STYK DÍTĚTE S OTCEM I PŘES PSYCHICKÉ PROBLÉMY?
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, PhDr. Ilona Špaňhelová
DOTAZ Z PORADNY - Mám dceru svěřenou ve své péči a nemám soudem určené návštěvy u otce, který sice alimenty platí, ale vyhrožuje nám, vydírá nás, jeho přítelkyně je alkoholička a on se léčí u psychologa. Dcera kvůli jeho chování navštěvuje psychiatra a nechce k otci chodit.
Teď můj exmanžel zažádal o návštěvy určené soudem. Má v tomto on nějakou šanci, aby donutil dceru, aby ho navštěvovala, i když má kvůli tomu zdravotní problémy?
Dcerce je skoro 10 let, ptá se někdo na její názor?
Z POHLEDU PRÁVNÍKA:
Je právem rodiče, aby se s dítětem stýkal a pokud mu to druhý rodič, který má dítě svěřeno do své péče, neumožňuje, může se rodič domáhat určení styku soudem. Předpokladem ovšem je, že je to v zájmu dítěte. Pokud mají kontakty s otcem na dceru negativní dopad tak, jak uvádíte, pak úprava styků rozhodně v zájmu dcery není. V rámci soudního řízení, které bylo zahájeno na základě návrhu otce, máte možnost se k návrhu vyjádřit a soudu tyto závažné skutečnosti sdělit. Svá tvrzení doložte zejména zprávou psychiatra, kterého dcera navštěvuje, dále můžete navrhovat výslech svědků a předkládat další lékařské zprávy či vyjádření jiných zařízení apod. Pokud by toto nestačilo, můžete navrhovat zpracování znaleckého posudku, zejména k posouzení výchovných schopností otce a jeho vlivu na dceru. S ohledem na věk by soud již mohl přihlížet také k vyjádření dcery, které si může zajistit buď prostřednictvím opatrovníka, tj.orgánu OSPOD, nebo si dceru vyslechnout sám. Výslech nezletilého dítěte u soudu probíhá v nepřítomnosti rodičů i jejich právních zástupců. V rámci soudního řízení máte možnost navrhovat aby styk s otcem zůstal bez úpravy, tj. pouze byste nebyla povinna dceru otci předávat, omezení rodičovské zodpovědnosti ohledně styku otce s dcerou, nebo úplný zákaz styku, jako největší omezení rodiče. Důvodem omezení nebo zákazu styku s nezletilým dítětem je nejen ohrožení tělesného zdraví neletilého dítěte, ale i ohrožení duševního zdraví dítěte, ale i v důsledku jiných skutečností majících zásadní negativní vliv na zájem dítěte v nejširším smyslu. Rozhodujícím hlediskem pro posouzení, zda je namístě omezení nebo zákaz styku s neletilým dítětem, je vliv styku s rodičem na zájem dítěte. Omezení styku rodiče s dítětem spočívá v tom, že se zužuje styk ve srovnání se stykem z předchozího rozhodnutí nebo dohody, případně se povoluje styk s dítětem pouze za určitých podmínek (např. v pouze v rámci určitého zařízení za přítomnosti sociálního pracovníka apod. Zákaz styku znamená odebrání možnosti veškerého styku s dítětem. Omezení nebo vyloučení styku rodiče s dítětem nemá vliv na úpravu vyživovací povinnosti k dítěte.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Z POHLEDU PSYCHOLOGA:
Tak jak jste popsala vztah dcery s otcem - je z mého pohledu nulový nebo spíše mínusový. Pak by bylo zapotřebí hledat dobrého rodinného právníka, který by vám poradil všechny podrobnosti a mohl vám pomoct postavit se k situaci. Co žene otce dcery se s ní v tuto chvíli vídat, nedokážu posoudit. Z mého pohledu to nemá žádný efekt. Můžete také požádat o soudně znalecké posudky z hlediska psychologa a psychiatra, které by se týkaly dcery, vás rodičů.
Držím palce
PhDr. Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 6.1.2009, www.azrodina.cz