Asekol_cervene_k_965x100px__04

STYK DÍTĚTE S PROBLEMATICKÝM OTCEM

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Ivana Mikulášková

DOTAZ Z PORADNY - Bývalý manžel bydlí v jiném městě. Soudně určený styk se synem má ob víkend odpoledne. Styku téměř nevyužívá, syna navštěvuje asi 2x ročně, vždy mimo dobu určenou soudem, zavolá den předem. Zatím jsem toto tolerovala a styk podporovala.
Náš vztah se ale zhoršil (asi pod vlivem jeho nové přítelkyně). Bývalý manžel přestal platit před půlrokem výživné, hrubě mi vyhrožuje, tak jsem mu oznámila že styk se synem bude jen v době určené soudem. Ve velké zimě, nebo bude-li syn nemocný (je velmi často) jsem opět ochotna nechat ho se synem v mém bytě, nikoliv však jeho přítelkyni, nebo kamarády, které s sebou někdy vozí. Dále bych kvůli vyhrožování chtěla omezit svůj kontakt s ním - tudíž by dítě předal otci někdo jiný. Zajímalo by mě, zda tím budu nějak porušovat soudní rozhodnutí, jak se chovat v případě nemoci dítěte, zda o celé situaci informovat sociální odbor?
Manžel chce žádat o syna na celý víkend. Mohu v případě soudu nechat zjistit údaje o otci a požadovat postupný styk nebo plnění současného styku před rozšířením, případně dozor sociálního odboru? Nejsem vůbec proti styku otce a dítěte, ale mám obavy.


Z POHLEDU PRÁVNÍKA:

Pokud otec nedodržuje termíny styku, jak byly upraveny rozsudkem, můžete podat sama návrh na změnu úpravy termínů styku, ve kterém popíšete současnou situaci a uvedete svůj návrh, v jakých termínech by měly kontakty probíhat. Pokud by návrh podal bývalý manžel, napište všechny tyto skutečnosti do písemného vyjádření. Zejména pokud by otec požadoval rozšíření termínů styku na celý víkend, uveďte, že otec nevyužívá ani termíny upravené stávajícím rozsudkem a dále popište okolnosti, proč syn otce téměř nezná, jak uvádíte. V rámci písemného vyjádření, případně následně v průběhu soudního řízení uveďte také vaši představu rozsahu návštěv, což může být i postupné rozšiřování či dohled orgánu péče o děti, či jiného zařízení.
Pokud jde o předání syna otci, není rozhodné, kdo otci syna předá, je však nutné, abyste předání v soudem stanoveném termínu zajistila a aby předání proběhlo řádně.
Ohledně bydliště a zaměstnání otce, tyto skutečnosti by měl soud v rámci soudního řízení prověřovat. Pokud by tak neučinil, resp. neučinil tak dostatečně, můžete tuto skutečnost sama výslovně v rámci dokazování navrhnout.
Ve vaší současné situaci by bylo vhodné, abyste se spojila s pracovnicí orgánu sociálně-právní ochrany dětí v místě vašeho bydliště a o současné situaci ohledně průběhu styků otce se synem ji informovala. V případě soudního řízení bude pracovnice účastníkem jako tzv. kolizní opatrovník vašeho syna.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:

Pokud je styk upravený soudem, měli by oba rodiče dodržovat rozsudek a to ve všech jeho ustanoveních - termín styku, délka styku, místo předávání dítěte, příprava dítěte na styk, event. účast jiných osob při předání nebo při celém styku, když jde o styk takto upravený soudem.

Kdo nedodržuje, vystavuje se nebezpečí sankce. Druhý rodič se může domáhat styku tzv. výkonem rozuhodnutí. V praxi jde o pokutování rodiče, který zmařil styk až po předání dítěte ke styku za účasti soudního exekutora.

Pokud je společná vůle - shoda rodičů, může styk probíhat bez rozsudku nebo nad jeho rámec a jsou možná vylepšení v zájmu dítěte. Musí ale být shoda obou.

Když rozsudek o úpravě styku přestal vyhovovat, lze se domáhat vydání jiného rozsudku - při změně poměrů účastníků. Musí být podán nový návrh na soud.

Kromě toho, že rodiče zvolí cestu soudní úpravy styku, je zde ještě možnost styk a jeho pravidla upravit mimosoudní dohodou, kterou dělají orgány SPOD nebo advokáti, zařízení poskytující služby na úseku SPOD nebo odborníci v poradnách, centrech pro děti.

Mimosoudní dohodu lze sepsat i na OSPOD, když je zde volná kapacita - musíte se domluvit, že vám OSPOD tuto záležitost pomůže vyřídit.

Při soudní úpravě je problematické upravit styk tak, aby probíhal pod dohledem - kuratelou jiné osoby, když není druhou osobou rodič sám. Nejde totiž uložit povinnost zúčastnit se styku jiné osobě, než je účastník řízení. Lze ale např. rozhodnout, že styk bude probíhat v komplikovaných případech na odborném pracovišti, ale to se musí s tímto pracovištěm projednat předem a musí se ctít jeho provozní doba.

Soud při řízení o úpravě styku prověřuje podmínky ke styku - kde se dítě bude stýkat a jak to tam vypadá.

Doporučuji konzultovat problémy na orgánu SPOD - podle trvalého bydliště dítěte a pak učinit kroky k tomu, aby styk fungoval. Je třeba mít na zřeteli i to, že dítě má právo na pravidelný kontakt s oběma rodiči. Nejde tedy o libovůli rodiče, zda styk umožní, ale o to, aby zajistil, že bude respektováno právo dítěte na styk s rodičem, u kterého není ve výchově a péči.

Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko, http://www.blansko.cz/urad/odbory/socialni/ospo-ochrana-deti.php


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359