Hrd22_pohoda_965x100

KOMUNIKACE S DĚTMI V PUBERTĚ

Autor: Michael Carr-Gregg; Erin Shale

Je těžké účinně komunikovat s někým, koho pořádně neznáme. Jak dobře znáte svého dospívajícího potomka?

Pubertakuv_svet_1_normal

Mladí lidé potřebují mít pocit, že jim důvěřujeme. Dáme-li jim příležitost, často naplní naše očekávání. Je skvělé, když rodiče dokážou otevřeně a poctivě mluvit o svém mládí a o tom, jak se tenkrát cítili. Je to projevem velké důvěry. Mladí lidé, kteří mohou komunikovat se svými rodiči, jsou mnohem šťastnější a sebejistější. Otevřená komunikace je pro mladé lidi jednou z nejdůležitějších věcí.

Naslouchejte svým dětem

Hodně dospělých si myslí, že děti nejsou dost vyspělý a že jim nemají co říct. Většinou děckám nevěří. Radši si vyslechnou, co o věcech říkají dospělí. Když se tě učitel nebo nějaký dospělý zeptá, jak to vlastně podle tebe bylo, víš, že nemá cenu nic říkat a že klidně můžeš vykládat pohádku před spaním, protože tě stejně neposlouchají.
Moji rodiče neslyší vůbec nic z toho, co jim říkám. Nevěří mi vůbec nic. Vůbec mi nerozumějí a nechápou mě. Když mám ve škole potíže a zástupce ředitele jim navykládá úplný nesmysly, naši věří jemu a mně ne, i když mě předtím vyslýchali nejmíň dvě hodiny. Prostě nevěří mně ani mým schopnostem. Už jsem to vzdal. Každý den se je snažím potěšit a udělat jim radost, ale vždycky to podělám. Snažím se nosit ze školy dobrý známky, ale když se objeví třeba i malý problém, vyčítají mi to tak dlouho, než se objeví zase nějaký jiný problém. Už mi na tom vážně nezáleží.
Už se nemůžu dočkat, až mi bude devatenáct nebo tak nějak a budu moct dělat, co budu chtít. Rodičů si hodně vážím. Udělám všechno, co mi řeknou, a dělám kvůli nim kde co. Když vidím ostatní děcka, jak se špatně chovají k rodičům, hned je setřu. Jsem tady kvůli rodičům a pro ně, ale oni to nechápou. Už jsem to zabalil.

Robbie, 15 let

Pravidla chování při konfliktu

 • Zvolte správný okamžik - nejlepší je jednat s chladnou hlavou. Uvědomujte si, jakým tónem mluvíte, jak se tváříte a chováte a jak dáváte své pocity najevo pomocí řeči těla.
 • Nereagujte přehnaně ani nedostatečně (hodně štěstí!).
 • Neobviňujte, neurážejte, neshazujte - zaměřte se na problém.
 • Soustřeďte se na současnost - nikoli na minulost.
 • Popište své pocity (žádné kňourání, vynechejte mučednický postoj).
 • Pozorně naslouchejte a zjistěte fakta.
 • Uznejte adolescentovy pocity, zkušenosti a hledisko.
 • Nesnažte se ovládnout situaci a zvítězit - dávejte, přijímejte a vyjednávejte.
 • Najděte řešení.
 • Odpočiňte si před dalším střetnutím.

Dobrá komunikace

 • Vyhýbejte se sarkasmu.
 • Zachovejte klid.
 • Pokud se vás zmocní vztek, odejděte a počkejte na vhodnější chvíli.
 • Naslouchejte a teprve potom hovořte.
 • Nikdy neobviňujte.
 • Soustřeďte se na současnost.
 • Dělejte si starosti jen kvůli vážným věcem.
 • Počítejte s tím, že v některých střetnutích „prohrajete".
 • Vyhýbejte se ultimátům.
 • Je těžké komunikovat s někým, koho pořádně neznáte. Jak dobře znáte svého dospívajícího potomka a kulturu dnešní mládeže?
 • Víte, jak se jmenují nejlepší kamarádi vašeho potomka? Setkali jste se s nimi?
 • Kdybyste se jednoho dne pohádali a váš dospívající potomek by vyběhl z domu pryč, kam by podle vašeho názoru šel? Víte, kde bydlí jeho nejlepší kamarádi? Kterému z nich byste telefonovali, kdyby se vaše dítě nevrátilo domů? Máte telefonní čísla jeho kamarádů?
 • Je váš dospívající potomek ve škole spokojený? Proč ano a proč ne?
 • Víte, jaké předměty má vaše dítě ve škole, a znáte jména příslušných profesorů? Setkali jste se s nimi? Které z nich má váš adolescent rád a které nesnáší? Proč?
 • Víte, jaké knihy, filmy a sportovci se vašemu adolescentovi líbí?
 • Kterému sportovnímu družstvu váš adolescent fandí? Jaká hudba se mu líbí? Jakou má oblíbenou hudební skupinu? Jaký televizní program rád sleduje?
 • Víte, o jaká konkrétní témata a otázky se váš adolescent zajímá? Jakými koníčky se zabývá?
 • Pokud se váš adolescent věnuje sportu, víte, jaké místo v týmu zastává? Kdy jste ho naposledy sledovali při hře nebo utkání?
 • Pokud váš dospívající potomek chodí na brigádu, setkali jste se s jeho zaměstnavatelem?
 • Pokud váš dospívající potomek nechodí na brigádu, chtěl by si nějakou najít? Mohli byste mu pomoci s nějakými návrhy nebo s napsáním životopisu?

Pokud nevíte, jak byste na tyto otázky odpověděli, udělejte si čas a zjistěte je.

Projevíte-li zájem, dáváte tím najevo, že o svého potomka stojíte a máte ho rádi.

Zdroj:

Ukázky z knihy Puberťáci a adolescenti (Portál 2010) -
http://obchod.portal.cz/produkt/pubertaci-a-adolescenti/


Související odkazy:

Azrodina_portal_250x250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Historický úspěch pro Českou republiku, český seriál #martyisdead získal cenu Emmy známou jako televizní Oscar

Mezinárodní akademie televizních umění a věd dnes vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online. Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto prestižní cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05