PROBLÉMY S CHOVÁNÍM ZLETILÉHO SYNA
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, PhDr. Ilona Špaňhelová
DOTAZ Z PORADNY - Již jsem jednou popsala svou situaci a od té doby se situace moc nezměnila. Pouze v tom, že syn ukončil studium na učilišti a na nástavbu se nedostal. Takže se tak porůznu poflakuje doma, kde se tak akorát vyspí a nají. Přispívá nám 1500 Kč na domácnost a tím jeho aktivita končí. Je drzý a vše doma ignoruje, když ho požádám o nějakou pomoc v domácnosti ( vysát, vytřít, uklidit, postarat se o nádobí apod. ) je mu to úplně jedno, to přeci on dělat nebude. Takže kvůli němu je doma neustále dusno. Žije se mnou ještě 17-letá dcera a můj druhý manžel. Všichni se podílíme na chodu domácnosti až na syna. Mám nějakou možnost, aby se o něho staral jeho otec? Má přeci i druhého rodiče a na nás je toho už opravdu dost. Doma není vůbec klid, pouze když tu není syn. Psychické napětí je už neúnosné a odnáší to celý zbytek rodiny. Můžeme se nějak bránit? Očividně nemá zájem cokoliv doma udělat, tak si myslím, že by tedy měl bydlet jinde, ale o tom nechce vůbec slyšet a vždy se mi jen vysměje, že vyhodit ho přeci nemohu. Děkuji za pomoc.
Z POHLEDU PRÁVNÍKA:
Právo dětí bydlet u rodičů vyplývá z rodinných vtahů, jakož i z povinnosti rodičů starat se o děti, pokud děti nejsou schopny samy se živit. Pod pojmeme „živit se" je podle odborné literatury třeba rozumět i uspokojování potřeby bydlení. Získání vlastního bytu nezávisí ovšem jen na vůli dětí, ale je ovlivňováno celkovou situací na úseku hospodaření s byty nebo trhu s byty. I po zániku vyživovací povinnosti rodičů vůči dětem jsou tedy děti oprávněny užívat byt svých rodičů na základě rodinněprávního vztahu. Toto oprávnění užívat byt zaniká okamžikem, kdy dítě získá možnost bydlení ve vlastním bytě, či právo bydlet v bytě svého manžela. Kdyby však dítě bez vážného důvodu zmařilo možnost vlastní byt získat, bylo by možno i tuto skutečnosti hodnotit v jeho neprospěch, stejně jako v případech, kdy zneužívá svého práva bydlet v bytě rodičů vůči nim, což je váš případ. V případě, že syn odmítá opustit váš byt dobrovolně, bude nutné podat k soudu žalobu o vyklizení bytu.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Z POHLEDU PSYCHLOLOGA:
Jaké máte právnické možnosti vám již odpověděla kolegyně. Z hlediska psychologického zvažte, zda můžete nějakou páku pro něj připravit, co by ho dohnalo k nějaké aktivitě. Z vaší otázky vnímám, že zřejmě domluva po dobrém již proběhla několikrát a zřejmě bez účinku. Pak nevím, zda máte nastavená pravidla - platíš mi, ale prát, žehlit, starat se o sebe v rámci jídla ... budeš sám. Z mého pohledu by se mi zdálo nejlepší, pokud by syn mohl bydlet sám u otce nebo by bydlel na ubytovně nebo někde jinde, kde by zřejmě byl nucený se o sebe odpovědněji starat. Jaká je však možnost se k tomu postavit a prosadit si to, nedokážu odhadnout.
PhDr. Ilona Špaňhelová, psycholožka, www.spanhelova.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 4.1.2010