Asekol_cervene_k_965x100px__04

TĚHOTNÁ POBÍRAJÍCÍ PPM Z UKONČENÉHO PP. JAK JE TO SE ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍM A ZÁPOČTOVÝM LISTEM.

Autor: odpověď - JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - Měla jsem smlouvu na dobu určitou do 30.11 2009. Byla jsem ale na neschopence od 2.6 až do 6.12. 2009 a hned jsem plynule přešla na PPM. Termín porodu mám 17.1. 2010. Mám změnu hlásit na svojí pojišťovně? Kdo za mě platí zdravotní pojištění od 6.12.? Má mi dát zaměstnavatel k 6.12.2009 zápočtový list?


Související předpisy:
§ 191, 195, 196, 313 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
§ 7, 10 zákon č. 48/ 1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění

Odpověď:
Počínaje dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen "PPM") je za vás plátcem pojistného na všeobecné zdravotní pojištění stát. Vyplývá to z § 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Podle odstavce 1 písm. d) je stát plátcem pojistného za ženy na mateřské dovolené a rodičovské dovolené a ženy pobírající PPM. Protože váš pracovní poměr skončil, nemůžete čerpat mateřskou dovolenou, která je překážkou v práci podle § 191 a 195 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen "ZP") a přichází proto v úvahu jen u zaměstnankyně. Stát je za vás plátcem pojistného jako za ženu pobírající PPM. Předpokládám, že po ukončení podpůrčí doby budete pobírat rodičovský příspěvek (opět nelze hovořit o rodičovské dovolené. ledaže byste mezitím nastoupila do zaměstnání a pak požádala o rodičovskou dovolenou). Po dobu pobírání rodičovského příspěvku bude opět plátcem pojistného stát, a to podle § 7 odst. 1 písm. c) citovaného zákona. Pokud byste pobírala rodičovský příspěvek a současně měla příjem ze zaměstnání, byl by plátcem pojistného stát, ale i vy a zaměstnavatel. Vyměřovacím základem pro pojistné placené vámi a zaměstnavatelem by byla skutečná výše příjmu ze zaměstnání. Oznamovací povinnost plátců pojistného vůči zdravotní pojišťovně upravuje § 10 uvedeného zákona. Podle odstavce 5 je pojištěnec povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně nejpozději do osmi dnů skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné podle § 7. Za osoby zaměstnané plní tuto povinnost zaměstnavatel, pokud jsou mu tyto skutečnosti známy. Protože jste v době nástupu na PPM již nebyla v pracovním poměru, bylo vaší povinností oznámit svůj nástup na PPM do osmi dnů počínaje dnem následujícím po nástupu na PPM, tedy dnem 7. 12. 2009. Poslední den lhůty byl 14. 12. Měla byste proto nahlásit změnu své zdravotní pojišťovně pokud možno ihned. Podle § 313 ZP je při skončení pracovního poměru (nebo dohody o pracovní činnosti) zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání (v praxi běžně označované jako zápočtový list) a uvést v něm údaje stanovené v odstavci 1 tohoto ustanovení. Protože váš pracovní poměr skončil 30. 11. 2009, vznikla povinnost zaměstnavatele vydat potvrzení o zaměstnání tímto dnem.

JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
26. 1. 2010


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359