ZAMĚSTNAVATEL A DOBA MEZI RODIČOVSKOU A NOVOU MATEŘSKOU DOVOLENOU
Autor: odpověď - JUDr. Eva Dandová, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Jsem na RD do 6.3.2010, kdy první syn dovrší 3 roky věku. Zároveň jsem těhotná s termínem porodu 5.7.2010, takže nástup na 2.MD vychází někdy na konec května 2010. Mezi je zhruba 3 měsíce mezera. Chtěla jsem od 1.3. nastoupit na hlavní pracovní poměr do práce, ale zaměstnavatel mi nabídl neplacené volno nebo odstupné. O neplacené volno žádat nechci. Lékař mi doporučil odejít na nemocenskou. Chci se zeptat, budu mít nárok na 2.mateřskou (PPM) a pak na rodičovský příspěvek? Když budu 3 měsíce na nemocenské, kdo mi ji bude vyplácet a z čeho se pak výše mateřské vypočítá? Je zaměstnavatel povinen mi opět držet další 3 roky práci na HPP? Moje první zaměstnaní je hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou. Navíc mám u téhož zaměstnavatele vedlejší pracovní poměr na DPČ (dohodu o prac. činnosti), která mi končí 28.2.2010 a ještě nevím, zda mi bude obnovena - prodloužena. Má to také nějaký vliv na nárok a výpočet výše mateřské. Může zaměstnavatel propustit ženu, která je těhotná, když pro ni nemá místo na HPP? Předpokládám, že k neplacenému volnu mě nemůže zaměstnavatel nutit.
Související předpisy:
§ 38, 49, 52, 53, 67, 192, 195, 196, 208 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
§ 14, 19, 23, 32, 33 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění p. p.
Odpověď:
Předně si musíme ujasnit, že doba mateřské a rodičovské dovolené je z pohledu zákoníku práce považována za překážku v práci a zákon na ni tedy hledí poněkud odlišně od doby běžného výkonu práce. Doby těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené jsou tzv. ochrannými dobami podle § 53 zákoníku práce, kdy zaměstnavatel nemůže dát zaměstnankyni výpověď. Váš zaměstnavatel Vám tedy žádnou výpověď dát nemůže. On má podle § 38 zákoníku práce povinnost přidělovat Vám po celou dobu trvání pracovního poměru práci podle pracovní smlouvy a nemůže Vám nabízet nějaké neplacené volno, to že Vám nyní nemůže dát výpověď, to je záležitost jiná.
Pokud byste nastoupila 6. 3. 2010 do práce a zaměstnavatel pro Vás neměl práci podle Vaší pracovní smlouvy (tím myslím práci odpovídajícího druhu práce), pak by se jednalo o tzv. jinou překážku na straně zaměstnavatele podle § 208 zákoníku práce a po tuto dobu by Vám příslušela náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku, takže žádné neplacené volno, to je mylná informace. Zaměstnavatel má povinnost Vám přidělovat práci a tuto povinnost pokud neplní, tak je to jeho problém a jedná se o překážku v práci na jeho straně.
Pokud se týká skončení pracovního poměru, tak jak jsem uvedla výše, výpověď Vám zaměstnavatel dát nyní již nemůže, protože jste těhotná. Vy byste ale byla sama proti sobě, kdybyste přistoupila na dohodu o skončení pracovního poměru (která by byla jedině možná ve Vaší situaci), kde by ale muselo být výslovně uvedeno, že jde o skončení pracovního poměru z organizačních důvodů, aby pak posléze zaměstnavatel nemohl tvrdit, že jste tak žádala sama z důvodu péče o dítě. Pracovní poměr není třeba končit pokud nehrozí že např. zaměstnavatel půjde v dohledné době do likvidace a že byste pak přišla o odstupné. Nyní jste těhotná, tak jste v ochranné době a zaměstnavatel nemůže s Vámi skončit pracovní poměr výpovědí. Následně budete na mateřské dovolené a pak na rodičovské dovolené a to budete chráněna i nadále, takže doporučuji ponechat rozhodování o dalším trvání pracovního poměru až po skončení rodičovské dovolené s druhým dítětem.
A nyní k dávkám nemocenského a k peněžité pomoci v mateřství. Záměrně ale se nevyjadřuji k Vaší dohodě o pracovní činnosti, protože neznám jak dlouho trvala a jestli by měla trvat i ve dnech vzniku nároku na dávky nemocenského pojištění, tedy na nemocenskou a na peněžitou pomoc v mateřství. Tam totiž, když by dohoda o pracovní činnosti trvala v okamžiku vzniku sociální události (vzniku pracovní neschopnosti nebo nástupu na mateřskou dovolenou) tak by se muselo postupovat podle § 14 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění a nárok na dávku by Vám náležel jen z tohoto dalšího zaměstnání. Proto bude možná pro Vás výhodnější, když dohoda nebude obnovena. Z toho důvodu dále řeším situaci, která by nastala, kdyby Vám zaměstnavatel po 28. 2. 2010 neprodloužil dohodu o pracovní činnosti a kdy byste měla jen jeden pracovní poměr.
Je asi zřejmé, že nemůžete nastoupit pracovní neschopnost v době rodičovské dovolené, pracovní neschopnost i mateřská a rodičovská dovolená jsou překážky v práci a ty si nemohou konkurovat. Proto by bylo nejlepší, abyste nastoupila pracovní neschopnost ode dne, kdy jste měla po skončení rodičovské dovolené nastoupit zpět do práce. Pokud pracovní neschopnost bude trvat déle než 14 kalendářních dnů, tak byste obdržela nejprve (za prvních 14 kalendářních dnů) od zaměstnavatele náhradu mzdy podle § 192 zákoníku práce a od 15. dne pracovní neschopnosti až do nástupu na mateřskou dovolenou byste pobírala dávky nemocenského. Žádný problém v tom není, pracovní poměr Vám trvá, takže po dobu prvních 2 týdnů pracovní neschopnosti by Vám zaměstnavatel stanovil pravděpodobný průměrný výdělek (protože v pracovním poměru na plný úvazek jste v posledním kalendářním čtvrtletí, tj. ve IV.čtvrtletí 2009 neměla žádný příjem) a z toho by Vám stanovil náhradu mzdy. V zákoně č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění se také pamatuje na případy, kdy pojištění trvá, ale není v posledním roce započitatelný příjem, aby se mohl stanovit vyměřovací základ. Pak se vyměřovací základ pro nemocenské stanoví z nejbližšího kalendářního roku, kdy jste měla příjem. Zákon o nemocenském pojištění má pro nárok na dávky nemocenského jedinou podmínku, a to že musí pracovní neschopnost trvat déle jak 14 kalendářních dnů a to byste splnila.
Pokud se týká peněžité pomoci v mateřství tak také nebude u Vás (pokud neukončíte pracovní poměr, což Vám znovu nedoporučuji) problém. Váš pracovní poměr trvá a podle § 32 zákona o nemocenském pojištění splňujete podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství, účast na nemocenském pojištění po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.
Pokud se týká výše dávky - peněžité pomoci v mateřství, tak podle § 19 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění platí, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. Jen upozorňuji, že v konečných číslech bude asi Vaše peněžitá pomoc v mateřství v r. 2010 nižší oproti peněžité pomoci v mateřství v r. 2007, protože k 1. 1. 2010 došlo k úpravě výpočtu vyměřovacího základu pro peněžitou pomoc v mateřství a i výše dávky.
JUDr. Eva Dandová, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
13. 2. 2010
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz