Asekol_cervene_k_965x100px__04

PRÁCE NA ŽL V DOBĚ NEPLACENÉHO VOLNA PO RD A ODSTUPNÉ PO NEPLACENÉM VOLNU

Autor: odpověď - JUDr. Jaroslav Jakubka, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - V současné době jsem na rodičovské dovolené se synem. Pobírám rodičovský příspěvek do tří let věku dítěte. Na podzim jsem požádala zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna do 4 let věku dítěte, s čímž zaměstnavatel souhlasil.
Při rodičovské dovolené jsem dostala příležitost si přivydělat na živnostenský list, což je při pobírání rodičovského příspěvku považováno jako vedlejší výdělečná činnost.
Teď jsem ovšem zjistila, že po dovršení tří let syna budu nucena platit minimum na sociální a zdravotní pojištění...Syn od března 2010 nastupuje do mateřské školy na 4 hodiny denně.
Předpokládám správně, že jsem nucena si od února hradit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění?
Považuje se návštěva v mateřské škole na 4 hodiny denně jako celodenní péče o dítě? Mám nárok při návratu do zaměstnání ve čtyřech letech syna, tj. po ročním čerpání neplaceného volna na odstupné v případě, že mi nebudou moci nabídnout odpovídající pracovní místo?


Související předpisy:
§ 3 odst. 8 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, ve znění p. p. - o minimálním vyměřovacím základu
§ 3 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezp. a příspěvku na státní politiku zam., v platném znění
§ 34 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. -o pracovní smlouvě
§ 47 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. - o zařazení zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené na její původní práci a pracoviště
§ 67 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. - o odstupném

Odpověď:
Předně je nezbytné vycházet z toho, že podle § 3 odst. 8 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, dopočet do minimálního vyměřovacího základu pojistného na zdravotní pojištění neplatí (kromě jiných v zákoně uvedených případů) pro osoby celodenně a řádně pečující alespoň o 1 dítě do 7 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně. Minimální vyměřovací základ na zdravotní pojištění je částka určující minimální výši pojistného placeného procentní sazbou zaměstnavateli a osobami samostatně výdělečně činnými. Pokud jde o pojistné na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, pak platí, že osoba samostatně výdělečně činná je nemocensky pojištěna jen dobrovolně, pokud se k účasti na nemocenském pojištění přihlásí. Osoby samostatně výdělečně činné jsou povinny platit pojistné na důchodové zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, pokud jsou účastny důchodového pojištění podle předpisů o důchodovém pojištění.
Pokud zaměstnankyně čerpá mateřskou a poté rodičovskou dovolenou, popřípadě další dohodnuté neplacené volno do 4 let věku dítěte, jde o překážku v práci. Po odpadnutí této překážky v práci, má tato žena právo na to, aby byla zařazena na pracovní místo podle své pracovní smlouvy, nikoliv na svou původní práci a pracoviště, na kterém pracovala před nástupem mateřské a rodičovské dovolené, popřípadě po dalším neplaceném volnu. Toto právo by měla pouze tehdy, pokud by nastoupila zpět do zaměstnání bezprostředně po skončení mateřské dovolené. Jinými slovy, zaměstnavatel je povinen zaměstnankyni dále zaměstnávat podle sjednaného druhu práce uvedeného v pracovní smlouvě - předchozí konkrétní pracovní místo (pracovní pozice), pracovní náplň a předchozí mzdové zařazení nejsou proto rozhodujícím faktorem pro další pracovní zařazení této zaměstnankyně.
Právo na odstupné při skončení pracovního poměru ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku vznikne pouze tomu zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) (z důvodu organizačních změn) nebo dohodou z týchž důvodů.

JUDr. Jaroslav Jakubka, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

24.2.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359