Kaloba_baner_965x100

PŘÍRODNÍ LÉKÁRNA - "CIZINKY" Z DALEKÝCH KRAJŮ

Autor: Mgr. Pavla Kurková

ZA HRANICEMI ROSTE...Acerola, Nopal, Kustovnice, Ashwagandha. Dnes už není problém získat byliny i z jiných, vzdálených kontinentů, a tak se domácí rejstřík fytoterapie s úspěchem rozšiřuje.

Lycium-chinense-kustovnice-cinska-goji_normal

Foto: Lycium chinense - kustovnice čínská, goji;

převzato z: www.zahradnictvikrulichovi.cz


Tyto „cizinky" mohou výborným způsobem pomoci v prevenci či léčbě různých onemocnění. Ale buď jste se s nimi ještě vůbec nesetkali, nebo o nich máte tak málo informací, že vůbec netušíte, jak je lze použít. Nechte se tedy inspirovat následujícími řádky...

Acerola (Malpighia punicifolia)

Hledáte kvalitní přírodní zdroj vitaminu C? Roste sice v suchých lesích jižní a střední Ameriky, ale nic nebrání tomu, abyste plody aceroly vyzkoušeli hned. Obsahují totiž velké množství „céčka" (asi 100x více než pomeranče) a k tomu navíc i minerální látky, jako je například vápník, hořčík, železo, dále pak kyselinu listovou, rutin, hesperidin a vitaminy (A, B1, B2, B3, B6).
Díky těmto vlastnostem pomáhá „antilská třešeň" našemu tělu při přechodné únavě (u změn ročního období na jaře či na podzim), stimuluje imunitní systém proti chřipkám, virózám a samozřejmě slouží i jako antioxidant ničící volné radikály a zpomalující stárnutí organismu. Trápí-li vás onemocnění ORL (rýma, záněty nosohltanu, středního ucha, dutin, hlasivek, hrtanu, průdušek), nezapomeňte doplnit léčbu právě o acerolu. Záněty rychleji ustoupí a podpoříte vlastní obranyschopnost v boji s viry či bakteriemi. Kde by acerola také rozhodně neměla scházet? V jídelníčku osob, které jedí málo ovoce, zeleniny, dále u kuřáků potřebujících zvýšené množství vitaminu C a v neposlední řadě u nastávajících maminek a u dětí.

Nopal (Opuntia streptacantha)

Zavítáte-li na venkovský trh v Mexiku, určitě si budete moci zakoupit čerstvě nasbírané plátky nopalu. Asi vás překvapí, když se dozvíte, že nopal je kaktus. Již staří Aztékové ho považovali za posvátnou rostlinu. Ostatně, jeho plody jsou nejen chutné, ale i nesmírně bohaté na živiny. Obsahují většinu nezbytných vitaminů (A, B1, B2, B3, C) a minerálů (vápník, hořčík, draslík, železo), kvalitní bílkoviny a aminokyseliny včetně jedenácti esenciálních, které si náš organismus nedokáže sám vyrobit. Důležitý je i vysoký obsah vlákniny a flavonoidů působících jako antioxidanty proti negativnímu účinku volných radikálů.
Výjimečná schopnost nopalu omezuje vstřebávání sacharidů v trávicím traktu, což má pozitivní vliv na jejich hladinu v krvi. Zároveň podporuje zvýšení citlivosti tkání na inzulin, pomáhá zlepšit výživu jater (regeneruje tento orgán i po žloutence a mononukleóze) a slinivky, tedy orgánů, které hrají zásadní roli v metabolismu cukrů. Podílí se na snížení škodlivého LDL cholesterolu (výzkumy ukazují, že až o 33 %), což je přínos pro celý kardiovaskulární systém. Užívání nopalu ocení i náš trávící systém, neboť rostlinné slizy upravují vylučování žaludečních šťáv, chrání sliznice trávicího traktu a napomáhají k léčbě žaludečních vředů. U střev pak přispívá ke zdravé mikroflóře, zabraňuje nadýmání, plynatosti a zácpě.
Nopal dokáže v trávicím traktu příznivě ovlivnit nejen vstřebávání cukrů, ale i tuků a tím snižuje energetickou hodnotu přijímaných potravin. Vysoký obsah vitaminů a minerálů dodává organismu potřebnou energii a zaručuje, že při hubnutí nedochází k podvýživě nebo nadměrné únavě. Pokud jste někdy drželi dietu, objevovala se u vás možná i psychická nepohoda. A právě látka zvaná berberin (alkaloid - jed, který v malých dávkách léčí) obsažená v nopalu zmírňuje rozladění, deprese, snižuje úzkost a posiluje organismus proti stresu. Nopal by tedy rozhodně měli vyzkoušet diabetici, osoby, které mají potíže s trávením, s vysokou hladinou LDL cholesterolu a s nadváhou. Nemusí kvůli tomu cestovat do střední Ameriky, stačí si pořídit kapsle se sušeným práškem.

Kustovnice čínská - goji (Lycium chinensis)

Čínská a tibetská medicína po staletí doporučuje jako zdroj dlouhověkosti goji, o jejichž užívání padla první zmínka již kolem roku 100 našeho letopočtu. Červené plody rostou na keřích úrodných půd himalájského podhůří. Kustovnice obsahuje 18 druhů aminokyselin (včetně všech 8 esenciálních) a 21 stopových prvků (například zinek, železo, měď, vápník, selen). Mezi jinými i germanium (vzácný polokovový prvek), které se v potravinách vyskytuje velmi zřídka a působí proti rakovinovým buňkám. Goji je také bohatým zdrojem karotenoidů (betakarotenu má více než mrkev), vitaminu C (více než pomeranče), B1, B2, B6, E. Unikátní skupina lycium polysacharidů likviduje volné radikály, zpomaluje stárnutí organismu, posiluje imunitní systém a stimuluje hypofýzu k vylučování růstového hormonu.
V tradiční čínské medicíně jsou goji považovány za léčebnou potravinu podporující dlouhověkost, sílu a sexuální potenci.
Příznivě působí na funkci jater, ledvin, střev, zlepšují krevní obraz a využívají se při léčbě lupénky. Moderní výzkumy čínských vědců ukázaly, že kustovnice udržuje a podporuje harmonický buněčný růst. Slibné výsledky prokazuje i při obnově poškozené DNA. Kustovnice dále reguluje menstruační cyklus, pomáhá při podrážděnosti, nervozitě a omezuje vznik bolestí hlavy. Podílí se na snížení vysokého krevního tlaku, nadměrné hladiny LDL cholesterolu a tuků v krvi. Za vyzkoušení určitě stojí doplnit jídelníček o goji v případě problémů se zrakem - rozmazaným či slabým viděním, světloplachostí, šeroslepostí a při akutním zánětu spojivek. Plody jsou přirozeným zdrojem energie pro sportovce, těžce pracující, oslabené, nemocné a starší osoby.
Goji konzumujeme buď samotné (chutná podobně jako brusinky nebo šípky), nebo je přidáváme do cereálií, müsli, jogurtu, přesnídávek, kaší či ovocných koktejlů.
Stejně tak můžeme plody zalít studenou vodou, nechat je vyluhovat přes noc a poté pít připravený macerát během dne (vyluhované plody samozřejmě také sníme).

Ashwagandha (Withania somnifera)

O této subtropické rostlině s trochu krkolomným názvem můžeme bez nadsázky říci, že působí přímo blahodárně na centrální nervovou soustavu. Zvyšuje její výkon, odolnost vůči stresu, při studiu zlepšuje koncentraci, schopnost učení a zapamatování si, tudíž může přispět k lepším výsledkům u studentů a duševně pracujících osob. Stejně jako umí povzbudit, dokáže také zklidnit při nervové podrážděnosti, regulovat změny nálad (například u žen v klimakteriu, při premenstruačním syndromu), působit proti depresím, nespavosti a při odvykací kúře u léků na spaní.
Zpomaluje proces stárnutí díky antioxidačním schopnostem a detoxikací jaterních buněk. Pro své vlastnosti funguje i jako výborné geriatrikum, kdy posiluje fyzickou a duševní kondici starých lidí. Ve fytoterapii je pak součástí léčby senilní demence, která doprovází těžší formy sklerózy a Alzheimerovu chorobu. Tradice použití ashwagandhy sahá do Indie, kde byla odjakživa součástí tamní medicíny - ajurvédy. Odtud doputovala až k nám a my ji můžeme aplikovat v podobě kapslí se sušenými, na prášek mletými kořeny, dále jako čaj nebo ajurvédskou kávu.

Mgr. Pavla Kurková - fytoterapeutka, aromaterapeutka

Další informace najdete také na:

www.bylinarstvi-korenarstvi.cz

Zdroj:

Časopis MOJE ZDRAVÍ, duben 2009,

na AZ RODINA.cz zveřejněno 29.1.2010

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359