Asekol_cervene_k_965x100px__04

PROBLÉMY S CHOVÁNÍM ZLETILÉHO SYNA

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, PhDr. Ilona Špaňhelová

DOTAZ Z PORADNY - Již jsem jednou popsala svou situaci a od té doby se situace moc nezměnila. Pouze v tom, že syn ukončil studium na učilišti a na nástavbu se nedostal. Takže se tak porůznu poflakuje doma, kde se tak akorát vyspí a nají. Přispívá nám 1500 Kč na domácnost a tím jeho aktivita končí. Je drzý a vše doma ignoruje, když ho požádám o nějakou pomoc v domácnosti ( vysát, vytřít, uklidit, postarat se o nádobí apod. ) je mu to úplně jedno, to přeci on dělat nebude. Takže kvůli němu je doma neustále dusno. Žije se mnou ještě 17-letá dcera a můj druhý manžel. Všichni se podílíme na chodu domácnosti až na syna. Mám nějakou možnost, aby se o něho staral jeho otec? Má přeci i druhého rodiče a na nás je toho už opravdu dost. Doma není vůbec klid, pouze když tu není syn. Psychické napětí je už neúnosné a odnáší to celý zbytek rodiny. Můžeme se nějak bránit? Očividně nemá zájem cokoliv doma udělat, tak si myslím, že by tedy měl bydlet jinde, ale o tom nechce vůbec slyšet a vždy se mi jen vysměje, že vyhodit ho přeci nemohu. Děkuji za pomoc.


Z POHLEDU PRÁVNÍKA:

Právo dětí bydlet u rodičů vyplývá z rodinných vtahů, jakož i z povinnosti rodičů starat se o děti, pokud děti nejsou schopny samy se živit. Pod pojmeme „živit se" je podle odborné literatury třeba rozumět i uspokojování potřeby bydlení. Získání vlastního bytu nezávisí ovšem jen na vůli dětí, ale je ovlivňováno celkovou situací na úseku hospodaření s byty nebo trhu s byty. I po zániku vyživovací povinnosti rodičů vůči dětem jsou tedy děti oprávněny užívat byt svých rodičů na základě rodinněprávního vztahu. Toto oprávnění užívat byt zaniká okamžikem, kdy dítě získá možnost bydlení ve vlastním bytě, či právo bydlet v bytě svého manžela. Kdyby však dítě bez vážného důvodu zmařilo možnost vlastní byt získat, bylo by možno i tuto skutečnosti hodnotit v jeho neprospěch, stejně jako v případech, kdy zneužívá svého práva bydlet v bytě rodičů vůči nim, což je váš případ. V případě, že syn odmítá opustit váš byt dobrovolně, bude nutné podat k soudu žalobu o vyklizení bytu.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Z POHLEDU PSYCHLOLOGA:

Jaké máte právnické možnosti vám již odpověděla kolegyně. Z hlediska psychologického zvažte, zda můžete nějakou páku pro něj připravit, co by ho dohnalo k nějaké aktivitě. Z vaší otázky vnímám, že zřejmě domluva po dobrém již proběhla několikrát a zřejmě bez účinku. Pak nevím, zda máte nastavená pravidla - platíš mi, ale prát, žehlit, starat se o sebe v rámci jídla ... budeš sám. Z mého pohledu by se mi zdálo nejlepší, pokud by syn mohl bydlet sám u otce nebo by bydlel na ubytovně nebo někde jinde, kde by zřejmě byl nucený se o sebe odpovědněji starat. Jaká je však možnost se k tomu postavit a prosadit si to, nedokážu odhadnout.

PhDr. Ilona Špaňhelová, psycholožka, www.spanhelova.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 4.1.2010

www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359