Kaloba_baner_965x100

MENSTRUAČNÍ PROBLÉMY - PŘÍRODNÍ LÉČBA

Autor: kolektiv autorů

Mezi nejčastějí potíže spojené s menstruací patří PMS (premenstruační syndrom), bolesti a silné krvácení. Víte, co při těchto problémech jíst a které bylinky nebo homeopatické prostředky mohou pomáhat?

Menstruacni_problemy_normal


PŘEDMENSTRUAČNÍ SYNDROM (PMS)

Příznaky předmenstruačního syndromu (PMS) se objevují v poslední třetině měsíčního cyklu a zvyšují se až do začátku měsíčního krvácení.

Fyzické problémy: trávící problémy, bolesti v podbřišku, přibývání na váze, oteklý obličej, svědění, bolesti hlavy a zad, sklon k oparům a kožním infekcím.

Psychické problémy: depresivní a agresivní nálady, neovladatelná chuť na jídlo, hlavně na sladké.

Příčiny

Příčiny předmenstruačních potíží nejsou ještě dostatečně objasněny. Je ale jisté, že postižené ženy mají porušenou rovnováhu estrogenu a progesteronu. Jsou totiž ženy, u kterých estrogen převažuje (ty trpívají často depresemi), a ženy, u kterých převažuje progesteron (ty zase trpí napětím v prsou a otoky). Co by pomohlo vyrovnat hladinu obou hormonů, zatím nevíme.

V každém případě určité psychické faktory, například narušený vztah k vlastnímu tělu, mohou příznaky zhoršit. Také dědičnost zde hraje svou roli. V jedné finské studii zjistili, že PMS trpí 70 % dcer, jejichž matky měly stejné potíže. V dřívějších dobách se diskutovalo o určitých stravovacích návycích (příliš mnoho živočišných tuků). Ale zdá se, že nápoje obsahující kofein - káva, čaj a nápoje jako je kola - zesilují příznaky nemoci.

Co při PMS pomáhá


Tip! Chlorella advance je 100% přírodní chlorella v BIO kvalitě z jihočínského ostrova Hainan. 


Vitamin B6 (pyridoxin)

Tento B-vitamin se podílí na tvorbě důležitých přenašečů (mediátorů) v nervovém systému. Nedostatek pyridoxinu snižuje tvorbu serotoninu, a to vede zase k typickým příznakům PMS (depresivní nálady, neudržitelná chuť na jídlo). Kromě toho je prokazatelné, že při nedostatku pyridoxinu jsou i bolesti v prsou značně silnější.

Větší množství vitaminu je v zrní, bramborách a luštěninách. Pamatujte, že kouření, hormonální antikoncepce a velká konzumace masa zvyšují potřebu pyridoxinu. V takových případech je vhodné užívat pyridoxinový preparát (stačí denní dávka 6 miligramů). Vhodný je také Pangamin s pupalkovým olejem.

Kyselina gama-linolenová

Zde se jedná o polynenasycenou kyselinu, ze které se v těle tvoří hormonální transportní látka, která mírní napětí v prsou a bolesti v podbřišku. Pacientky, které trpí předmenstruačními potížemi, přijímají mnohdy velmi málo kyseliny linolenové, protože jejich strava obsahuje mnoho nasycených a málo nenasycených tuků. K přírodním zdrojům mastné kyseliny patří semena brutnáku, lnu, konopí a pupalky. Kromě toho je tato důležitá kyselina i v angreštu a černém rybízu. Léčebná dávka je mezi 12-12,5 miligramy kyseliny gama-linoleové na kilogram tělesné váhy. To znamená, že žena, která váží 60 kg, by měla užívat 10-15 g (2 čajové lžičky) konopného oleje denně. Můžeme ale také doporučit oleje v kapslích, které se rozpustí teprve ve střevě, bez přímého přísunu kyslíku, protože kyslík způsobuje oxidaci vysokohodnotných olejů. První terapeutické výsledky se dostaví za 3 měsíce.

Vápník

Tento minerál má úzkou vazbu na hormonální hospodaření a psychiku. V neposlední řadě také proto, že se podílí na přenosu impulzů z jedné nervové buňky na druhou. Je zajímavé, že jak přezásobení, tak i nedostatečné zásobení vápníkem může náladu žen zhoršovat. Můžeme si naordinovat vápníkový preparát, ale protože jednostranné zásobování vápníkem může destabilizovat nanejvýš důležitou rovnováhu magnézia a vápníku, tím můžeme zvýšit riziko onemocnění krevního oběhu. Je proto daleko lepší, když se postaráme o přísun vápníku v pravidelných dávkách v našem jídelníčku: jezte více mléčných výrobků (bio-mléko s přirozeným obsahem tuku je zvláš bohatý zdroj vápníku), brokolici, zelené zelí, fenykl a špenát. Současně byste měla omezit spotřebu potravin zatížených fosfáty, protože omezují příjem vápníku. Ideální poměr vápník - fosfáty v potravě je 2 : 1. Kdo pije hodně slazených limonád a jí hotové pokrmy, sotva tohoto poměru dosáhne. Také kyselina oxalová ve špenátu, rebarboře, mangoldu a červené řepě a fytáty z müsli nebo ovesných vloček, blokují příjem vápníku. Pro vápníkovou bilanci je důležitý také vitamin D. Choďte denně alespoň na hodinu ven na denní světlo, dávejte přednost bio-mléku s přírodním obsahem tuku před mlékem odstředěným!

Magnézium (hořčík)

Zhodnocení tohoto minerálu stojí a padá s hormonem estrogenem. Nízké hodnoty estrogenu zhoršují zhodnocení minerálu, takže může dojít k jeho nedostatku, zatímco vysoké hodnoty estrogenu zvyšují jeho potřebu. V každém případě doporučujeme magnéziovou kúru. Odbornými studiemi bylo prokázáno, že přiměřené dávkování magnézia, 360 mg, pomáhá při kolísání nálad; a tento minerál kromě toho pomáhá také proti bolestem hlavy a křečím ve spodní části břicha.

Homeopatie

Pokud si mezi následujícími hlavními léky premenstruačního syndromu nenajdete "svůj" lék, navštivte lékaře homeopata.

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATII

WWW.BUDTEZDRAVI.CZ

 • Lachesis mutus 15 CH

Ženu trápí pocit překrvení v pánevní oblasti a bolesti prsou, pocit těžkých nohou. Mohou se objevovat bolesti hlavy nebo návaly v období přechodu. Po začátku menstruačního krvácení dochází ke zlepšení stavu.

Dávkování: 5 granulí denně počínaje 14.dnem menstruačního cyklu až do začátku menstruace.

 • Natrum muriaticum 15 CH

Žena má před menstruací velké váhové výkyvy - i 2 - 3 kg, stěžuje si na suchost vaginální sliznice av období menstruace může mít akné v obličeji. Celkově může mít skolny k depresím, citlivosti na sluneční záření, kopřivku nebo opary.

Dávkování: 5 granulí 1x denně.

 • Pulsatilla 15 CH

Lék vhodný pro dívky v pubertě, ale i pro dospělé ženy, které mají sklon ke křečovým žilám a chladné mramorované končetiny. První menstruace se většinou objevuje až po 15.roce věku a je nepravidelná. Žena má depresivní sklony, stav se výrazně zlepšuje utěšováním.

Dávkování: 5 granulí 1x denně.

Sepia officinalis 15 CH

Lék typický pro tmavovlasé ženy, které mívají pocit tíhy v podbřišku a časté bolesti v zádech. Doprovodné kožní obtíže: opary, ekzém (kolem úst), depresivní sklony (před menstruací pláče, nebo je naopak nadměrně fyzicky aktivní a uklízí). Všechny obtíže (fyzické i mentální) se zlepšují pohybem - např. tancem, cvičením.

Dávkování: 5 granulí 1x denně.

Bolesti v prsou:

 • Lac caninum 15 CH

Dávkování: 5 granulí denně počínaje 14.dnem menstruačního cyklu až do začátku menstruace.

 • Phytolacca decandra 9 CH

U žen pozorujeme nezhoubné zduření žláznaté tkáně prsu s bolestivostí, často po předávkování estrogeny. Potíže mohou vzniknout i u malých dětí při nadměrném požívání kuřecího masa, které obsahuje větší množství hormonů.

Dávkování: 5 granulí 1x denně.


Chuť na sladké

K typickým příznakům předmenstruačního syndromu patří také velké „chutě na sladké". Ptáme se, zda mlsat, nebo se pokusit odolat? Z psychologického pohledu je jistě lepší mlsání povolit, protože čokoládové bonbony zvednou náladu, pokud to uděláme s klidným svědomím. A k nadváze to přispěje méně, než si mnohé ženy myslí, neboť  jak víme, je dost žen, které zůstanou štíhlé i když jedí spoustu čokolády, protože mají dostatek pohybu a zdědily ten správný genotyp.

Zajímavosti

Kalifornský psychiatr Will Lewis se přimlouval za to, aby se v trestní obhajobě zavedly psychologické testy, které by stanovily, jestli ženy měly své „kritické dny", když spáchaly trestný čin. Vysvětloval: „Protože v době předmenstruačního syndromu byl trestný čin spáchán nevědomky." Za těchto okolností by ženy byly trestány jen podmíněně.

Komplexní uhlovodany v těstovinách chrání před poklesem nálad a neodůvodněnou agresivitou, které jsou typické při PMS.

Barvy mají velký vliv na vyplavování hormonů a psychiku a při PMS mohou být nápomocné. Žlutá povzbuzuje podvěsek mozkový, nejdůležitějšího producenta hormonů v těle. Fialová uklidňuje a tlumí agresivitu (ale při depresích by se neměla uplatňovat). Červená tlumí deprese a probouzí životní sílu (neměla by se ale nasazovat při agresivitě). Dbejte na to, aby vaše barvy dominovaly na šatech, na ložním prádle. Červené a žluté mohou být i potraviny na talíři.


NAŠE RADY

 • Jezte více komplexních uhlovodanů, např. banány, celozrnné výrobky, brambory a těstoviny a méně živočišných tuků. Vyhýbejte se nízkotučným mléčným výrobkům, protože ty obsahují jen málo vitaminu D! Zredukujte svůj příjem masa a salámů.
 • Nepijte nápoje jako kola nebo jiné slazené nápoje, a nejezte hotové pokrmy! Pijte méně kávy! Pokud snídáte müsli, posypejte si ho bohatě lněnými semínky. Ke snídani si dejte raději vejce nebo chléb se sýrem, abyste zlepšila příjem pyridoxinu, vápníku a magnézia.
 • Zkuste nejméně 4 měsíční magnéziovou kúru. Současně užívejte 1-2 čajové lžičky lněného, nebo konopného oleje.
 • Užívejte brutnákové kapsle nebo kapsle s pupalkovým olejem.

SILNÉ KRVÁCENÍ A BOLESTI

Při silném krvácení spotřebujete během dne více než 6 vložek nebo tamponů. Je často doprovázeno křečovitými bolestmi v podbřišku.

Možné komplikace: plíživá chudokrevnost s oslabenou koncentrací a krevním oběhem.

Příčiny

Biologickou příčinou může být nezvyklá tvorba děložní tkáně, kolísání hladiny hormonů stejně jako různé antikoncepční prostředky (nitroděložní tělísko, tablety). Klíčová látka pro menstruační potíže je prostaglandin. Tato látka, podobná hormonu, se tvoří všude v těle mimo jiné i z kyseliny arachidonové, která je v mase a v úhoři.
Často také přispívají psychické faktory, protože žádný ženský fenomén v historii nebyl tak „prokletý" jako menstruace. Dnes se už hodně na těchto předsudcích změnilo, stále však ještě mnoho žen menstruaci stydlivě zamlčuje. Následkem toho je pak tělo fyzicky i psychicky přetěžováno a reaguje menstruačními potížemi.

Co při menstruaci pomáhá

Flavonoidy

Tyto sekundární rostlinné látky brzdí produkci prostaglandinu, který hraje při vzniku bolesti podstatnou roli. Flavonoidy jsou především v salátě, jablkách, švestkách, bobulovitém ovoci, červeném zelí, a ústřicích. Dotyčné potraviny se musejí konzumovat ve velkém množství, aby byl efekt znatelný. Existuje i další možnost - můžeme si z těchto potravin vylisovat šávu a použít ji vnitřně i zevně (k promasírování spodní části břicha).

Magnézium (hořčík)

Hraje rozhodující roli při stavech napětí v krevních cévách, pokožce a děloze. Je to protihráč vápníku a brzdí přehnané projevy stresu.
Nedostatek magnézia bývá u žen často spojován s menstruačními potížemi. Dbejte tedy na to, aby bylo ve vaší stravě denně magnézium dostatečně zastoupeno: snězte denně 2 čajové lžičky mléčného cukru (laktózy), protože ten zlepšuje trávení magnézia. Ideální kombinaci mléčného cukru a magnézia řeší tablety obsahující magnézium lacticum z lékárny. Pozor na případné alergie na mléčný cukr!
Posypávejte si pokrmy pšeničnými klíčky a zredukujte ve své stravě živočišné tuky, protože ty zase magnéziovou bilanci pokazí.

Rybí tuk

Jeho mastné kyseliny pomáhají snižovat hladinu kyseliny arachidonové a tím zabraňují tvoření prostaglandinu, který vyvolává bolesti a záněty. K nejúčinnějším rybám patří makrela, sleď, losos a sardinky. Naproti tomu není vhodný úhoř, protože jeho maso obsahuje mnoho kyseliny arachidonové. Kdo nemá rád ryby, může nahradit potřebu rybího tuku kapslemi s rybím olejem. Dávkování: 3-5 mg oleje denně.

Vitamin B6 (pyridoxin)

Vitamin B6 hraje rozhodující úlohu v našem hospodaření s vodou. Nedostatek pyridoxinu vede k zesílenému ukládání vody, což může vést mimo jiné k pocitu napětí v hrudníku. Velké množství vitaminu je v kvalitních zrnech, bramborách a luštěninách. Nezapomeňte, že kouření a užívání antikoncepčních pilulek podstatně zvyšuje potřebu pyridoxinu.

Vitamin E

Je to přirozený blokátor bolesti, protože povzbuzuje vyplavování vlastních tělesných opioidů, endorfinů. Také tiší krvácení a zabraňuje zánětům. V jedné studii univerzity v Teheránu pomáhal při menstruačních potížích podobně jako známý lék Ibuprofen, a kromě toho také krvácení bylo podstatně menší. Denní dávky vitaminu byly ostatně dost vysoké - 400 IU (mezinárodní jednotky) denně. Takových množství se dá dosáhnout jen příslušnými preparáty, ale tyto léky by se neměly podávat déle než dva měsíce, protože vitamin E je ve vodě nerozpustný a v případě předávkování ho naše tělo jen tak nevyloučí. Ideální volbou je, pokud použijete kombinovaný preparát vitamin E s magnéziem (protože magnézium pomáhá při menstruačních potížích), užívejte dle návodu.

Chladivé barvy na stůl

Barvy mají velký vliv na naši náladu i na naše tělesné napětí, jejich vliv je o to větší, když se dostanou ústy do našich vnitřností. Při silném menstruačním krvácení doporučujeme barevné tóny, které v nás zanechávají ochlazující dojem. Patří k nim fialová a modrá. Noste během menstruace fialové a modré oblečení, užívejte fialové ložní prádlo. Velmi účinné je i 20 minutové ozařování modrým světlem. Měli byste jíst v této době takto zbarvené potraviny - červené zelí, červenou řepu, švestky, borůvky a červeno-fialové vinné hrozny.


Účinné kombinace bylinek

Mochna husí, heřmánek

Tato směs pomáhá při menstruačních potížích.
Smíchejte 2 díly mochny husí a díl heřmánku. Spařte 2 čajové lžičky směsi vařící vodou, přikryjte, a nechejte 10 minut luhovat, nakonec přeceďte. Měli byste pít 3 šálky denně. Začněte s touto kúrou 3 dny před očekávanou menstruací.

Řebříček, dubová kůra, mochna nátržník

Osvědčená směs starých lékárníků proti příliš častému a silnému a nepravidelnému krvácení. Všechny tři léčivé byliny se smíchají ve stejném poměru.

Příprava čaje:
polijte 1 polévkovou lžíci směsi 1 šálkem vařící vody.
Pijte 2 šálky denně nejméně po dobu 3 měsíců.

Řebříček a měsíček

Čaj je vhodný jako první pomoc při záchvatech bolesti při menstruaci. Smíchejte obě byliny stejným dílem, polévkovou lžíci směsi polijte 1 šálkem vařící vody, přikryjte a nechejte 10 minut luhovat, pak přeceďte.

Výše uvedené bylinky seženete v bylinkářských obchodech, někde vám směs podle vašich požadavků i namíchají.


Homeopatie

Vydatnější menstruační krvácení

 • Arnica montana 9 CH

Při menstruaci ženu trápí pocit rozbolavělosti a zhmoždění. Je mrzutá, lhostejná, nervózní. Nesnese bolest, celé tělo je přecitlivělé - má strach z doteku. Tvrdí však, že jí nic není a chce být sama.

Dávkování: po dobu menstruace a ještě 1 - 2 dny po ní 2-3krát denně 5 granulí.

Dlouhotrvající menstruace s tmavou krví

 • China 9 CH

Ženu trápí bledost, únava, slabost. Následkem vydatného krvácení může mít také závratě, sluchové přeludy. Celkově je žena apatická, lhostejná, rozmrzelá, malomyslná.

Dávkování: 5 granulí 1x denně.

Bolestivá menstruace - léky akutních bolestí

 • Colocynthis 9 CH

Při menstruaci nebo před ní žena popisuje vrtavé, nejčastěji levostranné bolesti ve vaječnících, které mají náhlý začátek a konec, tlak a teplo bolestem ulevuje. Při velkém neklidu pomáhá stočení do klubíčka. Potíže se mohou objevit po rozčilení nebo po urážce.  Žena má sklon ke korpulentnosti, je extrémně podrážděná.

Dávkování: 5 granulí opakovaně dle potřeby, při zlepšení stavu postupně vysadit.

 • Cuprum metallicum 9 CH

Žena popisuje křečovité stahy dělohy a křeče v celém břiše. Bolesti jsou prudké, stahující a přerušované, stupňují se pohybem a dotykem. Průvodními znaky jsou bledost tváří s kruhy pod očima a namodralými rty (při křečích), zimomřivost, snížený tlak.

Příčinou křečí může být potlačená menstruace po koupeli ve studené vodě. Pokud se používají klasické léky proti bolestem, umožňuje lék Cuprum metallicum snížit jejich terapeutické dávky a zmírnit vedlejší účinky analgetik.

Menstruační bolesti mohou být reakcí organismu na chemické léky nebo nitroděložní tělíska s obsahem mědi. U některých mladých žen se několik dní po zavedení nitroděložního tělíska s obsahem mědi objeví prudké bolesti břicha. Je prokázáno, že měď z nitroděložního tělíska po 2-3 letech úplně vymizela a byla metabolizována. Tento sklon ke křečím je přisuzován tomuto jevu u osob zvláště citlivých na měď.

Dávkování: 5 granulí 2-4krát denně.


Zajímavosti

Pozor! Menstruační krev má červenou až tmavočervenou barvu a nesráží se. Pokud se v ní objeví sraženiny nebo chuchvalce, je nutné lékařské vyšetření. Navštivte lékaře i tehdy, máte-li nesnesitelné křeče, nebo nadprůměrně silné krvácení. Také nevysvětlitelná krvácení uprostřed cyklu jsou případ pro gynekology. Nenechejte se ale ukvapeně přemluvit k hormonální terapii.

Stále ještě panuje názor, že káva může zesílit menstruační potíže. Vědecké podklady pro to ale neexistují.

Snězte denně jedno neoloupané jablko, pomůže upravit menstruační potíže.Při menstruačních potížích jezte lehkou, nefermentovanou stravu.

Při menstruačních potížích předepisují lékaři někdy železité preparáty, protože se jedná o větší ztrátu krve.


NAŠE RADY

 • Jezte více ryb, (ale žádného úhoře), méně masa a salámů.
 • Posypávejte si své pokrmy pšeničnými klíčky.
 • Vyzkoušejte kombinovaný preparát vitaminu E s magnéziem a dodržujte předepsané dávkování (abyste se nepředávkovali vitaminem E).
 • Snězte denně 1 neoloupané jablko. Užívejte denně 1-2 čajové lžičky mléčného cukru.
 • Místo bílého chleba jezte celozrnný chléb.

Zdroj:

Kniha:

JAK SE LÉČIT VHODNOU STRAVOU - Jorg Zittlau (Computer Press)

a

POZNÁVÁME HOMEOPATII - MUDr. Kateřina Formánková, MUDr. Miriam Kabelková, MUDr. Ilona Ludvíková (Grada)

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 13.1.2010


Související odkazy:

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359