Asekol_cervene_k_965x100px__04

NOVÁ VÝŠE MATEŘSKÉ, VLIV NEMOCENSKÉ NA VÝPOČET MATEŘSKÉ (PPM)

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ

DOTAZ Z PORADNY - 5.1.2010 jsem nastoupila na nemocenskou. Vypadá to, že na ní budu až do nástupu na mateřskou dovolenou (12.6.2010), termín porodu mám 24.8.2010. Od dnešního dne do 12.6.2010 by to mělo být 159 dní. Poměrně mě zděsilo, že jsem se na webových stránkách MPSV dopočítala, že při mém denní vyměřovacím základě 16 490,-, budu pobírat nemocenskou 7482,- měsíčně a mateřská mi vyjde (pokud budu po celou dobu na nemocenské) 5880,- měsíčně a pokud na nemocenské nebudu tak 8204,- měsíčně, což je rozdíl přes 2000,-! Možná počítám špatně, ale mateřskou budu mít v každém případě o 50% menší než nynější plat?


V případě rizikového těhotenství může lékař uznat pojištěnku práceneschopnou k výkonu dosavadního zaměstnání. Nemocenské se v takovém případě poskytuje až do doby nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.

Výše nemocenského za kalendářní den činí od 1. 1. 2010 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu po celou dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti. Redukční hranice činí od 1. 1. 2010 791 Kč (první redukční hranice), 1 186 Kč (druhá redukční hranice) a 2 371 Kč (třetí redukční hranice). Pro výpočet nemocenského se denní vyměřovací základ upraví tak, že do první redukční hranice se počítá 90 % denního vyměřovacího základu, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.

Příklad: Měsíční plat činí 16 490 Kč. DVZ = 16 490 Kč * 12/365 = 543 Kč (zaokrouhleno na celé koruny nahoru). DVZ pro NEM po redukci = 90 % z 543 Kč = 489 Kč. Výše nemocenského činí 60 % z 489 Kč = 294 Kč/den (zaokrouhleno na celé koruny nahoru). Tento výpočet je však třeba chápat pouze jako orientační. Bližší informace lze také nalézt na našich internetových stránkách www.cssz.cz nebo na stránkách MPSV (Kalkulačka pro výpočet dávek nemocenského pojištění).

Výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den činí taktéž 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Výše PPM tedy činí 294 Kč/den stejně jako výše nemocenského.

Dále k Vašemu dotazu uvádíme, že denní vyměřovací základ se pro výpočet dávek nemocenského pojištění stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Jsou-li v rozhodném období vyloučené dny, za které se považují mimo jiné i dny trvání dočasné pracovní neschopnosti, snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období.

Lze tedy zjednodušeně říci, že pokud budete před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství pobírat nemocenské z důvodu rizikového těhotenství, nemá tato skutečnost významný vliv na výši peněžité pomoci v mateřství.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz

25.1.2010


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359