RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ A VÝŠE DŮCHODU
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Dle nového znění zákona musí být s odchodem do důchodu ve věku 65 let odpracováno 35 let. Bohužel prodloužením doby mi tam spadá i rodičovská dovolená, i když jen na dva roky. Jaká výše příjmu mi bude započítávána na důchod, když se teď nic neplatí? Přijde mi to nespravedlivé, pokud bych kvůli tomu měla mít nižší důchod. Je vhodné si v tuto dobu platit dobrovolné sociální pojištění? Budou ty 2 roky, či případně 4 roky, pokud budu mít další dítě, velkým rozdílem ve výši důchodu? Co byste mi doporučili?
Okruh osob, které jsou povinny platit pojistné za účelem sociálního zabezpečení vymezuje § 3 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, kde je taxativně uvedeno, kdo je poplatníkem pojistného. Povinnost platit si pojistné na sociální zabezpečení tudíž nemáte. Ve Vašem případě se tedy jedná o § 5 odst. 1 písm. r), podle něhož jsou pojištění účastny osoby pečující osobně o dítě ve věku do čtyř let.
Problematiku doby pojištění a náhradní doby pojištění upravuje taktéž zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění (zdp), kde v § 12 odst. 1 je péče o dítě ve věku do čtyř let vymezena jako náhradní doba pojištění, přičemž podle odst. 2 se pro vznik nároku na důchod tato doba hodnotí stejně jako doba pojištění. Podmínkou pro to, aby se tato doba účasti na pojištění hodnotila jako náhradní doba pojištění, je, že doba pojištění trvala alespoň jeden rok.
Podotýkáme však, že ke dni vzniku nároku na starobní důchod je třeba získat potřebnou dobu pojištění a též dosáhnout stanovený důchodový věk podle § 32 zdp. Výši důchodu zároveň ovlivňuje i výše příjmů (vyměřovacích základů, na něž si případně pojištěnec hradí pojistné) dosažených v rámci rozhodného období. Toto období bude v budoucnu třicetileté a při stanovení výše dávky se pochopitelně negativně projeví jakákoliv pauza. V případě, že do rozhodného období zasahují náhradní doby pojištění (ve Vašem případě doba péče o dítě do 4 let věku), jedná se o vyloučenou dobu, podle § 16 odst. 5 zdp. Jsou-li v rozhodném období vyloučené doby, snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, takže fakticky nedochází k rozmělňování příjmů pojištěnce, a tím ani k negativnímu ovlivnění budoucího důchodového nároku.
Dojde li k souběhu účasti na dobrovolném důchodovém pojištění s dobou péče o dítě ve věku do čtyř let započitatelnou pro budoucí důchodové nároky, pak se jeví úhrada pojistného na dobrovolné důchodové pojištění jako nadbytečná.
V případě, že budete potřebovat bližší a podrobnější vysvětlení, doporučujeme obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení příslušnou podle místa trvalého bydliště.
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
25.1.2010
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz