Asekol_cervene_k_965x100px__04

NEMOHU PLATIT VÝŽIVNÉ V DANÉ VÝŠI – JAK SE BRÁNIT?

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

 

DOTAZ Z PORADNY - Jedná se mi o snížení výživného, které bylo určeno soudem. Důvodem je, že mé příjmy nedostačují na placení výživného v této výši. Protože jsem OSVČ a v době rozhodování soudu o určení výše výživného nebylo v podstatě při určování výživného z čeho vycházet (mé příjmy byly téměř nulové - pracoval jsem na novém projektu a používal ke krytí nákladů své úspory), soud stanovil výživné v mnou navrhované výši 3.500 Kč. V současnosti jsou mé úspory vyčerpány a prozatím se mé příjmy pohybují na úrovni 15.000 Kč čistého měsíčně. Bývalá přítelkyně (matka dcery) bydlí ve vlastním bytě. Já bydlím v pronajatém bytě ve společné domácnosti s přítelkyní a jejím 11 letým synem. Společné náklady na byt jsou cca 14 000 Kč měsíčně (včetně energií). V podstatě za celou dobu výživného se výrazně podílím na ošacení 4leté dcery, protože matka prostředky spotřebovává spíše pro svoji spotřebu. Matka je nyní třetí měsíc registrována na pracovním úřadě, do té doby byla na mateřské. Již jsem si podal u soudu návrh na snížení výživného na 2 500 Kč a to s platností od data podání.

Prostudoval jsem předchozí příspěvky a odpovědi, a i po praktické zkušenosti bych rád získal radu na následující rozpor. Na jedné straně doporučujete, cituji: ... Je třeba upozornit, že u nezletilých dětí se spotřebované výživné (to znamená výživné, které již bylo k rukám matky vyplaceno) nevrací. Proto by bylo třeba po podání návrhu platit výživné v nižší navrhované částce. Předtím je však třeba podrobně posoudit, zda je návrh na snížení výživného skutečně důvodný.... .

A v jiném případě uvádíte, cituji: ... Neplacením výživného může dojít ze strany povinného rodiče ke spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. K jeho spáchání může dojít i v případě, že povinný rodič určité malé částky na výživné hradí...

V mém konkrétním případě došlo na žalobu na úhradu dlužného výživného srážkou z účtu.

Rád bych tedy věděl jaký je vlastně správný postup a jak se mohu eventuálně bránit.


V dotazu odkazujete na informaci o trestní odpovědnosti za trestný čin zanedbání povinné výživy, ve vašem případě však došlo k exekuci. Skutková podstata trestného činu zanedbání povinné výživy stanoví, že
(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze.
Pokud majetkové poměry povinného rodiče neumožňují platit výživné v soudem stanovené výši, nemůže dojít k naplnění skutkové podstaty, je však samozřejmě nutné tuto situaci řešit, ne jen pouze přestat platit výživné na dítě. Řešením je zejména podání návrhu na snížení výživného a v tomto řízení prokázání rozhodných skutečností.
Pokud jde o zásadu nenávratnosti spotřebovaného výživného a možnost vymáhání výživného exekučně, jedná se skutečně o určitý rozpor v zákoně o rodině, který vychází z toho, že hlavním zájmem je zde zájem nezletilého dítěte a zájem na zajištění úhrady jeho potřeb. V případě, že finanční situace povinnému rodiči neumožňuje platit soudem stanovené výživné, je třeba kromě podání návrhu na snížení výživného pokusit se o dohodu s druhým rodičem tak, aby nedošlo k podání návrhu na exekuci. V případě, že dohoda není možná, je nutné podat návrh na vydání předběžného opatření, kterým by bylo dočasně rozhodnuto o snížení vyživovací povinnosti. Jestliže již byla exekuce nařízena a vaše finanční situace vám neumožňuje soudem stanovené výživné platit, můžete podat návrh na odklad provedení výkonu rozhodnutí. Soud může na návrh odložit provedení výkonu rozhodnutí, jestliže se povinný bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro něho nebo pro příslušníky jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem výkonu rozhodnutí vážně poškozen.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net

22.12.2009


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359