Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAKOU ŠKOLKU ZVOLIT PRO PŘEDŠKOLNÍ VĚK

Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová

DOTAZ Z PORADNY - Ráda bych získala radu ohledně své 4,5leté dcery. Ve třech letech ji přijali do klasické státní školky (bydlíme na venkově), ve které jsou děti smíšeného věku - všech asi 25 v jedné třídě. Nejsem se školkou příliš spokojená - špatně se mi komunikuje s učitelkami, sama nerada do školky s dcerou chodím. Dcera si často stěžuje, že se ve školce "nudí", že si dopoledne i odpoledne často pouze "hrají na koberci" a že odpolední povinné spaní se jí nelíbí (již neusne) ... Největší pozornost je podle mě věnovaná dětem předškolním. Mám také pocit, že jelikož dcera je v kolektivu velice tichá, poslušná - hodně plachá - možná také budí dojem mladšího dítěte i svým projevem a navíc má značný problém s řečí (zkrácená podjazyková uzdička), učitelky ji zařazují spíše do skupinky s dětmi tříletými, navíc jsou ve školce děti, které mladším nadávají (šikana?), na což jsem učitelky upozornila. Na druhou stranu je dcera velice často nemocná - mám pocit, že do školky chodí jen polovinu z celého školního roku.
Problém jsem vyřešila po svém - ale nevím, zda moudře. Přihlásila jsem ji do školky soukromé - pravidelně na dva dny v týdnu (zaměření Montessori), víc si ale nemůžu dovolit. Doporučovali byste takový postup i v příštím školním roce, kdy bude předškolák?

Skolka_predskolni_vek_normal

Ilustrační foto: archiv AZ RODINA.cz


Pokud je dcera ve školce spokojená nebo spokojenější, jistě jste zvolila správný postup. Vím, že je to v tuto chvíli ve státních školkách tak, že paní učitelky mají hodně dětí a jsou skvělé, protože se snaží o to základní - aby se děti nepobily, aby to s nimi vydržely až do chvíle, kdy si pro ně opět přijde rodič. Často se domnívám - že při takovém množství dětí, jaké ve školce mají, ani nic jiného nestihnou udělat.

Obecně bych chtěla doporučit, aby dcera byla zvyklá na cizí autoritu, na její poslechnutí. Aby dovedla před tím než půjde do školy respektovat tuto autoritu, dovedla si říct o to, co potřebuje, dovedla se vymezit vůči druhému dítěti, které by jí nějak ubližovalo. Aby se také učila větší samostatnosti - v oblékání, v umění počkat.
Zvážila bych na vaší straně, zda dceru nechat v Mont. školce nebo ji přendat zpět do státní školky - v tom vám nedám jednoznačnou odpověď - neznám dceru, vaše možnosti a to všechno, co se dělo ve státní školce. Zvážila bych to podle toho, kam chcete dceru pak dát do školy. Pokud to bude škola státní - možná s některými prvky, které dcera prožívala ve státní školce - zvažovala bych možnost ji tam dát zpátky, aby se opět "sžívala" s prostředím, které bude pak zřejmě podobné.
Zvažte také nebo se zeptejte ve škole, kam půjde dcera, kolik žáků tam bude ve třídě nebo jaké limity mají, kdy už otevírají i druhou třídu ve stejném ročníku ...

PhDr. Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

23.2.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359