NÁROK VNUKA NA BYT PO DĚDOVI
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Jsem studentem VŠ (20 let) a můj děda mi nabídl, že na mě přepíše panelový byt 2+1, který již nevyužívá a má tam jen trvalé bydliště - bydlí na chalupě. Je možnost mě napsat do bytu - měl bych tam tedy tvalé bydliště a normálně tam bydlel a nebo je nutná nějaká doba, kdy bych tam musel být přihlášený spolu s ním a po uplynutí této doby by se mohl on odhlásit? Abych o byt nepřišel? Nejsem si jistý, jestli se jedná o státní nebo družstevní byt.
Pokud by se jednalo o družstevní byt, mohl by jej váš dědeček převést na vás smlouvou o převodu členských práv a povinností v družstvu. Pokud by jej takto na vás nepřevedl, nadále by byl členem družstva s právem nájmu bytu bez ohledu na to, zda byt užívá nebo ne. Pouze v případě úmrtí dědečka by tato členská práva připadla do dědictví a byt by přešel na dědice.
Vzhledem k tomu, že v dotazu píšete o „pořadníku města", bude se jednat spíše o tzv. státní, resp. obecní byt. Pokud si tímto nejste jist, můžete zjistit na katastru nemovitostí, kdo je vlastníkem bytu, zda město nebo nějaké bytové družstvo.
V případě, že se tedy jedná o nájem bytu ve vlastnictví města, řeší tuto situaci ustanovení občanského zákoníku o přechodu nájmu bytu. V tomto ustanovení se hovoří o případu smrti nájemce, vztahuje se však i na případy trvalého opuštění domácnosti nájemcem. Podle tohoto ustanovení platí:
(1) Jestliže nájemce zemře a nejde-li o byt ve společném nájmu manželů, stávají se nájemci (společnými nájemci) jeho děti, rodiče, sourozenci, zeť a snacha, kteří prokáží, že s ním žili v den jeho smrti ve společné domácnosti a nemají vlastní byt.
(2) Nájemci (společnými nájemci) se stávají také vnuci nájemce a ti, kteří pečovali o společnou domácnost zemřelého nájemce nebo na něho byli odkázáni výživou, jestliže prokáží, že s ním žili ve společné domácnosti nepřetržitě alespoň po dobu tří let před jeho smrtí a nemají vlastní byt. Jde-li o vnuky nájemce, může soud z důvodů zvláštního zřetele hodných rozhodnout, že se stávají nájemci, i když soužití ve společné domácnosti s nájemcem netrvalo tři léta. Jde-li o osoby, které nájemce do bytu přijal až po sjednání nájemní smlouvy, vztahuje se na tyto osoby ustanovení věty první pouze tehdy, jestliže se na tom nájemce a pronajímatel písemně dohodli; to neplatí, jde-li o vnuky nájemce.
Na vás se tedy vztahuje odstavec druhý. Dědeček vám tedy může umožnit užívání bytu i bez písemné dohody s pronajímatelem. Je však nutné, aby vás řádné nahlásil jako další osobu užívající byt pro účely účtování služeb za užívání bytu. Nájem bytu by na vás mohl přejít nejdříve po třech letech užívání bytu formou společné domácnosti s dědečkem. Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR je třeba, aby soužití v bytě s nájemcem mělo charakter trvalosti. Soužití se považuje za trvalé, jestliže tu jsou objektivně zjistitelné okolnosti svědčící o souhlasném úmyslu nájemce bytu a osoby s ním v jeho bytě žijící, žít v trvalém životním společenství. Nestačí, aby taková osoba nájemce jen občas navštěvovala, poskytovala mu přechodnou nebo příležitostnou pomoc v domácnosti nebo aby dokonce byla v nájemcově bytě pouze hlášena k trvalému pobytu. Soužití lze považovat za trvalé, jestliže tu jsou objektivně zjistitelné okolnosti, které svědčí o úmyslu vést takovéto životní společenství. Společné uhrazování nákladů na životní potřeby lze charakterizovat jako hospodářské soužití, při němž osoby společně hospodaří se svými příjmy, nejsou přesně oddělovány finanční prostředky a nerozlišuje se, kterých věcí v domácnosti smějí tyto osoby užívat.
Společná domácnost musí být vedena v bytě, k němuž má dojít k přechodu nájmu.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
25.1.2010
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz