Asekol_cervene_k_965x100px__04

STYK VĚTŠÍCH DĚTÍ S OTCEM, DLUHY A VÝŽIVNÉ

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Můj bývalý manžel požádal soud o úpravu styku s dětmi, o které se nezajímá a nestýká se s nimi.
Děti k němu nechtějí. Dceři bylo 14 let a synovi 10 let. Na návrh soudkyně jsme byli u soudního znalce, kde byl u obou dětí určen dovršený syndrom zavrženého otce a to částečně i mou vinou, údajně proto, že jsem se s otcem nestýkala, nekomunikovala s ním a netelefonovala.
Ale nejenom, že jsem měla důvod se s ním nestýkat, tak ani doposud nevím, kde bydlí a neznám jeho tel. číslo.
Chtěla jsem se zeptat, zda jsou děti povinny k otci jít, u znalce jsme byly loni v srpnu a ještě nebylo soudně nic rozhodnuto.
Otec se o děti nadále nezajímá a nestýká se s nimi (letos v dubnu to budou dva roky, co s nimi byl naposled).
O otci před dětmi mluvím v dobrém slova smyslu a snažím se jim připomínat jenom to hezké co jsme prožili, ale děti i toto nadále odmítají a nechtějí se mnou cokoli probírat.
Druhý dotaz se týká výživného.
Na jedno dítě platí 1 000 Kč. Toto bylo určeno před pěti lety s domluvou, že bude hradit většinu výloh dětí.
To však neplní, tak jsem zažádala i o zvýšení výživného.
Ale bývalý manžel má dluhy, které u soudu nahlásil. Má je jak u banky, tak u rodičů. Dále si stihl vzít mezi soudy hypotéku na byt.
Podle toho, co vše u soudu nahlásil, nezbývá mu ani na základní životní potřeby.
Tudíž mu nezbyde ani na zvýšené výživné.
Bere soud v potaz i neuvážené dluhy, které má a také hypotéku? Máme vůbec šanci na zvýšení výživného a to i zpětně?


Vzhledem k tomu, že je v rámci soudního řízení o úpravu styku otce s dětmi vypracováván znalecký posudek, je zřejmé, že rozhodování je problematické. Otci pochopitelně nelze zabránit v podání návrhu na úpravu styku s dětmi, vy se však máte možnost k podanému návrhu vyjádřit, a to i opakovaně, a zejména uvádět skutečnosti, proč se domníváte, že vyhovění návrhu není v zájmu dětí a navrhovat k těmto svým tvrzením důvody. Uveďte i skutečnost, že se otec o děti žádným způsobem nezajímá. Pokud byl již vypracován znalecký posudek, je nutné, abyste si jej podrobně prostudovala. Věnujte se obsahu celého posudku, zejména pak závěru a doporučením znalce. Pokud s uvedenými závěry a návrhem znalce na úpravu styku nesouhlasíte, máte možnost navrhnout vypracování revizního znaleckého posudku. V návrhu je třeba uvést důvody, proč se závěry znalce nesouhlasíte a proč revizní posudek navrhujete. V současné době, dokud není rozhodnutí o úpravě styku otce s dětmi pravomocné a domníváte-li se, že styk dětí s otcem není v jejich zájmu, nejste povinna kontakt umožňovat.
Pokud jde o výživné, pokud budu vycházet pouze z informací, které v dotazu uvádíte, pak nárok na zvýšení výživného vznikl. Jak však již bylo v rámci poradny opakovaně uvedeno, je při rozhodování o výživném nutné posuzovat všechny rozhodné skutečnosti, nelze vycházet pouze z příjmů povinného rodiče. Nicméně za dobu pěti let jistě došlo ke zvýšení odůvodněných potřeb dětí, resp. výdajů na tyto potřeby a výdaje, které otec uvádí, tj. platba hypotéky a podobných úvěrů a půjček, nejsou důvodné. Pokud jde o rozpory v uváděných příjmech otce, můžete na ně v rámci soudního řízení poukázat a navrhnout podrobnější prověření majetkové situace otce dětí, když otec uvádí, že jeho výdaje jsou vyšší, než jeho příjmy.

JUDr. Romana Lužná,

advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

24.2.2010

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359