitou rodinnou dávku, protože v jejím systému rodinných dávek taková neexistuje, ale podle národních právních předpisů by nárok na takovou dávku existoval, stát bydliště ji vyplatí, i když není kompetentním státem podle priority zaměstnání.

KM SSP Praha 6

Nárok na dávky nemocenského pojištění (peněžitou pomoc v mateřství) má osoba, která je účastna nemocenského pojištění dle § 6 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, tj. především trvá-li pracovněprávní vztah zakládající účast na nemocenském pojištění na území České republiky.
Pokud byste tedy byla účastna nemocenského pojištění v ČR, dávka by se Vám poskytla dle českých právních předpisů. Z Vašeho dotazu však není zcela zřejmé, zda podléháte českým či rakouským právním předpisům. Formulář E 106 pouze osvědčuje skutečnost, že jste tzv. přeshraničním pracovníkem. Tento formulář vydává příslušná zdravotní pojišťovna k prokázání nároku na plnou zdravotní péči v zemi výkonu zaměstnáni i v zemi bydliště.
Pokud podléháte rakouským právním předpisům a k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství dojde v době trvání zaměstnání v Rakousku, poskytuje dávku příslušný nositel nemocenského pojištění v Rakousku, a to podle svých právních předpisů. Podmínky pro nárok na dávku, její výše, výplata a ostatní práva a povinnosti se tak řídí rakouskými právními předpisy. Skutečnost, že by v průběhu poskytování dávky došlo ke skončení zaměstnání v Rakousku, nezakládá nárok na dávku podle českých právních předpisů. Pokud by došlo k přesídlení do ČR, bude dávka vyplácena nadále z rakouského systému sociálního zabezpečení.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz

Pokud tazatelka pracuje v Rakousku, podle evropských koordinačních nařízení (1408/71 a 574/72) je pojištěna u rakouské zdravotní pojišťovny. Jestliže jí rakouská ZP vystavila formulář E 106, má nárok na plnou zdravotní péči jak v Rakousku, tak v ČR, a to na účet její rakouské ZP. Narozené dítě se stává pojištěncem té zdravotní pojišťovny, u které je v den porodu pojištěna jeho matka, tzn. v tomto případě u pojišťovny rakouské.

Š. Korandová, tiskové oddělení VZP, www.vzp.cz

16.12.2009


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

MĚKKÁ NEBO TVRDÁ MATRACE? ZVOLTE VARIABILNÍ.

Na trhu je spousta matrací z různých materiálů, které se liší kromě jiného také různými stupni tuhosti. Pro laika je velmi těžké se v nabídce zorientovat. Často nevíme, jestli je pro nás vhodnější matrace tužší nebo měkčí, případně zda ji nebudeme později využívat pro jiného rodinného příslušníka, který může mít na matraci jiné požadavky. Ideálním řešením je variabilní matrace.

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359