PRÁCE NA ŽL V DOBĚ NEPLACENÉHO VOLNA PO RD A ODSTUPNÉ PO NEPLACENÉM VOLNU
Autor: odpověď - JUDr. Jaroslav Jakubka, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - V současné době jsem na rodičovské dovolené se synem. Pobírám rodičovský příspěvek do tří let věku dítěte. Na podzim jsem požádala zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna do 4 let věku dítěte, s čímž zaměstnavatel souhlasil.
Při rodičovské dovolené jsem dostala příležitost si přivydělat na živnostenský list, což je při pobírání rodičovského příspěvku považováno jako vedlejší výdělečná činnost.
Teď jsem ovšem zjistila, že po dovršení tří let syna budu nucena platit minimum na sociální a zdravotní pojištění...Syn od března 2010 nastupuje do mateřské školy na 4 hodiny denně.
Předpokládám správně, že jsem nucena si od února hradit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění?
Považuje se návštěva v mateřské škole na 4 hodiny denně jako celodenní péče o dítě? Mám nárok při návratu do zaměstnání ve čtyřech letech syna, tj. po ročním čerpání neplaceného volna na odstupné v případě, že mi nebudou moci nabídnout odpovídající pracovní místo?
Související předpisy:
§ 3 odst. 8 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, ve znění p. p. - o minimálním vyměřovacím základu
§ 3 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezp. a příspěvku na státní politiku zam., v platném znění
§ 34 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. -o pracovní smlouvě
§ 47 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. - o zařazení zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené na její původní práci a pracoviště
§ 67 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. - o odstupném
Odpověď:
Předně je nezbytné vycházet z toho, že podle § 3 odst. 8 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, dopočet do minimálního vyměřovacího základu pojistného na zdravotní pojištění neplatí (kromě jiných v zákoně uvedených případů) pro osoby celodenně a řádně pečující alespoň o 1 dítě do 7 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně. Minimální vyměřovací základ na zdravotní pojištění je částka určující minimální výši pojistného placeného procentní sazbou zaměstnavateli a osobami samostatně výdělečně činnými. Pokud jde o pojistné na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, pak platí, že osoba samostatně výdělečně činná je nemocensky pojištěna jen dobrovolně, pokud se k účasti na nemocenském pojištění přihlásí. Osoby samostatně výdělečně činné jsou povinny platit pojistné na důchodové zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, pokud jsou účastny důchodového pojištění podle předpisů o důchodovém pojištění.
Pokud zaměstnankyně čerpá mateřskou a poté rodičovskou dovolenou, popřípadě další dohodnuté neplacené volno do 4 let věku dítěte, jde o překážku v práci. Po odpadnutí této překážky v práci, má tato žena právo na to, aby byla zařazena na pracovní místo podle své pracovní smlouvy, nikoliv na svou původní práci a pracoviště, na kterém pracovala před nástupem mateřské a rodičovské dovolené, popřípadě po dalším neplaceném volnu. Toto právo by měla pouze tehdy, pokud by nastoupila zpět do zaměstnání bezprostředně po skončení mateřské dovolené. Jinými slovy, zaměstnavatel je povinen zaměstnankyni dále zaměstnávat podle sjednaného druhu práce uvedeného v pracovní smlouvě - předchozí konkrétní pracovní místo (pracovní pozice), pracovní náplň a předchozí mzdové zařazení nejsou proto rozhodujícím faktorem pro další pracovní zařazení této zaměstnankyně.
Právo na odstupné při skončení pracovního poměru ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku vznikne pouze tomu zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) (z důvodu organizačních změn) nebo dohodou z týchž důvodů.
JUDr. Jaroslav Jakubka, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
24.2.2010