POJIŠTĚNÍ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ VE 3.ROCE DÍTĚTE PŘI DVOULETÉ VARIANTĚ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU
Autor: odpověď - JUDr. Eva Dandová, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Podala jsem si rodičovský příspěvek na dva roky, tudíž mi bude vypláceno 11.400.-Kč. Po tuto dobu předpokládám, že se nemusím starat o sociální a zdravotní pojištění, hradí mi ho stát. Pokud s dítětem zůstanu ještě jeden rok doma (tudíž do jeho 3let), kdo za mě platí zdravotní a sociální pojištění? Musím si ho hradit sama?
Volala jsem na úřad práce, kde tento přípěvek vyplácejí a bylo mi sděleno, že třetí rok si budu muset hradit zdravotní pojištění sama (a že sociální se ze zákona hradit nemusí.)
Zde je ale uvedeno, že do 7. let věku dítěte zdravotní pojištění hradí stát:
RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ NENÍ TOTÉŽ.
Jak to tedy je správně?
A musí mi můj zaměstnavatel držet místo 3 roky, bez ohledu na to, na jak dlouho jsem si požádala o příspěvek nebo musím po dvou letech nastoupit do práce?
Související předpisy:
zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezp. a příspěvku na státní politiku zam., ve znění p. p.
§ 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění p. p.
§ 195, 196, 198, 199 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění p. p.
Odpověď:
Ano, máte pravdu, po dobu mateřské a rodičovské dovolené se nemusíte starat o zdravotní a sociální pojištění. Po dobu mateřské a rodičovské dovolené trvá Váš pracovní poměr u zaměstnavatele, takže pro účely sociálního pojištění jste v pracovním poměru (byť nemáte příjem a neodvádí se z něj pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti) a tato doba se Vám počítá jako doba pojištění pro účely důchodového pojištění a pro účely zaměstnanosti. V případě, že by Váš pracovní poměr po skončení rodičovské dovolené skončil, skončila by také Vaše účast na sociálním pojištění a pak kdybyste nebyla dále zaměstnaná, tak byste si mohla sociální pojištění platit dobrovolně, ale není to povinnost.
Se zdravotním pojištěním je situace poněkud jiná, toto pojištění se musí platit vždy, i když dotyčná osoba nemá příjem. Zdravotní pojištění je totiž založeno jako solidární systém, do kterého musí pojistné odvádět všechny osoby, které jsou účastny pojištění (i např. nezaopatřené děti, za ty odvádí pojištění stát). Proto např. ženy v domácnosti, které nejsou poživatelkami některého důchodu nebo nepečují o dítě či jinou potřebnou osobu (aby za ně byl plátcem pojistného stát), si musí zdravotní pojištění v minimální výši pravidelně samy platit.
Pro Vás však je důležité, že podle § 7 zákona č. 48/1997 Sb., je stát mimo jiného plátcem zdravotního pojištění za:
- příjemce rodičovského příspěvku;
- ženy na mateřské a rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění;
- osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o příjemce rodičovského příspěvku nebo ženy na mateřské a rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.
Z uvedeného tedy vyplývá, že po dobu, kdy jste na mateřské a rodičovské dovolené, je za Vás plátcem zdravotního pojistného stát a stát by za Vás platil pojistné i třeba po dobu péče o dítě do 4 let věku nebo dokonce do 7 let věku. V okamžiku, když byste uzavřela i v době rodičovské dovolené další pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti (to je totiž možné, pobírání rodičovského příspěvku to nevylučuje), pak by se Vám ze mzdy nebo z dohodnuté odměny automaticky sráželo pojistné na zdravotní pojištění.
Proto tedy odpověď, kterou Vám podali na úřadu práce, nebyla přesná.
Pokud se týká Vašeho zaměstnání, tak platí, že do 3 let věku dítěte, můžete čerpat rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená je z pohledu zákoníku práce překážka v práci a zaměstnavatel je povinen poskytnout ji zaměstnankyni (nebo zaměstnanci) v rozsahu, v jakém o ni požádají. Proto záleží na tom, jak jste si o rodičovskou dovolenou požádala. Jestli jste si požádala o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, pak můžete být klidně doma až do 3 let bez ohledu na to, jestli pobíráte nebo nepobíráte rodičovský příspěvek. Jestli jste si však požádala po skončení mateřské dovolené o rodičovskou dovolenou jen do 2 let věku dítěte, pak musíte i nyní požádat o další rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte.
Mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou je totiž trochu shoda a trochu rozdíl. Shoda je v tom, že mateřská a rodičovská dovolená jsou obě důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance, takže je zaměstnavatel poskytnout musí. Rozdíl je však v tom, že na mateřskou dovolenou se nastupuje bez žádosti pouze na základě potvrzení lékaře a o rodičovskou dovolenou se musí žádat. Zaměstnankyně si může o rodičovskou dovolenou žádat třeba po čtvrtletí nebo i po měsíci a své žádosti může opakovat a pokaždé jí musí zaměstnavatel rodičovskou dovolenou poskytnout.
Nakonec ještě po skončení rodičovské dovolené můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna do 4 let věku dítěte. Toto volno však již není rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel ho poskytnout může, ale také nemusí, záleží na něm. Pokud byste ho ale potřebovala, můžete si o něj požádat.
JUDr. Eva Dandová, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
10. 1. 2010
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz