PRÁCE V RAKOUSKU, POROD A MD V ČR. NA JAKÉ DÁVKY MÁM NÁROK?
Autor: odpověď - KM SSP Praha 6 a kolektiv autorů ČSSZ
Pracuji v Rakousku a v současné době mám vyřízen formulář E 106. Navštěvuji tedy lék 25 % pracovního času v ČR a zbytek v Rakousku. Nyní jsem v 3. měsíci těhotenství. Pracovní poměr bude trvat i nadále, neplánuji jej ukončit. Porod a mateřskou dovolenou plánuji v České republice. Zajímalo by mě, jaký mám nárok a z jaře primárně v ČR, protože trávím víc nežakého státu na peněžní pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek a porodné. U jaké pojišťovny bude pojištěno dítě?
Porodné se vyplácí všem občankám trvale hlášeným na území ČR, porodné není "rodinnou dávkou" ve smyslu Nařízení 1408/71, nelze proto uplatnit pravidla pro překrývání dávek, jedná se o "sociální výhodu", ve smyslu Nařízení 1612/68, které nemá ustanovení o překrývání dávek.
Pro rodinné dávky je hlavním pravidlem - stát výkonu zaměstnání je primárně kompetentním státem pro výplatu rodinných dávek. V případě, kdy kompetentní instituce nevyplácí určitou rodinnou dávku, protože v jejím systému rodinných dávek taková neexistuje, ale podle národních právních předpisů by nárok na takovou dávku existoval, stát bydliště ji vyplatí, i když není kompetentním státem podle priority zaměstnání.
KM SSP Praha 6
Nárok na dávky nemocenského pojištění (peněžitou pomoc v mateřství) má osoba, která je účastna nemocenského pojištění dle § 6 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, tj. především trvá-li pracovněprávní vztah zakládající účast na nemocenském pojištění na území České republiky.
Pokud byste tedy byla účastna nemocenského pojištění v ČR, dávka by se Vám poskytla dle českých právních předpisů. Z Vašeho dotazu však není zcela zřejmé, zda podléháte českým či rakouským právním předpisům. Formulář E 106 pouze osvědčuje skutečnost, že jste tzv. přeshraničním pracovníkem. Tento formulář vydává příslušná zdravotní pojišťovna k prokázání nároku na plnou zdravotní péči v zemi výkonu zaměstnáni i v zemi bydliště.
Pokud podléháte rakouským právním předpisům a k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství dojde v době trvání zaměstnání v Rakousku, poskytuje dávku příslušný nositel nemocenského pojištění v Rakousku, a to podle svých právních předpisů. Podmínky pro nárok na dávku, její výše, výplata a ostatní práva a povinnosti se tak řídí rakouskými právními předpisy. Skutečnost, že by v průběhu poskytování dávky došlo ke skončení zaměstnání v Rakousku, nezakládá nárok na dávku podle českých právních předpisů. Pokud by došlo k přesídlení do ČR, bude dávka vyplácena nadále z rakouského systému sociálního zabezpečení.
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
Pokud tazatelka pracuje v Rakousku, podle evropských koordinačních nařízení (1408/71 a 574/72) je pojištěna u rakouské zdravotní pojišťovny. Jestliže jí rakouská ZP vystavila formulář E 106, má nárok na plnou zdravotní péči jak v Rakousku, tak v ČR, a to na účet její rakouské ZP. Narozené dítě se stává pojištěncem té zdravotní pojišťovny, u které je v den porodu pojištěna jeho matka, tzn. v tomto případě u pojišťovny rakouské.
Š. Korandová, tiskové oddělení VZP, www.vzp.cz
16.12.2009
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz