STOP plísním na rukou a nohou
AUTOR: MUDr. JANA KAPLANOVÁ, DERMATOLOŽKA
S teplejšími dny rádi vyrazíme do ulic ve vzdušné otevřené obuvi. Ale „vyzutí" z komfortu uzavřených zimních bot si občas vyžádá svou daň - plísně nohou. Záležitost vskutku nepříjemná, a nejen kosmetická. Dle lékařských zdrojů plísněmi nohou trpí až 50 % obyvatel ČR! Poměrně častým problémem jsou ale i plísně rukou.
Původci plísní číhají na každém kroku
Špína, pot, nevětraná neprodyšná obuv, umývárny se špatnou hygienou... to vše je živnou půdou pro vznik plísní. Důvěrně to znají například horníci, pracovníci v horkých a vlhkých provozech nebo dříve i absolventi povinné vojenské služby. Dnes, zvláště díky trendu aktivního sportování ve fitness centrech, bazénech a podobných zařízeních se společným hygienickým zázemím, je rizikových faktorů mnohem více. Původci dermatomykóz číhají na každém kroku. A vstupní bránu infekci lze »otevřít« velmi snadno, někdy stačí zánět v okolí nehtového valu nebo drobné poranění. Počet mykotických infekcí vzrůstá také úměrně s poškozením imunitních funkcí. A co je typické - šíří se překvapivě snadno!"
Nepodceňujme první příznaky!
Plísněmi, odborně dermatomykózami, nazýváme onemocnění kůže způsobená houbami. Mykózy nohou začínají meziprstní plísní, zpravidla mezi třetím a čtvrtým prstem, která se projevuje buď v suché formě jako šupinaté plošky, nebo v mokré formě jako mokvající bílá ložiska, na kterých se mohou tvořit i bolestivé prasklinky. Neléčená plíseň se agresivně šíří do meziprstí u obou nohou a v další fázi může zasáhnout plosky nohou a nárty, ale i nehty. Nehtová plíseň začíná u volného okraje ploténky a rozšiřuje se až k lůžku. Nehet ztrácí lesk a žloutne. Nehtová ploténka se deformuje, prohýbá, odděluje od lůžka a postupně rozpadá. Pod nehtem se usazují vysoce infekční vrstvy drobivé rohoviny.
Od mykózy pokožky nohou je proto jen krůček k onychomykóze. Jde o plísňové onemocnění nehtů, které postihuje až 13 % populace; setkal se s ním již každý čtvrtý starší člověk. Také tedy není žádnou výjimečnou záležitostí. K přenosu infekce zde může dojít například při manikúře či pedikúře infikovanými nástroji. Při jakýchkoli příznacích počínající plísně bychom rozhodně neměli na nic čekat a navštívit svého obvodního lékaře nebo dermatologa!
Prevence především!
Abychom plísněmi neonemocněli nebo zabránili jejich dalšímu šíření, pokud už jimi zasaženi jsme, je třeba myslet na prevenci.
Především je nutné dbát na sterilizaci nástrojů určených k ošetřování nehtů a pokožky nohou a rukou. Rovněž nesmíme opomenout důkladnou dezinfekci obuvi, rukavic, ručníků, ponožek a punčoch. K tomuto účelu se osvědčují i přípravky Original ATOK, zejména Thymosan, který působí silně dezinfekčně a zabraňuje dalšímu šíření spor (odolných zárodečných stadií plísní) z oděvů, ale i z van a podlah ve sprchách. Po návštěvě společných sprch, bazénů a jiných veřejných prostor, zejména pokud se nevyhneme chůzi naboso, je vhodné použít také Deofuss, speciální sprej určený k ošetření a dezinfekci nohou. Pozornost věnujme také ponožkám. Denně si je vyměňujme a dávejme přednost bavlněným, které dobře odvádějí vlhkost, před ponožkami z umělých vláken - v těch se noha téměř okamžitě zpotí a zakrátko i zapaří, čímž vytvoří ideální prostředí pro množení plísní. A mimo to v umělých ponožkách nohy velmi nepříjemně zapáchají.
Upřednostňujme otevřenou nebo prodyšnou obuv s kulatou špičkou (v botách do špice se k sobě prsty tlačí a nemají přístup vzduchu). Úplné tabu je půjčování cizích bot! Bohužel i s tím se stále setkáváme, třeba v posilovnách. Po příchodu z fitcentra dejme boty vyschnout na větrané suché místo a nenechávejme je do dalšího cvičení v igelitové tašce. Když ten den máme další sportovní aktivity, vezměme si jiné, suché boty. I při běžném chození bychom neměli ve stejných botách strávit celý den. V jedněch choďme do školy či do práce, v jiných ve volném čase. Nohy, ale i boty, si odpočinou.
Pomocná ruka aromaterapie
Mimo využití již zmíněného Thymosanu a Deofussu nabízí kosmetika Original ATOK mnohé další preventivní možnosti.
Ke koupelím se osvědčuje koupelový olej na nohy a koupelový olej eukalyptovo-tymiánový, k ošetření chodidel krém na nohy chladivý, který kromě ochlazujících účinků pokožku osvěžuje, dezodoruje a zabraňuje jejímu nadměrnému pocení. Vhodný je i prokrvující, osvěžující a zvláčňující masážní olej na nohy - účinně aktivuje látkovou výměnu a urychluje odtok zplodin z těla. K mytí rukou můžeme využít mycí olej na ruce, ale i jakýkoli z hydrofilních a sprchovacích olejů, zejména mírně dezinfekční sprchovací olej z tea tree. Z krémů na ruce se nabízí multivitaminový krém Lady, dýňový krém Verra nebo třezalkový krém Marre.
Je mi jasné, že uvedené postupy mohou na někoho působit jako přehnané, a někteří se jim možná i zasmáli. Ale jistě ne ti, kteří se s úpornými plísněmi již potýkali. Určitě si ještě pamatují na vyváření ponožek, dezinfekci prakticky celého bytu, nákup drahých preparátů a speciální obuvi, na dlouhodobé léčení i na bolest.
Bez ochrany ani ránu!
Ano, mykózy ve svých rozvinutých stádiích mohou být i bolestivé. Na nohou způsobují potíže při obouvání a později i při chůzi, zvláště z kopce. Ruce mohou díky mykózám utrpět nejen z estetického hlediska, ale postupně až omezením jejich úchopové funkce.
V léčbě plísní, která je velmi zdlouhavá a má úspěch, jen pokud je komplexní, nabízí svou pomoc také speciální preparáty Original ATOK - při plísni pokožky nohou H Stop a při plísni nehtů N Stop. Oba působí silně antibakteriálně a protiplísňově, brání růstu choroboplodných zárodků, mikroorganizmů a plísní. Aplikují se na postiženou kůži nohou či nehet 2x denně, a to nejen při potížích, ale ideálně ještě nějaký čas po ustoupení potíží.
Tento článek je určen především všem, kteří se rizikům mykóz svým chováním vystavují, byť i nevědomky. A protože se jedná o nemoc infekční, tedy nakažlivou a přenosnou, závěrem připomínám radu, kterou známe z jiné příjemnější oblasti: „Bez ochrany ani ránu!"
Podrobné informace o společnosti Cosmetics ATOK International a jejích produktech najdete na www.originalatok.cz
Zdroj: PR, 8.2.2010. www.originalatok.cz







