NEMOHU PLATIT VÝŽIVNÉ V DANÉ VÝŠI – JAK SE BRÁNIT?
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Jedná se mi o snížení výživného, které bylo určeno soudem. Důvodem je, že mé příjmy nedostačují na placení výživného v této výši. Protože jsem OSVČ a v době rozhodování soudu o určení výše výživného nebylo v podstatě při určování výživného z čeho vycházet (mé příjmy byly téměř nulové - pracoval jsem na novém projektu a používal ke krytí nákladů své úspory), soud stanovil výživné v mnou navrhované výši 3.500 Kč. V současnosti jsou mé úspory vyčerpány a prozatím se mé příjmy pohybují na úrovni 15.000 Kč čistého měsíčně. Bývalá přítelkyně (matka dcery) bydlí ve vlastním bytě. Já bydlím v pronajatém bytě ve společné domácnosti s přítelkyní a jejím 11 letým synem. Společné náklady na byt jsou cca 14 000 Kč měsíčně (včetně energií). V podstatě za celou dobu výživného se výrazně podílím na ošacení 4leté dcery, protože matka prostředky spotřebovává spíše pro svoji spotřebu. Matka je nyní třetí měsíc registrována na pracovním úřadě, do té doby byla na mateřské. Již jsem si podal u soudu návrh na snížení výživného na 2 500 Kč a to s platností od data podání.
Prostudoval jsem předchozí příspěvky a odpovědi, a i po praktické zkušenosti bych rád získal radu na následující rozpor. Na jedné straně doporučujete, cituji: ... Je třeba upozornit, že u nezletilých dětí se spotřebované výživné (to znamená výživné, které již bylo k rukám matky vyplaceno) nevrací. Proto by bylo třeba po podání návrhu platit výživné v nižší navrhované částce. Předtím je však třeba podrobně posoudit, zda je návrh na snížení výživného skutečně důvodný.... .
A v jiném případě uvádíte, cituji: ... Neplacením výživného může dojít ze strany povinného rodiče ke spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. K jeho spáchání může dojít i v případě, že povinný rodič určité malé částky na výživné hradí...
V mém konkrétním případě došlo na žalobu na úhradu dlužného výživného srážkou z účtu.
Rád bych tedy věděl jaký je vlastně správný postup a jak se mohu eventuálně bránit.
V dotazu odkazujete na informaci o trestní odpovědnosti za trestný čin zanedbání povinné výživy, ve vašem případě však došlo k exekuci. Skutková podstata trestného činu zanedbání povinné výživy stanoví, že
(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze.
Pokud majetkové poměry povinného rodiče neumožňují platit výživné v soudem stanovené výši, nemůže dojít k naplnění skutkové podstaty, je však samozřejmě nutné tuto situaci řešit, ne jen pouze přestat platit výživné na dítě. Řešením je zejména podání návrhu na snížení výživného a v tomto řízení prokázání rozhodných skutečností.
Pokud jde o zásadu nenávratnosti spotřebovaného výživného a možnost vymáhání výživného exekučně, jedná se skutečně o určitý rozpor v zákoně o rodině, který vychází z toho, že hlavním zájmem je zde zájem nezletilého dítěte a zájem na zajištění úhrady jeho potřeb. V případě, že finanční situace povinnému rodiči neumožňuje platit soudem stanovené výživné, je třeba kromě podání návrhu na snížení výživného pokusit se o dohodu s druhým rodičem tak, aby nedošlo k podání návrhu na exekuci. V případě, že dohoda není možná, je nutné podat návrh na vydání předběžného opatření, kterým by bylo dočasně rozhodnuto o snížení vyživovací povinnosti. Jestliže již byla exekuce nařízena a vaše finanční situace vám neumožňuje soudem stanovené výživné platit, můžete podat návrh na odklad provedení výkonu rozhodnutí. Soud může na návrh odložit provedení výkonu rozhodnutí, jestliže se povinný bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro něho nebo pro příslušníky jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem výkonu rozhodnutí vážně poškozen.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
22.12.2009
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz