Asekol_cervene_k_965x100px__04

BRÁNĚNÍ STYKU SE SYNEM, PŘÍSPĚVKY BEZ DOKLADŮ A VÝŠE VÝŽIVNÉHO

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Manžel má nemanželské dítě z krátkodobého vztahu. Platí pravidelně alimenty 1 500 Kč. Synovi je nyní 7 let, nastoupil do 1. třídy a matka chce zvýšení výživného. S tím manžel počítal a souhlasil i s mimosoudní dohodou, ale protože se dohodnout nedokázali, nakonec navrhl vše přece jen řešit přes soud. Na základě toho matka zakázala styk se synem - prý ať o tom tedy také rozhodne soud. V rozsudku, který má manžel je jen psáno, že na styku se rodiče dohodli. Dá se s tím tedy něco dělat?
Také bych se chtěla zeptat, jestli manželovi může soud přiznat výši alimentů 3 000 Kč + placení veškerých výloh spojených se školou a zájmové kroužky napůl, tak jak zažádala matka? Matka je na pracovním úřadě, ale přivydělává si, což asi u soudu nepřizná. Máme s manželem tříletou dceru a v únoru čekáme další dítě, takže budu na mateřské dovolené, manžel má průměrný plat 16 000,- kč a platíme nájem 8 000,- kč. Mimo to další výdaje. Kromě auta nemáme žádný majetek. Rádi bychom si v lednu vzali půjčku 500 000,- kč na koupi bytu do osobního vlastnictví.
Manžel má o syna zájem a přispívá mu průběžně na mnoho věcí mimo alimenty (spoření, oblečení, pomůcky, kroužky, dovolená). Přihlíží k těmto věcem soud? Bude někoho zajímat, co platí nad rámec svých vyživovacích povinností? Manžel ovšem nemá od většiny těchto příspěvků doklady.


V případě, že matka syna vašeho manžela nechce vašemu manželovi styk se synem umožnit, bude jej skutečně nutné řešit přes soud. Pokud matka návrh na úpravu styku nepodala, podejte jej vy. Pokud chcete, aby se styk začal uskutečňovat už dříve, než až soud rozhodne ve věci samé, obraťte se na sociální pracovnici OSPOD, která se může pokusit zprostředkovat dohodu mezi rodiči a pokud by toto možné nebylo, můžete podat návrh na vydání předběžného opatření. Pokud jde o úpravu výživného, je nutné uvést, že výživné určené pro dítě zahrnuje vždy veškeré výdaje dítěte, tzn. i mimořádné či jednorázové výdaje. V rozsudku nemůže být uvedeno, že rodič má platit určitou částku měsíčně a dále přispívat například polovinou na určité další výdaje.
Pokud jde o platby, které váš manžel či celá vaše rodina hradí ve prospěch syna mimo běžné výživné, jsou tyto platby zohledňovány při určování výše výživného, tzn. částka výživného nemusí být soudem určena v maximální možné výši. Dále pak bývají tyto platby zohledňovány při určování výše nedoplatku na výživném za minulé období, pokud dojde ke zvýšení výživného. Dále pak, pokud se vám od doby posledního rozhodování o výživném pro syna narodily dvě děti, resp. jedno dítě a narození druhého očekáváte, jedná se o podstatnou změnu poměrů na straně vašeho manžela jako rodiče povinného výživou, což znamená zvýšení výdajů. Soud tak může o návrhu matky syna na zvýšení výživného rozhodnout tak, že se výživné pro syna nezvyšuje, za určitých okolností může dojít i ke snížení výživného. Snížení můžete v soudním řízení navrhovat přesto, že matka syna požaduje zvýšení výživného. Pokud jde o vaše výdaje, je nutné je v rámci řízení uvést, zejm. výdaje za bydlení, splátky hypotéky či půjčky na bydlení však nejsou v této souvislosti uznatelné, neboť se jedná o výdaj na zvyšování hodnoty majetku rodiče, což nemůže jít k tíži nezletilého dítěte.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 6.1.2010, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359